Tartışma:Parola

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje İnternet (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İnternet maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İnternet kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 


br />

Karşılıklı konuşma tarzında yazılmış bir üslup. Düzeltilmeli. --M. M. ileti 09:54, 24 Temmuz 2008 (UTC)

Şifre ile Parola farklı kavramlar. "Şifre"; kriptoloji biliminde kullanılan teknik bir terim. Parola kavramı ile herhangi bir bağlantısı veya ilgisi yok.

"girişi kısıtlanmış yerlere girmek için kullanılan ifade" için "Parola" doğru terim, ancak çoğunlukla "hatalı tercüme" sebebiyle yanlış kullanım söz konusu. Türk Dil Kurumu'nun web sayfasındaki sözlükten de doğrulanabilir:
Parola: http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=parola&ayn=tam
Şifre: http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=%FEifre&ayn=tam

"Parola" sayfasında "Şifre" ile ilgili bir kavram bulunmamalı; bunların düzeltilmesi gerekiyor, yanlış kullanım ve yanlış eğitime yol açıyor. Aynı konuyu "Şifre" başlığının tartışmasına da yazıyorum.