Tartışma:PKK

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Terör örgütü tanımlaması[kaynağı değiştir]

Açıkçası bu objektif bir meseledir. Tartışmaya kapalıdır ki, PKK tanım itibariyle bir 'terör örgütü'dür ve öyle de tanımlanmalıdır, kaynaklarımı Vikipedi de dahil olmak üzere bırakıyorum.[1][2][3]

  1. ^ "Terörizm", Vikipedi, 2020-12-21, erişim tarihi: 2020-12-29 
  2. ^ "Turkey-Syria Treaty". web.archive.org. 2002-02-09. Erişim tarihi: 2020-12-29. 
  3. ^ "Pınarcık Katliamı", Vikipedi, 2020-12-06, erişim tarihi: 2020-12-29 

İsmail Kendir (mesaj) 16.34, 29 Aralık 2020 (UTC)

PKK telaffuzu[kaynağı değiştir]

TDK'ye göre, "pekeke" şeklinde olması gerekiyor. Burada yaygınlık geçerli olamaz. Yaygınlık durumunda dilin kurallarıyla oynanacak olsaydı, pek çok sözcüğü yanlış yazardık. Kısaltmaların okunuşunda da referans almamız gereken dilin kuralıdır. K harfi, "ke" diye okunur. Telaffuz için verilen kaynakta, dil bilimcilerin PKK sempatizanı olarak görünmemek için "pekaka" şeklinde telaffuz ettiği yazılıyor. Ansiklopedinin böyle bir derdinin olmaması gerektiğini düşünüyorum. 149.0.201.185 15.13, 9 Ocak 2021 (UTC)

PKK'nin Çevirisi[kaynağı değiştir]

Kürdistan İşçi Partisi olarak çevrilmiş ama doğrusu Kürdistan İşçileri Partisi olmalıdır.

"Karkerên" işçiler demektir, tekil olması için "karker" olması gerekir.

Partîya Karkerên Kurdistanê burada kastedilen ikinci anlam ise Kürdistan'ı inşaat edenlerin partisi. --Eriyen Buzul (mesaj) 17.53, 13 Ocak 2021 (UTC)

Terör Örgütü İfadesi ve VP:TBA[kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin tarafsız bakış açısıyla ilgili birkaç şey okudum, normalde değişiklik yapmıyorum ama bu meseleye açıklık getirmek istedim. Vikipedi'nin tanımıyla Terörizm, terör ya da yıldırıcılık; siyasal, dini ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere, belirlenen hedef gruplara veya resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımını ifade eden terimdir. Hükûmetlere veya kuruluşlara göre değişmekle birlikte, terör uygulayan organize çeşitli gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist ya da yıldırıcı denilmektedir. Bu sebeple PKK'nın terör örgütü olduğu tarafsız bakış açısıyla anlaşılabilmektedir. Peki neden terör faaliyetleri tespit edilmiş silahlı ayrılıkçı örgüte terör örgütü demeyelim? --92.38.180.65 11.44, 17 Ocak 2021 (UTC)

@92.38.180.65, bilmiyorum fark ettiniz mi ama aşağıdaki terör örgütü olduğuna dair kaynaklaryla bilgiler ve cümleler mevcuttur, konu başlığıyla birlikte. Yani aslında kimse bunun aksini belirtmiyor. Çünkü Vikipedi'de benli bir dil değil, kaynaklarca kanıtlar vardır. Ancak PKK maddesinin geçmiş değişikliklerin çoğunun bilgi amaçlı değişikliklerden çok Vandalizm, nefret, öfke, taraflı bakış açısı vb. duygular içerdiği yönünde olduğu tartışılmaz şekilde ortada olduğunun kanaatindeyim. Burada araya biz devriyeler için bir olgu ortaya çıkmakta. "Gizli Vandalizm", kullanıcı iyi niyetliy(miş)cesine değişiklik uyguluyor, "buna zaten madde üzerinde terör örgütü olduğu yazdığı halde ısrarla her yere yazmakta dahildir" ancak bir madde doğrulayla birlikte ansiklopedik değeri ve toplum her kesimine en uygun şekilde hitap etmesi gereken uygun imla, yazım kuralları, içerik kalitesi, doğru kelimelerin seçilmesi, ve daha bir çoğu ilkeye uyarak yazılması gerekir. Ve bu kolay bir iş değildir. Bu sebeple bu konuda bir karar verirken iki, üç ve hatta on kez düşünmek doğru bir karar olacaktır. Anlayışınız, fikriniz, ve her türden katkılarınız için teşekkürlerimi sunuyorum. İyi vikiler dilerim... 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 18.02, 17 Ocak 2021 (UTC)

Elbette "terör"ün tanımına uyan faaliyetlere "terör" denilebilir, ancak "terör örgütü" işin siyasi kısmı. Birleşmiş Milletler'in bile terör örgütü olarak tanımladığı oluşumlara da direkt "terör örgütü" demiyoruz. 31.206.79.196 20.26, 17 Ocak 2021 (UTC)

Yani terörün Vikipedideki tanımına göre terör örgütü. Dr. Vikipedist (mesaj) 21.04, 14 Şubat 2021 (UTC) Dr. Vikipedist