Tartışma:Orta Doğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Azerbaycan (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Azerbaycan maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Azerbaycan kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje GM (Taslak-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (Taslak-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 

Ortadoğu değil Merkez Coğrafya: Bilimsel verilere bakarak coğrafyamız hakkın da gerçek tanımın Merkez Coğrafya olabileceği açık dır.

İstanbul[kaynağı değiştir]

Maddede İstanbul'un resmi de var. Türkiye'yi bir Ortadoğu ülkesi kabul etsek dahi, İstanbul'u bir Ortadoğu şehri sayamayız bence. Resmi kaldırıyorum.--Cfsenel 16:29, 29 Mayıs 2008 (UTC)

  • Kişisel düşüncelerle olursa olmaz ama. Türkiye bir Orta Doğu ülkesidir ve bu Orta Doğu ülkesinin en önemli şehri İstabul'dur. İstanbul'un da bir kısmı yine Orta Doğu'dur.Bu imzasız yazı 78.174.66.177 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
  • Maddede "ortadoğu" ifadesinin Osmanlı Devleti için kullanıdığı belirtiliyor. Istanbul Osmanlı Devleti'nin başkenti olduğuna göre burada resminin olması normal. Bence Türkiye Avrupa ve Asya ülkesi olduğu kadar ortadoğuluda.

Orta Doğu değil Yakın Doğu[kaynağı değiştir]

Orta Doğu kavramı Avrupalılar tarafından üretilmiştir, dünyaya Londra'dan bakan biri için elbette Orta Doğu terimi uygun olacaktır ama bölgeye Anadolu'dan bakarsanız "Yakın Doğu" olarak adlandırmanız gerekir.Bu imzasız yazı Basmaci (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Viki icadı olacak. Takabeg ileti 03:07, 29 Haziran 2009 (UTC)

Gerçek Ortadoğu[kaynağı değiştir]

Ortadoğu diye tabir edilen bölge Amerika ve avrupanın nitelendirdiği bölgedir.Türkler için anadolu yani Türkiye'de ortadoğu değildir.Türkiye bir çok kaynakta küçük asya,yakın doğu veya ön asya diye geçer. Orta asya devletleride(Türkmenistan,Özbekistan,Kırgızistan,Taciskitanda ortadoğuda değildir.

Gerçek anlamda ortadoğu(Tarihsel ve coğrafi): Suriye,Irak,Ürdün,lübnan,İsrail,Kuveyt,bahreyn,Birleşik arap emirlikleri,Suudi arabistan,Yemen,Umman ve İrandan oluşmaktadır.Bu imzasız yazı 78.167.205.205 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.