Tartışma:OSI modeli

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Vikiproje Bilişim (C-sınıf, En-önem)
  VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Bilişim maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Bilişim kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   

  Bence katmanların madde isimleri yanlış. Madde isimlerini koyarken o maddeye başka yolla da ulaşılabileceğini düşünmemiz lazım.

  Yukarıdaki açıklama örnek:

  Network

  Networkun akla gelen ilk anlamı katman olarak kullanılan anlamı değil. Biri network kavramını ararsa karşısına çıkan tanım onu aradığı tanım olmayacaktır.

  Çözüm: Ya Katmanlar maddelere gönderilmeyecek ya da madde isimleri "Network katmanı" şeklinde yeniden adlandırılacak.

  tabii öyle ama şimdilik katman olark yazdım zaten başka birisi ekleme yaparak iki başlık haline sokabilir kolayca

  Katman/Tabaka?[kaynağı değiştir]

  Ağ terimlerinde kullanılan tabaka sözcüğü bence katman olarak değiştirilmeli. Ayrıca bunlar tanımlı birer protokol değil, veri iletişiminin parçalarını tanımlayan soyut ifadelerdir. Örneğin: Data Link Layer (Veri Bağ Katmanı), Ethernet bağlantılarında MAC çözümünün nasıl olacağını (ARP daha üstte çalışsa da) tanımlamaz. --Codaine 12:20, 25 Kasım 2005 (UTC)

  Yardım Talebi[kaynağı değiştir]

  Bu önemli bir madde, özellikle Türkçe bilişim terminolojisi açısından. Şimdilik basit Türkçeleştirmelerle yetiniyorum, üzerinde daha çok çalışma gerekiyor. Yardımcı olan çıkarsa sevinirim. Roktas 12:02, 30 Ağustos 2006 (UTC)