Tartışma:Neron

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Seçkin madde Neron bir seçkin maddedir. Madde (veya onun eski bir sürümü) Vikipedi topluğunun ürettiği en iyi maddelerden biri olduğuna karar verilmiştir. Buna rağmen, bu maddeyi güncelleyebilir veya geliştirebilirseniz, lütfen çekinmeyin.
Ana Sayfa ödül Bu madde 2. Hafta 2009 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 5. Hafta 2012 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 36. Hafta 2016 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 31. Hafta 2020 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
27 Şubat 2008 Seçkin madde adayı Başarılı
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (SM-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (SM-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (SM-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Olimpiyatlar (SM-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Olimpiyatlar maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Olimpiyatlar kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Tartışma[kaynağı değiştir]

İmparator Neron Google'da 591 sonuç verirken İmparator Nero 1100 sonuç vriyor. Acaba madde ismini Nero olarak değiştirsek nasıl olur?--Atacameñoileti 14:42, 28 Haziran 2007 (UTC)

Yönlendirme yapsak kurtarmıyor mu? Levent Abi ileti 14:45, 28 Haziran 2007 (UTC)
Yönlendirme var zaten. Amacım hangisinin daha geçerli olduğunu öğrenmek. Beşiktaş'ı BJK 'ye yönlendirmek pek de doğru olmaz misali.İyi çalışmalar--Atacameñoileti 14:57, 28 Haziran 2007 (UTC)
Ben genellikle imparator isimlerini latince ya da bazı durumlarda İngilizce yazılışlarıyla kullanmayı tercih ettiğim için haddim olmadan Nero olarak kullanılması taraftarıyım. Zaten "Nero", kendi orijinal lisanında da aynen "NERO" şeklinde yazılıyor. Tyrex_rean 18:33, 28 Haziran 2007 (UTC)
O.K. bana da bu isim daha uygun geldi. isim değişikliği yapıyorum.--Atacameñoileti 15:38, 28 Haziran 2007 (UTC)


iyi günler ben huvenc adlı kullanıcı. Buradaki Nero yazısında okuduğum kısımların en.wikipedia.org dan çeviri oldugunu gördüm. Bunla bi sıkıntım yok ancak BBC nin Rise and Fall of Ancient Rome adlı belgeselinde Nero burda anlatılandan biraz daha farklı duruyor. Burada yazılanlar kaynağa bağlı olabilir ve o çağın yazarlarınca yazılabilir ancak o çağın yazarlarının örneğin nero'nun zamanındakilerin nero nun karısını öldürmesine sıradan olay gibi bakması, dönem boyunca yerilememesi gerçekçilik yada yanlı bakma adına önemli şeyler gösteriyor, sonarsı adına fikir veriyor olabilir. BBC belgeselinde dönem olaylarının günü tarihçilerince yourmlandığı belirtiliyor ve açık şekilde Nero nun populer olmak için değil sanatın dünyayı güzelleştirmesi ve kötülüğe karşı güzellik oluşturması için konusmalar, şarkılar, eserler olayına girdiği belirtiliyor. Özünde kendini ön plana çıkarmak oldugu olabilir ancak dünyadaki herşeye sahip olan birisi için çok geçerli görünmüyor. Temel etkenin Nero nun dünyayı güzelleştirmek istemesi ancak elindeki güçten ve tarihin tezat örnekleri yüzünden dengeyi sağlayamaması oldugunu düşünüyorum. Wikipedia nın bir imparatora populer olma güdüsüyle sanata yaklaştığı etiketinden önce bunu oldugu gibi anlatıp okuyucuya kararı vermek lazım. Bu imzasız yazı 193.255.88.136 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Dilimiz Türkçe...[kaynağı değiştir]

  • Bu imparator NERON olarak bilinir.Ayrıca bkz.Yerel dillerdeki tüm vikiler.ROMA'ya da ROME mi diyelim yani.İsmi düzeltiyorum.--Yürekli 00:19, 21 Temmuz 2008 (UTC)
  • google'da sözkonusu kelimeyi bende karşılaştırdım.Nero Roma 35.500 Neron Roma 49.900 sonuç verdi.
  • Roma kelimelerini bilerek ekledim,zira Nero adıyla bir bilgisayar yazılımı da mevcut.
  • Yapılan aramada Google'ın Türkçe Sayfalar seçeneği karışıklık olmasın diye özellikle işaretlendi.Saygılar.--Yürekli 00:26, 21 Temmuz 2008 (UTC)

iyi günler ben crimenal adlı kullanıcı. daha önce nero hakkında edindiğim bilgiler onun yıkıcı ve zorba bir imparator olduğu yönündeydi fakat burada neronu biraz daha sosyal anlamda incelenmiş olduğunu farkettim şimdi eğer bir imparator hayatından bu kadar yıkım ve zararla anılacak kadar işlevde bulunmuşsa nasıl oluyorda zorbalıkla bu kadar meşgulken sosyal anlamda insanlarla ilişkilerini zorla değilde normal yollarla sağlayabiliyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler Bu imzasız yazı 78.187.210.155 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 21 Mart 2010