Tartışma:Neandertal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Orta Doğu (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Orta Doğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Orta Doğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Evrimsel biyoloji (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Evrimsel biyoloji maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Evrimsel biyoloji kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Neandertal insan[kaynağı değiştir]

  • literatürde ya yalnız neandertal diye ya da neandertal insan diye geçiyor. yönlendirmeyi tersine çevirmek mümkün mü acaba? --kibele 16:31, 11 Kasım 2006 (UTC)

Bilimin bulgu ve açılımları dışındaki herşey uydurmadır. Metafizik hiçbir şeye inanmayınız. Neandertal Adamı'na gelince, herhalde almanca aslını tam olarak Türkçeye çevrimi burada yazılmış. Almancası "Neandertaler Man" dır. Latince sınıflama ismi ise "Homo neanderthalensis" dir. Almanya'daki Neandertal vadisindeki bir mağarada ilk kez bulunduğu için bu ad verilmiştir.

Kökenleri[kaynağı değiştir]

Sepiens insanının tarih sahnesine nasıl çıktıklarının bilinmediğini biliyorum ama neandertaller tarih sahnesine nerede çıktı onların kökenleri ile ilgili teori dışında bir bulgu avr mı?

Tam emin olmamakla birlikte, yapılan kazılar şimdilik sadece avrupada olduğundan kökeni avrupada kabul ediliyor. Ancak son zamanlarda doğuda da yapılacak kazılarla bu sorunun cevabı bulunacaktır.. Bu imzasız yazı 78.162.138.71 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Neandertal sadece Avrupa değil, Avrasya kıtasına yayılmış beyin hacmi insanınkınden büyük ama insandan daha az zeki olan ender türlerdendir.95.7.156.109 05:11, 4 Eylül 2011 (UTC)

hz adem varken[kaynağı değiştir]

benim merak ettigim bişey var sapı samananı karıştırıyoda olabilirm --- hz adem varken neandertaller varmıydı --- o donemde dinazor varmıydı 78.189.30.145 08:16, 18 Ağustos 2011 (UTC)

  • Hz. Adem'in yaşadığı döneme dair kutsal metinlerde net bir tarih veya arkeolojik bir bulgu olmadığı için böyle bir kıyas yapmak mümkün değildir. Ayrıca insanlar ile dinazorlar tarihin hiçbir evresinde birlikte var olmamışlardır (dinazorların soyu insan ortaya çıkmadan tükenmiştir).--Abuk SABUK msj 17:33, 27 Temmuz 2012 (UTC)

Arkadaş, ya bunların buldukları kambur neyin insanlar ise(yalan da olabilir, kim bilir, hangimiz gördük), evrime inanma amaçlı yapılmış bir şey de olabilir hani. --Tottam100 16:06, 16 Ağustos 2014 (UTC)

İnsan evrimi ile Hz.Adem'i aynı anda düşünüp, kafa karıştırmadan önce Kuran-ı kerim türkçe mealinden okunmalıdır. Zira kuranda Hz.Adem ilk insan değil ilk halife olarak geçmektedir. Semavi dinlerin başlangıcı, arkaik homo sapiensin ileri kültür başlangıcı ile hemen hemen aynı döneme denk gelmektedir. Homo sapiens'in diğer insan türlerinden ayrılmasını, daha öne çıkmasını, diğer insan türlerinin soylarının tükenip sapiens'in varlığını sürdürme yolunda devam etmesinin sebebini Hz.Adem'in dünyaya gelişine bağlamakta pek bir sıkıntı göremiyorum şimdilik. Geçmişe yolculuk yapamadığımız müddetçe, bunlar muamma kalacaktır. Elimize geçen fosiller; kemikler ve taş aletlerden ve arkeolojik bulgulardan ilerisi değildir ve bu fosiller din kitaplarında bulunan boşlukları dolduracak kadar yeterli değildir. Söyleyebilirim ki tüm insan türleri gerçektir. Evrim bir inanç değildir ki insanların inanması için uydurulsun. Evrim değişim demektir ve tüm canlıların zaman içerisinde uğradığı değişiklikleri açıklamaktadır. Herhangi bir din ile evrimin karşılaştırılması saçmadır. Çünkü evrimi bilmek dinsizliğe, dini bilmek evrimin yalan olduğu çıkarımına yol açmaz. Bu ancak iki şeyi aynı anda düşünemeyen insanların sorunu olabilir diye düşünüyorum.