Tartışma:Neşet Ertaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Müzik (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Müzik maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Müzik kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

köyü[kaynağı değiştir]

Şöyle bir konuşma gerçekleşti. açıkçası kafam çok karıştı ve dokunmak istemedim. Mesajları okuyup, şu123 kaynaklar incelenirse ilgili bir kişi düzenlemeyi yapar diye düşünüyorum. Kırtıllarda doğduğu kesin ama Kırtılların nereye bağlı olduğu karışık.--Kingbjelica (mesaj) 21:57, 8 Şubat 2017 (UTC

Kırtıllar Akpınar ilçesine bağlı kelismailuşağı köyünün mahallesidir ve 1989 dam önce bu köy ve mahalle çiçekdağına bağlıydı ancak bugün Akpınar ilçesine bağlıdır ve dediğiniz gibi Neşet ertaşın doğduğu yerdirBu imzasız yazı ‎Hicabiaytemur (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Biz eskiyi vermeli ve yanına not düşmeliyiz. Aynen şöyle:

Neşet Ertaş, (d. 1938[1], Çiçekdağı[not 1], Kırşehir, Türkiye - ö. 25 Eylül 2012, İzmir, Türkiye), Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Ertaş'ı "Bozkırın Tezenesi" olarak adlandırmıştır.

Anladığım kadarıyla siz çiçekdağı yerine akpınar yazmayı istiyosunuz, gerekçe olarak da aynen şunu söylediniz: "aşkın Neşet ettiği yer" adıyla kültür merkezi yapıyoruz ve bu bizim için çok önemli. Akpınar ilçesine bir kimlik kazandırmaya ve bu kimliği Neşet ertaşın burada doğmuş olması üzerine inşa etmeye çalışıyoruz" Buradaki niyet tartışalı bir durum ama diğer arkadaşlardan görüş bekleyelim.--Kingbjelica (mesaj) 22:37, 8 Şubat 2017 (UTC)

Herhangi bir vatandaş bu kırtıllar neresi nereye bağlı diye öğrenmek istediğinde göreceği şey akpınara bağlı olması olacak. "Aşkın Neşet ettiği yer" kültür merkezini Akpınar kaymakamlığı olarak kırtıllara yapıyoruz ve Neşet beyin doğduğu evde bu merkeze dahil ve o evi restore edeceğiz. Dipnot olarak önceden çiçekdağına bağlı bi köydü de diyebilirizBu imzasız yazı Hicabiaytemur (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Dipnotlar[kaynağı değiştir]

  1. ^ Günümüzde Akpınar ilçesine bağlıdır.
  1. ^ Kendi sesinden hayatı: Bin dokuz yüz otuz sekiz cihana, Kırtıllar köyünde geldin dediler