Tartışma:Mimar Sinan

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

internet üzerinden alınan bilgidoğrumudur? lütfen düzeltiniz: sinan karaman türklerinden devşirilmiştir. karaman türkleri günümüze kadar hiristiyanlığını koruyan türk topluluğudur devşirmeliği burdan gelmektedir. herzaman olduğu gibi tarihi ünlü şahsiyetleri başka milletlere (ermeniler) bağlamak yakın tarihte yapılan ermeni probagandasından başka birşey deyildir.

Türk mü Ermeni mi?[kaynağı değiştir]

Bu maddede Mimar Sinan'ın Türk asıllı oldiğu yazıyor.Ben Ermeni asıllı olduğunu duymuştum.Ayrıca bu maddeyi yazan kişi Mimar Sinan'ın Türk asıllığı olduğunu belirtirken kaynak belirtmemiş.Bu imzasız yazı [[Kullanıcı:{{{1}}}|{{{1}}}]] ([[Kullanıcı mesaj:{{{1}}}|mesaj]]•[[Özel:Contributions/{{{1}}}|katkılar]]) tarafından eklenmiştir.

...Yunanlı mı?Bu imzasız yazı [[Kullanıcı:{{{1}}}|{{{1}}}]] ([[Kullanıcı mesaj:{{{1}}}|mesaj]]•[[Özel:Contributions/{{{1}}}|katkılar]]) tarafından eklenmiştir.

Bir çelişki daha var. Sinan'ın, Kanuni zamanında yeniçeri olduğunu söylüyor. Ama 4. Murat'a kadar yeniçeriler sadece devşirmelerin girebildiği bir birlikti? --78.180.44.39 18:14, 15 Ocak 2008 (UTC)


Hayır %100 Osmanoğulları Sülalesine sahiptir. 1935'lerde bu sebeple kafatası mezarından alınmış, ve Osmanlılara has geniş alınlı ,tam bir osmanlı görünümünde olduğu anlaşılmıştır.O'nun O Büyük Eserleri Karşısında Her Batılı ve İslam Düşmanı Büyük Eziklik Duymakta.Benliğindeki Taşlar Yerinden Oynamaktadır.Adeta Eserler Tarafından Pataklanmaktadır.Bunu Gururuna Yediremeyenler.O'nun İslam Irkı Dışı Olduğunu Söylerek, Dolayısıyla Bu Eserlerde İslam Dışı, Hristiyan Medeniyetinin Evladına Aittir Demeye Getiriyorlar.O İslam Terbiyesiyle Yetişmiş Kur'an Menbaından İçmiş Ve Bir Mimari Deha Olmuştur. Aşağıda Belirtilen Kazıda Restorasyon Amaçlı Değil Sırf Bu Tartışmalar Sonucunda Yapılmıştır. [Mezarı 1935 yılında Türk Tarihini Araştırma Kurumu üyeleleri tarafından kazılmış ve kafatası incelenmek üzere alınmış ancak sonraki restorasyon kazısında kafatasının yerinde olmadığı görülmüştür]

  • Tarihe göre değildir. %100 türktür demek kesinlikle yanlıştır. Zaten bu cümleyi her kim için kullanırsanız kullanın yanlış olur.

Mimar Sinan'ın türklüğüne dair tek dayanak 1935te açılan mezarından çıkarılan kafatasıdır. Ve hala kayıp olduğundan bu iddiada dayanaksız kalmaktadır. Tarihte ise güvenilir kaynaklarda devşirme olarak geçer ve anladığımız kadarıyla büyük ihtimalle ermeni asıllıdır. --78.191.15.171 01:08, 7 Haziran 2011 (UTC)(imza: kompleksiz bir türk)

Yukarıda birisi "İslam ırkı" demiş de, İslam ırkı diye bir şey yoktur. Ekseriyetle Müslüman olan ırklar olduğu gibi azınlığı Müslüman olan ırklar da vardır. Kamus-ı Türkîde millet kelimesinin 1, anlamı din olarak verilmiştir. Bütün Müslümanlar bir millettir (ister Türk, ister Ermeni, ister Rum olsun Müslüman ise milleti birdir). Bu bakımdan Mimar Sinan Ermeni asıllı da olsa "Hristiyan medeniyetinin evladıdır" gibi bir iddiada bulunulamaz. Neticede Müslüman bir adam olarak hayatını sürdürmüş ve öyle vefat etmiş olduğu biliniyor. --85.103.246.250 02:04, 5 Kasım 2016 (UTC)

Tarihçi, araştırmacı, yazar İsmail Hakkı Konyalı Mimar Sinan'ın aile belgelerine ulaşmıştır. Selçuklulardan kalma Şaman inancına sahip bir aileden gelmektedir. Belgelerde babasının, dedesinin, annesinin ve akrabalarının ismi dolayısıyla başka bir dine mensup olması söz konusu değildir. Tarihçi yazar Nejdet Sakaoğlu'da aynı noktaya dikkat çekerek Türkçe bildiği için devşirmelere verilen türkçe derslerden muaf tutulmuştur. AhmetAntalya (mesaj) 20.51, 5 Temmuz 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Öncelikle Mimar Sinan’ın Türk olma ihtimali çok zayıf. Çünkü yukarıda da belirtildiği gibi 4. Murad dönemine kadar yeniçeri ocağına sadece devşirmeler girebiliyordu. Dahası Hristiyan Türkler genel itibari ile Konya Karaman‘da yaşıyorlardı. Kayseri’de de Hristiyan Türk bulunma ihtimali olsa da bu ihtimal diğerlerine göre çok daha zayıftır. Üstte %100 Osmanoğlu sülalesinden diyen de olmuş. Osmanoğlu sülalesi Osmanlı’yı yöneten aile olmakla birlikte etnik köken konusunda hiçbir şey tam olarak %100 olamaz. Kaldı ki kafatası da halen kayıp olduğundan bu iddia da yukarıda belirtildiği gibi dayanaksız kalmaktadır. Ayrıca birinin Müslüman olması onu Türk ya da çoğunluğu Müslüman olan bir milletin parçası yapmaz. Din ile millet ayrı şeylerdir. Zamanında milletin temel kriteri din olarak sayılsa da Kamus-ı Türki’nin yazımından çok uzun süre geçmeden bu kriter değişmiştir (zaten kriter belliydi de o zamanki durum böyle yapmalarına sebep oldu diyelim). Aynı şekilde onun cevherinin ortaya çıkmasına Türk Medeniyeti’nin yardımcı olması onu Türk yapmaz. Bunu demek, Türk bir bilim adamının cevherinin Amerika’da ortaya çıkması sebebiyle Amerikalı sayılması kadar saçma bir şeydir.

Son olarak Mimar Sinan’ın etnik kökeninin ne olduğuna gelince, Osmanlı kaynaklarına göre Mimar Sinan’ın babasının adı “Hristo”dur. Bu da Yunan ismi olması sebebiyle Yunan olma ihtimalini arttırır. Ayrıca 2. Selim döneminde bu bölgedeki Ermeni ve Rum halkın Kıbrıs’a yerleştirilmesi konusu bahis olduğunda Mimar Sinan’ın ailesinin bu durumdan muaf tutulması hakkındaki bildirisi, Mimar Sinan’ın Ermeni veya Yunan olduğuna dair önemli bir kaynaktır. Britannica ansiklopedisi de onun Ermeni veya Rum olduğunu belirtir. Ayrıca bazı akademisyenlere göre Sinan Yunan kökenlidir. Çünkü Kayseri’deki Ortodoks olan halkın geneli Rum’dur ve Mimar Sinan’ın Osmanlı kaynaklarında Ortodoks halktan olduğu belirtilmiştir (Ermeniler genel itibari ile Ortodoks Kilisesi’ne değil Apostolik Kilisesi’ne bağlıdır). Abdulmecid Komnenos (mesaj) 09.26, 9 Ağustos 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Sayfaya zarar veren arkadaşlar[kaynağı değiştir]

Ben Sırp devşirmesi olarak biliyordum ama Ermeni, Rum yazdığını görünce internette araştırdım. Bir çok kaynak Ermeni asıllı olduğunu söylüyor. Fakat, bana kalırsa, Sırp olması daha büyük ihtimaldir.

Söylemek istediğim, bir insanın devşirme olması müslüman olmadığı veya müslümanlara zararlı bir insan olduğu manasına gelmiyor. Mimar Sinan, yaptığı cami ve külliyelerle İslam'a, köprüler hanlar hamamlarla da insanlığa yeterince hizmet etmiş bir insandır. Mostar köprüsü yıkıldığında kendini insan hisseden herkesin içi sızladı. Boşnaklar slav kökenlidir ama müslümandır. Bulgarlar Türk kökenlidir ama hıristiyandır. Tarihe ve insanlara bu tür kriterlerle yaklaşamazsınız. Önemli olan insanlığa faydadır. --Ispartaileti 23:10, 11 Mayıs 2008 (UTC)

Eserleri kısmı ayrı bir liste olarak oluşturulursa daha iyi olmaz mı? --Hedda Gabler 10:45, 15 Nisan 2009 (UTC)

Eserleri altında eksiklikler var.[kaynağı değiştir]

Yurdumuzun birçok yerinde eser vermiş bir mimarın sadece istanbul'daki eserlerinin yazılmasını anlayamadım.Örneğin sadece benim biliğim Diyarbakır'da üç camii'nin inşasında imzası olduğudur ki bulardan birine kendi tabiriyle çıraklık dönemi (İskender paşa camii); diğeri kalfalık dönemi(Ali paşa Camii);ve bir diğeri de Ustalık dönemi eserim dediği (Bayrampaşa Camii) vardır.

Detaylı araştırma yapıp lütfen bunlarıda ekleyin.

BAŞ MİMARLIK GÖREVİ[kaynağı değiştir]

BAŞ MİMARLIK GÖREVİNİ 50' Lİ YAŞLARDA ALMIŞ OLMUYORMU. 1538 YILINDA BAŞ MİMAR OLMUŞ. 1489 DOĞUMLU.

ayrica 1511 de istanbula geldi deniyor, yavuz doneminde, yalniz yavuz 1512 de sultan olmustur

mimar Sinan 97 yaşında öldü (1488-1590)[kaynağı değiştir]

işte böyle 46.221.190.17 15.02, 15 Mayıs 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]