Tartışma:Mevlid Kandili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tartışma:Mevlit Kandili sayfasından yönlendirildi)
Vikiproje İslam (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Hz.[kaynağı değiştir]

"Muhammed bin Abdullah tarihin en önemli peygamberi" Hz. Muhammed (s.a.s) için müslümanların kalbini kırabilecek bir ifadedir bu yüzden burada o ismi kullnırken en azından Hazreti Muhammed olarak kullanmak gerekir. Diğer peygamberleri de aynı şekilde Hz. İsa Hz.Musa olarak yazmak gerektiğine inanıyorum. Bu imzasız yazı Ordinaryus90 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sayfa dogrudan Islami bir konudadir ve Turkcedir. Bati geleneginde peygamberlere hazret laflari kullanilmasa da, yaygin sekilde azizlerine saint lafini sifat olarak kullanmakta, ve bu yaygin sekilde wiki'de gorulmektedir. Bati'yi taklit olarak algiladigim, muslumanlarin kalbini kirmaktan ote, tarafsizlik adi altinda taraf olup, Turkce'de (wiki'nin Turkce sayfasindayiz degil mi?) Hz. Muhammet ve takiben (S.A.V.) olarak kabul edilen Islam peygamberini Turk adetlerinde bulunmayan bir sekilde anmak yersizdir. Bu imzasız yazı 188.59.156.184 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


x Hz. Muhammet'in güneş takvimine göre doğum günü (mevlidi) her yılın 20.Nisan günüdür. Zaten 1990 yılından bu yana 20.Nisan günü ülkemizde Hz. Muhammet'in doğum günü olarak tekrar kutlanır ve 14-20 Nisan tarihleri arası bu vesileyle kutlu doğum haftasıdır. Ay takvimine göre olan doğum günü ve mevlit kandili bilgisi zaten anasayfada yazılmıştır. T. BİR Bu imzasız yazı 88.251.204.45 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


Allah rasülü risalet verilmeden evvel Muhammed bin Abdullah idi. Risaletten sonra rasüllullah diye anıldı. Hazret ifadesi hazır kişi, bay, ulu gibi anlamlar içerirken bu ifadeyi sadece Allah'a ve rasülüne atfetmek oldukça lüzumsuz bir söylemdir,, Allah"ın Rasülüne saygı göstermek istiyor isek eğer Ahzab 56 ının gereğini yerine getirmeliyiz,, "Muhakkak ki Allah ve melekleri nebiye yardım ediyorlar. Ey İman edenler siz de tam bir teslimiyet ve samimiyet ile yardım ediniz" Allah Rasülüne yardım etmek ise onun bizlere bırakmış olduğu kitabullahı anlayarak yaşamak ve insanlara örneklik teşkil etmektir,

Saygılarımla 176.55.233.220 05.41, 17 Mart 2021 (UTC)

Üslup ve Edeb[kaynağı değiştir]

LÜTFEN BUNLARI DÜZELTİNİZ ! 'İslam'da Muhammed'in doğum günü','İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'gibi tabirler --tarafsızlık ve türkçe sayfa yapıyoruz--kılıfı altında açık bir aymazlık bir hakarettir. Tıp konusunda bir doktorun ismini yazarken başına Dr. yazmak türklük ve türkçe yazımla ne kadar ilgisizse bir peygamberin adını Hz. Muhammed(SAV) olarak yazmak türklükle daha ilgisizdir. Üstelik Dr. gibi sıfatları istersen elde edebilirsin fakat Hazret olanı hak verir, halk söyler. Bu tabiri kullananın batının 'Saint' vb sıfatlarına saygı götermesi gerktiği gibi islamın Hz. vb sıfatlarına en önce saygı göstermesi kültüründendir,gereklidir. İslam inancında ve türk dilbilgisinde Türklük-Kürtlük-Yahudilik vb ırkcı ayrım gözetilmez. Bu edep değil emirdir. Doğru olanı, sevmediğiniz bir kavme de ait olsa kullanırsınız. Allah'ın peygamberi Muhammed ismini Hz.ve(SAV)siz yazmak,(hataen hariç) onu anlamamak yani inanmamak la karşı karşıya bırakır.Onu tanıdıktan sonra iman etmeyen Allah(cc)'a da iman etmemiştir.Elbette kimse buna zorunlu değildir.Fakat; Asıl Önemlisi !'Muhammed bin Abdullah' tabiri İslamın ve peygamberinin düşmanı olup, ona savaş açanların tabiri ve üslubudur! (Bakınız Hz.Muhammed(SAV)'in hayatı)(Hudeybiye Antlaşması)vb.AkifRahimi 18:41, 15 Ocak 2012 (UTC)

Yukarıdaki yazılanlara katılıyorum bencede bu ve bunun gibi maddelerde değişiklik yapılması uygun olur . Nedense yetkili hiç kimseden olumlu ya da olumsuz ses soluk cıkmamış . Mutlutopuz 13:25, 3 Şubat 2012 (UTC)
Yetkiliden kastınız kim acaba? --Sayginerv-posta 13:36, 3 Şubat 2012 (UTC)
Defalarca tartışılmış bir konu hakkında farklı başlıklarda tekrar tekrar aynı şeyleri söylemeye gerek yok. Daha önce söylenenler için Tartışma:Muhammed bin Abdullah sayfasına ve o sayfanın arşivlerine bakabilirsiniz.–h.çağrımsj 13:42, 3 Şubat 2012 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Ölçünlü dile "Mevlit Kandili" olarak geçmiş sözün, "anlamsız değişiklik" denerek "Mevlid Kandili"ne yönlendirilmesi; Türkçe yazım kurallarına aykırı davranmaktır. Öyleyse İslâm Ansiklopedisi kaynak alınarak her şey buradaki transliterasyona göre yazılsın. Bu; tespit yerine tesbit, mescit yerine mescid yazılması gibi bir şey. Zaten parantez içinde kandilin özgün yazımı ve transliterasyonu gösterilmiş. @Sayginer, lütfen değişiklik savaşına girmeyin. --Bezgin GezginEvet? 18.28, 3 Kasım 2020 (UTC)

Bu kadar büyük - ve tartışmalı olabilecek - değişiklikler yaparken ilk başta tartışma sayfasını kullanmanız gerektiğini düşünüyorum. Saygıner geri alma işlemini daha iyi açıklayabilirdi, ancak daha tartışmayı açmadan önce maddeyi bir kez daha taşımanızın değişiklik savaşına zemin hazırlayan asıl aksiyon olduğunu da belirteyim.
Madde adına gelirsek. İsimlendirme hususunda "doğru" veya "yalnış" [sic] imla yok; ismin muadillerine kıyasla yaygın olması önemli. VP:ADK, yaygın isim kullanımını kesince belirtiyor. Bu örnek verdiğiniz diğer maddeler için de geçerli. Mescit yazımının mescid imlasından daha yaygın olması, aynısının diğer maddeler için de geçerli olacağı manasına gelmez. "Mevlid Kandili" ile "Mevlit Kandili" sorgusu aratılıp kaynakları incelediğimizde Google Haberler'deki açıkça kullanımın Mevlid'den yana olduğunu görüyorum. Kitap kaynaklarında eşdeğer sıklıkta kullanım var; ancak tekil olarak "Mevlid" ve "Mevlit" sorgularının aratılması yine Mevlid kullanımını öne çıkartmakta. Google Scholar'da bile aynı sonuçları alıyorum. Sonuç olarak Mevlid Kandili kullanımı politikalarımız çerçevesinde kullanılması gereken adı oluşturmakta. Gogolplex (mesaj) 19.38, 3 Kasım 2020 (UTC)
@Gogolplex, VP:ADK'de her zaman yaygın olan adın tercih edilmediği de yazmakta. "Tutarlılık" ilkesini de göz önünde bulundurarak Regaip Kandili maddesinin varlığı nedeniyle "mevlid > mevlit" değişikliğine gittim. Ayrıca yaygın kullanımda ne "regaip" ne de "mescit" sonuçlarda önde gözüküyor ancak madde adlarında bu ikisi tercih edilmiş. Bunun gibi hem madde adlarında hem içerikte birçok örnek verebilirim. Mesela "mehir" de Güncel Türkçe Sözlük'te "mihr" olarak yer almasına karşın madde adı olarak "mehir" biçiminde çünkü yaygın kullanımı ve içeriği gereği böylesi daha uygun. Her şey; ölçünlü dil, yaygın kullanım ve/veya akademik çalışma değil. Madde adının Mevlit Kandili olmasında sakınca görmüyorum. --Bezgin GezginEvet? 20.30, 3 Kasım 2020 (UTC)
Sizin ne gördüğünüzün önemi yok. Bariz şekilde kullanımda olan bir ifadeyi GTS böyle diyor diye değiştiremezsiniz. Süleyman Çelebi'nin Mevlid'ini de gidip taşıyın oldu olacak. Tartışmalı bir değişikliği ısrarla tekrarlamak ayrı bir sorun. Değişiklik savaşına giren de ben değilim; itiraza rağmen üçüncü kez aynı değişikliği yapan sizsiniz. @Vito Genovese veya aktif başka bir hizmetli ilgilenebilirse sevinirim.--Sayginerv-posta 23.20, 3 Kasım 2020 (UTC)
Belirttiğim gerekçeler ışığında sakınca görmediğimi yazdım. Siz, "anlamsız değişiklik" deyince neden anlamsız değişiklik olmadığını da belirtmek için Güncel Türkçe Sözlük'ü kaynak gösterdim. "Anlamsız değişiklik" diyerek değişikliği geri almak da maddede yanlışlıkla ve gelişigüzel bir değişiklik olduğu anlamına gelir. Ayrıca özellikle günümüzde yazılmamış bir eserin adını örnek göstermenin, madde adının tartışmasıyla doğrudan bir ilgisi yok. Öyleyse "tutarlılık" gereği, Regaip Kandili de Regaib/Regâib Kandili olsun çünkü yaygın kullanılan; regaip değil, regaib. Her şeyin ölçünlü dil, yaygın kullanım ve/veya akademik çalışma olmadığını belirttim. Hâlâ madde adının Mevlit Kandili olması gerektiği düşüncesindeyim ancak Regaip Kandili'nin girişindeki gibi, burada da tanıma Mevlit Kandili veya Mevlid Kandili yazılabilir. Hem madde adında hem içerikte mevlit yerine mevlid tercihi hoş durmamakta. --Bezgin GezginEvet? 06.13, 4 Kasım 2020 (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Lütfen tonu biraz düşürelim arkadaşlar, nezaket sınırlarının dışına çıkarsak bundan proje zararlı çıkar. Anlaşmazlığın başlangıcı öncesindeki ad Mevlid olduğu için VP:CGT uyarınca maddenin o ada taşınması lazım (değişikliğe itiraz varsa ilk sürüme alıp o sürüm üzerinden tartışıyoruz), sonrasında da tartışmadan bu değişikliği tekrarlamak akıntıya karşı kürek çekme niteliğinde anlamsız bir hareket olur. Tekrar tekrar yapınca karşı taraf ikna olmayacak zira.

Vito Genovese 23.38, 3 Kasım 2020 (UTC)

Mevlid kandili[kaynağı değiştir]

Hz isa nın doğum günü olan noeli kutlamayan müslümanlar Hz Muhammedin doğum gününü kutluyorlar. Hani tüm rasüllere iman ediyorduk, ne oldu imanımızdan döndük mü,,, 176.55.233.220 05.33, 17 Mart 2021 (UTC)