Tartışma:Libya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Afrika (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Afrika maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Afrika kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Libya ülkesi Sosyalist bir Arap Devleti tanımına uygun olarak, İslamı simgeleyen hilal ve yıldız, islamı simgeleyen yeşil renkleri ve sosyalizmi simgeleyen kırmızı renkleri barındırır. Siyah ise çekilen acıları simgeler, ancak bugün sadece yeşil renk kullanılması, tamamen İslam'da Cenneti temsil eder.

Libya hiç bir zaman Sosyalist olmamıştır, tıpkı Suriye ve Irak'ta ki Faşist Saddam diktatörlüğü gibi. Saddamda Esatta Güney Kürdistan'da katliam yapan, kürt ulusunu faşist t.c devleti gibi faşist kemalist diktatörlük gibi yok sayan ve kimliklerini savunan kürtleri kimyasal silahlarla, tank uçak ve bombalarla imha eden "nazi" anlayışındalardı ve halende öyleler. Kaddafi Afrika'da olmasından mütevellit Kürtlerle alakası olmayan bir faşist diktatördür. Faşist diktatördür, çünkü bu kişiler Arap milliyetçiliği denen "Ulusalcı" ve "Etnik ayrımcı" görüşlere sahip, Arapların tek bir çatı altında birleşmesini savunan pan-arabist yaklaşım içindedirler. Dolayısıyla arap sosyalizmi denen şeyin kendiside sadece arapları alakadar eden, iktisadi açıdan sosyalist bile olmayan içeriktedir.

Postmodern saldırıların Kaddafi'yi devirebilmesi, bunu başarabilmesinin arkasında elbette, halk yığınlarının bunlara olan öfkesi yatar. Ancak halk burada kullanılmıştır, postmodernizmin elle tutulur bir gerçekliği sözkonusu değil.88.231.36.55 11:44, 3 Ağustos 2012 (UTC)

Halkı tarafından leyla edilmiş Libya başkanı :)88.231.14.115 11:55, 22 Aralık 2012 (UTC)

Cumhuriyet vs. Cemahiriye[kaynağı değiştir]

Libya'nın resmi adında Cumhuriyet değil de facto diktatör Kaddafinin uydurduğu Cemahiriye terimimi yer almaktadır. Ayrıca Libya Sosyalist bir ülke değildir. Ansiklopedinin bu tür konulara özellikle ülke maddelerine daha önem vermesi ve ciddiyetli iş görmesini diliyorum. Heamsi 21:48, 3 Nisan 2010 (UTC) user/Heamsi 04.04.2010 00.47 (UTC)

Özgür Libya Cumhuriyeti[kaynağı değiştir]

Özgür Libya kuruluş:17 Şubat 2011 İdare şekli: Demokratik Halk Cumhuriyeti Resmi Kurum: Libya geçici halk meclisi ve geçiş hükümeti. Başkanı: Mustafa Abdulcelil Geçici başkent: Bingazi

Bayrak:

Libya Bayrağı 1951 - 1969 -2011

--ali 21:50, 7 Mart 2011 (UTC)

  • Diğer dillerdeki vikilerde "Libya"'dan başka başlık kullanılmıyor. Henüz ülkede düzen de sağlanmadan "cumhuriyet" gibi bir ifdadenin kullanılmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Şamil Demir (tartışma) 21:43, 17 Mart 2012 (UTC)

1.idris[kaynağı değiştir]

Libya tarihi ile ilgili kral 1.idris'in de bu sayfaya bir fotografi eklenebilir.Mustafa--88.172.164.147 19:36, 6 Nisan 2012 (UTC)06/04/2012.

ÖZERKLİK[kaynağı değiştir]

...sirenayka bölgesi libyada özerklik ilan etmiştir.malcomx571 22:13, 3 Haziran 2012 (UTC)

Khalifa Haftar[kaynağı değiştir]

Avrupa kaynaklarından derlenmiştir.--Turkoglu Mustafa 003 (mesaj) 11:21, 24 Ocak 2018 (UTC)