Tartışma:Liberalizm

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje GM (Başlangıç-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Liberalizm geniş bir kavramdır, farklı yapıları bünyesinde barındırabilir .[edit source]

Yapısından ötürü liberalizm tartışmaya açıktır. Bakın teori olarak çok iyi bir düşünce olduğunu biliriz, ancak uygulamada bu kafamızdaki sistem çöker; çünkü insanların güç dengesine ve heveslerine bakıyor. Bu sebeple sınırsızca yaşanan liberalizmden söz etmek anlamsızdır ve bunu savunamazsın; çünkü böyle birşey yoktur, gelişen ülkeler liberal düzen içerisinde kendi uygulamalarını ve zamanla yavaş yavaş uygulamaya koydukları anlayışlarla bunu ilerletip hayata geçirmişlerdir. Sosyal-Devlet anlayışı doğmuştur. Bu hususlar çerçevesinde yaşanıldığında gelişmiş ülke olmaya doğru gidilmiştir. Bir örnek Amerika'ya bakın Avrupa'ya bakın, kökten dinci oluşumlar ülkeye zarar veriyorsa birçok vasıtayla sustururlar, bin dereden su getirip tüm zararlı oluşumları imha ederler. Ekonomide şöyle yaparlar, eğer çok iyi gelir getiren bir kuruluş varsa yabancıya satmazlar, kınanırlar ve tedbirler alırlar bu yolda; çünkü akıllılar, yabancılara muhtaç olmak istemiyorlar, tüm kaynaklarını işleyip, ince ayrıntılara kadar üretim yapıyorlar. Bu durumda sen ona özgürlük adı altında tüm herşeyini satarsan ve yolları açarsan talan ederler seni, seni sende bırakmazlar. Liberalizm özel girişim demektir en başta, yabancı yatırımı sonradan gelir, ancak bizde anlaşıldığı anlam yabancıya satmak olarak algılanıyor. Kendini liberal diye niteleyenlerde solcu diye niteleyenlerde aynı şekilde olaya bakıyor; halbuki durum sadece liberalizmin böyle olmaması gerekliliğinde yatmaktadır. Atatürk ' ün çizdiği anlayışa bakarsak bunun adı liberal düşüncenin üstüne inşa edilmiş sosyal-devlet anlayışıdır. Gelişmiş ülkelerin uyguladığı sistemde budur; ancak yutturmaya çalıştıkları bir deve vardır.

Liberalizm elinde sonunda yaşayacak organik bir sistemdir, ancak tüm bu yaşananların dışında birşeyi artık itiraf etmek ve görmek gerekiyor:

Liberalizm özgür kelimesinden gelir ve tekil değil çoğul bir özgürlüğü kapsar bu sebeple tüm toplumu ilgilendirir. Bir Toplumu,Ulusu yönetim biçimidir. Dolayısıyla bireysel özgürlüklerin kısıtlanamaması liberalizme ters olması gerekir. Bu böyledirde, ancak gelişmiş ülkeler bunu zamanla uygulamaya sokarken geride kalmış ülkelere süslü sözlerle, kelime oyunlarıyla olayı anlatmaya ve kabul ettirmeye çalışmaktadırlar.

Bir zaman önce bu Wikiden okumuştum bu konuyu ve çok kapsamlı anlatılıyordu, uzun bir müddette böyle durdu, ancak bazı düzgün, tarafsız, işaretli tanımların silinemez olması gerekir herhalde, aksi takdirde çocuk oyuncağına dönüşüyor.

Ayrıca tartışanlar ya başlık koysunlar ya imza atsınlar ya da bir şekilde ayrı bir yorum olduğunu belli etsinler. --organik 11:43, 27 Temmuz 2008 (UTC)

Liberalizm, eşitlik üzerine kurulu değildir.[edit source]

Liberalizm içerisinde eşitlik kavramlarını barındırsa da (adalet önünde eşitlik, fırsat eşitliği vb.) , eşitlik üzerine kurulu değildir. "İçerisinde barındırmak" ile "üzerine kurulu olmak" çok farklı kavramlardır. Liberalizm bireysel özgürlük üzerine kuruludur.

Liberalizm eşitlik üzerine kurulu olsaydı, ilk baştan bireyin ekonomik özgürlüğü fikrini savunmazdı. Zaten "birey özgürlüğü" ile "ekonomik eşitlik" arasında "negatif korelasyon" vardır. Liberalizm anca aradaki uçurumları gidermeye çalışabilir. Bu da sosyal liberalizm gibi, yeni liberalizm türlerinde görülebilir.

Eşitlik üzerine kurulu ideolojiler: sosyalizm, komünizm ve benzeri ideolojiler olarak örneklenebilir. Hem "bireysel özgürlük" hemde "eşitlik" üzerine kurulan ideoloji ise liberteryen sosyalizm olarak örneklenebilir.

Saygılarımla --Depakin (mesaj) 03:00, 6 Şubat 2013 (UTC)

o değil de[edit source]

http://en.wikipedia.org/wiki/Liberalism sayfasının girişinde buna benzer bir cümle var, o yüzden yazdım. Bi bakar mısın? Kimzi (mesaj) 07:28, 6 Şubat 2013 (UTC)

___

Gördüm. Yanlış bir cümle. Ne idüğü belirsiz bir kaynak... --Depakin (mesaj) 09:03, 6 Şubat 2013 (UTC)

Birde şöyle bir olay var. Amerika'da liberalizm (klasik ve muhazakar liberalizm hariç) tamamen sol, Avrupa'da ise liberalizm tamamen sağ olarak görülüyor. Amerika'da modern liberalizm = sosyal liberalizm şeklinde. O yüzden eşitlik denmiş olabilir. Ama liberalizm'in temelinde hatalı bir cümle. --Depakin (mesaj) 09:26, 6 Şubat 2013 (UTC)