Tartışma:Karamanlılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Hristiyanlık (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Hristiyanlık maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Hristiyanlık kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Karamanlı ortodoksların Mersin'de ibadet ettikleri büyük kilise olduğu ve öbek halinde bir mahallede otrurdukları yanlıştır.mersin'deki büyük kilise Arap Ortodoks cemaatine aittir.Ayinler Arapça yapılır.Cemaat Arapça konuşur.Kastedilen bu cemaat ise onlar Karamanlı değildirler.Mersin'de en fazla birkaç aile karamanlı ortodoks olabilir.daha fazlası mümkün değil.zira hepsi mübadele ile yunanistan'a gittiler.Arap ortodoks cemaati münbadeleden muaf tutuldu.

Ortodoks adlandırması[kaynağı değiştir]

Bu maddenin içeriğindeki etnisite Ortodoks inancına mensup "Karamanlı" tabir edilen gruba ilişkindir. Bu yüzden de madde adı Karamanlılar (Ortodoks) olmak durumundadır. Rum olma, Rumluk farklı bir şeydir. taglıgalpileti 9:42, 27 Aralık 2012 (UTC)