Tartışma:Kaşık bükme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu maddeyi açan ben değilim ama kaşığın bükülebildiğini kendim de gördükten sonra Vikipedi'ye üye olup maddeyi genişletmeye karar verdim. Bu arada ben de daha önce çok şüpheciydim ama üzerinde deneme yaptığım kaşıklar bir süre sonra (ki tam zamanlama veremiyorum çünkü dikkatim iyice dağılmıştı) bükülünce fenomenin gerçek olduğunu anladım. Aslında Houck yöntemini de tam olarak izlememiş sadece imajinasyon gücünü kullanmıştım. Houck yönteminde olduğu gibi ellerimi de kullanmadım fakat kaşıklar daha önce hayal ettiğim şekilde bükülmüştü. Kaşıklarımız oldukça kalın ve çelikten olduğu için normalde elle bükülmesi bile çok zordur.

Ancak sürecin kesin bir bilimsel açıklamasını, dikkatin neden illa (Houck yönteminde bu şekilde) dağıtılması gerektiği vs. gibi hususların nedenlerini hiçbir yerde bulamadım. Tıpkı akapunktur gibi işliyor ama nasıl olduğu bilimsel testlerle (belki de şimdilik) kesin olarak anlaşılamıyor. Bu konuyu basit bir şekilde bir güç gösterisi gibi ya da zihin-madde ilişkisine dair felsefi yaklaşımınızı yeniden değerlendirme fırsatı olarak alabilirsiniz. Bu artık sizin anlayış derecenize bağlı. Bu arada kimseyi herhangi bir şeye inandırmak gibi misyonum veya bu konudan herhangi bir maddi-manevi kazancım olmadığını belirteyim. Sadece böyle bir fenomenin olduğuna işaret etmek istedim. Hepsi bu. Okültist

  • Konu ilgi çekisi ama bunun daha çok illüzyonistler tarafından sahne gösterisinin bir parçası haline getirilmiş olması ve pek çok tekniğin kullanılması da ister istemez şüphe yaratıyor. Ancak benim de yaptığım denemelerde kaşıkların büküldüğünü gördüm. Belki daha fazla sayıda illüzyonist olmayan insan tarafından gerçekleştirillmesiyle bu şüpheler de azalacak ve daha fazla sayıda insan bu fenomenleri gerçekleştirebilecek.Manyeto 08:52, 6 Mart 2007 (UTC)

Hatalı etiketi[kaynağı değiştir]

Madde paranormal bir olayı ve ilüzyonları gerçekmiş, kanıtlanmış gibi anlatıyor. Taraflı ve hatalı bu nedenle şablonu yerleştiriyorum.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 15:37, 13 Haziran 2014 (UTC)