Tartışma:Köktendincilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (Bilinmeyen-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 Bilinmeyen  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Din (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Din maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Din kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Felsefe (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Felsefe maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Felsefe kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Fundamentalism maddesi ile olan benzerliği nedeniyle iki maddeyi birleştirdim. Fundamentalism maddesini yazan arkadaşım umarım rıza gösterir. 88.232.34.189 10:10, 17 Temmuz 2007 (UTC)

Düzeltme[kaynağı değiştir]

Yukardaki not bana aittir. Kullanıcı girişi yapmadan yazdığım için adım görünmüyor.Assis 11:08, 17 Temmuz 2007 (UTC)

İrtica ile birleştirme[kaynağı değiştir]

İrtica, İslam bağlamında kullanılan bir terim olmakla beraber aslında Köktendinciliğin bir çeşidi. Bu bakımdan bu iki madde birleştirilmeli. --İnfoCan 17:05, 25 Ağustos 2009 (UTC)

İrtica ile birleşme[kaynağı değiştir]

İrtica gericilik manasına gelir. Günümüzde anlamı biraz daralmış olsa da temelinde sadece din olmak zorunda değildir. Genel anlamda önceki yönetime/sisteme dönüştür. Köktendincilik ise tamamen dinin egemen olduğu düzeni savunan "siyasi ideoloji"dir.

İrtica maddesinin içeriği yazılırken sanırım köktendincilikle karıştırılmış. Mesela sözcüğün Fransızca karşılığı "réaction"dur.

Kısacası bu iki madde ayrı olarak kalmalıdır ve irtica maddesi düzenlenmelidir.

Piyade13 ileti 20:40, 27 Ağustos 2009 (UTC)

Yanlış Adlandırma[kaynağı değiştir]

"Köktendincilik" diye bir kavram yoktur.

Bu maddenin İngilizce wiki'deki karşılığı "Fundamentalism." Fundamentalism kelimesinin içinde "din" ifadesi var mı? Fundamentalism kelimesinin karşılığı "Kötencilik" kelimesidir. Köktendincilik diye bir kelime yoktur.

İngilizce Wikipedia'da Fundamentalism maddesinde aşağıdaki ifadeler var:

  • Atheistic fundamentalism
  • Secular fundamentalism
  • Market fundamentalism
  • Economic fundamentalism

Bu ifadeleri "köktendinci" gibi bir kelimeyle nasıl karşılayacaksınız?

"Ateist kötendincilik" ya da "piyasa köktendinciliği" mi diyeceksiniz? Her kim bu maddeyi açtıysa belli ki DİN KARŞITI bir köktenci inanca mensup. Köktenciliği din ile kelime düzeyinde ilişkilendirerek bir şey başardığını sanmış. Ancak bunun böyle devam etmemesi gerekiyor. Başlık "Köktencilik" olarak değiştirilmeli. Dinsel Köktencilik, köktenciliğin bir alt türüdür.

Başlık "Köktencilik" olarak değiştirilmeli. Dinsel köktencilik, diğer köktencilik biçimleriyle birlikte bir alt tür olarak verilmeli.--78.165.64.137 21:47, 22 Ocak 2016 (UTC)