Tartışma:Kânûn-ı Esâsî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Hukuk (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Hukuk maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Hukuk kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Orta Doğu (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Orta Doğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Orta Doğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Osmanlı İmparatorluğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Fark[kaynağı değiştir]

Kanun-u Esâsî ne Kanun-i Esasi ne aralarındaki fark nedir? Eğer bir fark yoksa -ki okuduğum kadarıyla bir fark yok- neden Kanun-i Esasi Anayasa maddesine yönlendirilmiş ve google aramalarında Kanun-u Esasi 350 civarında, Kanun-i Esasi 15000 civarında geçiyorken neden az olan tercih edilmiş?--Mach 02:12, 21 Ocak 2007 (UTC)

  • Kanun-ı Esasî, anayasa demek. bu madde çoğu zaman yalnız bu isimle anılan 1876 Kanun-ı Esasîsi üzerine, bu yüzden ismini değiştirdim ve bir anlam ayrım sayfası yaptım. --kibelemesaj 14:14, 1 Nisan 2007 (UTC)

Kanunuesasi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Bu da XX Camisi gibi TDK'ya rağmen hiç yaygın olmayan yazım değil mi acaba? Takabeg ileti 17:39, 23 Kasım 2008 (UTC)

  • Bu türden "Kanunuesasi" vb. Türkçe eklerle oluşturulmayan tamlamalar yazımda karmaşaya yol açtığı için bitişik nizamda yazılmaktadır. --DsMuratileti 17:47, 23 Kasım 2008 (UTC)
  • Anayasanın orijinal adı Kanun-ı Esasî, bizlerde gelmiş Türkçe eklere uygun olmadıdğı için ismini bitişik yazıyoruz. İsim değişikliğini geri alıyorun. Bu bir özel isim. Kurallara göre başlık değiştirelemez.--Hedda Gabler 10:42, 18 Mayıs 2009 (UTC)
  • Kânûn-i Esâsî uygun olan imlasi degil mi? Söylerken de kağnuniyesaasi diyoz. a.nailov 22:04, 21 Temmuz 2014 (UTC)

Kemal Gözler'in sözleriyle: "Kanun-u Esasî'nin doğru yazılışı aslında “Kanun-ı Esasî”dir. Farsça sıfat tamlamalarındaki iki kelimenin arasına giren işaret Türkçe’ye -i veya -ı harfleriyle aktarılabilir. Ancak ses uyumuna göre u veya ü şeklinde de söylenebilir. Buna göre “Kanun-ı Esasî” şeklinde yazıp “Kanunu Esasî” şeklinde okumak gerekir. Kanımızca, “Kanun-u Esasî” şeklinde yazım yerleşmiştir. Buna dokunmamak uygun olur." -- Hukukçu 14:15, 21 Mayıs 2009 (UTC)

Ayrıca Kanûn-ı Esâsî (en doğru Latince yazılış şekli) yukarıda belirtildiği gibi anayasa değil, günümüz Türkçe'de Temel Kanun demektir. -- Hukukçu 14:19, 21 Mayıs 2009 (UTC)

  • Peki en doğru yazılışa göre maddenin başlığını değiştirelim.--Hedda Gabler 10:46, 30 Mayıs 2009 (UTC)
Cesur ol. -- Hukukçu 12:29, 6 Haziran 2009 (UTC)