Tartışma:I. Süleyman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Osmanlı İmparatorluğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikipedi reddedilmiş kaliteli madde adayları I. Süleyman bir kaliteli madde adayıydı ama kaliteli madde kıstaslarını karşılayamadı. Aşağıda maddenin iyileştirilmesi için öneriler bulunmaktadır. Bu sorunlar halledildikten sonra madde tekrar aday gösterilebilir. Editörler ayrıca bir hata olduğuna inanıyorlarsa bir inceleme isteyebilirler.
7 Kasım 2014 Kaliteli madde adayı Başarısız

Untitled[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'de dolanırken Şehzade Mustafa sayfasına denk geldim. Türkçe Vikipedi'ye dönüp baktım ama tek Şehzade Mustafa, 4. Mehmet'in büyük oğlu olan. Sonra I. Süleyman sayfasına dönüp araştırdım ki Şehzade Mustafa ile ilgili hiçbir bilgi yok. Böyle bir bilgi koymayı düşündüm ancak uygun bir yer bulamadım. Sizce ayrı bir başlık mı açılmalı yoksa mevcut olanlardan birine mi eklenmeli? Şimdiden teşekkürler. --MustafaÖzkan1989 18:29, 18 Şubat 2008 (UTC)

Mahidevran Sultan sayfasındaki şu bölümü eklemeyi düşünüyorum: Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın Kanuni'nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır. --MustafaÖzkan1989 20:16, 27 Şubat 2008 (UTC)

Arkadaşlar bu maddeye ingilizce vikipedi de bakarsanız hem seçkin madde oldugunu ve bizimkinden cok daha zengin içerikli oldugunu görürsünüz.Lütfen bu madde yi biraz daha geliştirelim hep beraber.Saygılar... bu nedenle bu iş kabsama alanidir

Eşleri bölümünde Hürrem Sultan'ın 7 şehzade annesi olduğu yazılmış. Ama Hürrem Sultan 3 şehzade 1 kız çocuğu olmuş. Bunu düzeltmek gerekli

Doğum tarihi[kaynağı değiştir]

Kanuni'nin doğum tarihi bazı kaynaklarda 27 Nisan 1495 olarak geçiyorken, başka kaynaklarda 6 Kasım 1494 olarak geçiyor. Bu konuya bir nokta koyulursa iyi olur. İngilizce Wikipedia' da da 6 Kasım 1494 yazılmış.

Madde adı[kaynağı değiştir]

Bence madde adı Kanuni Sultan Süleyman olarak değişmeli, asıl yaygın kullanılan isim odur. --Stultiwikiabana yaz 12:48, 21 Mart 2011 (UTC)

Eğer 1 hafta içinde karşı çıkan olmazsa değiştirilsin. Ordan sonra karşı çıkan olursa tartışılmaya başlanır. --Stultiwikiabana yaz 12:40, 23 Mart 2011 (UTC)
Kanuni lakabı hiçbir zaman kullanılmamıştır. I. Süleyman'a doğumundan ölümüne dek Sultan Süleyman denmiştir. 'Kanuni' lakabı Sultan Süleyman öldükten sonra, 'Muhteşem' lakabı ise hükümdarlığı süresince Frenkler(Avrupa'nın o zamanki adı) tarafından kullanılmıştır.HaruNGs 17:23, 23 Mart 2011 (UTC)
Kanuni lakabı Harun'un da dediği gibi 17. yüzyıldan itibaren kullanılmıştır. (hatta Dimitri Kantemir vermiştir kendisine bu lakabı) Hem bu sebepten hem madde adında lakap kullanılmaması gerektiğini düşündüğümden hem de diğer padişahlarla uyum açısından önerinin uygun olmadığını düşünüyorum.--Rapsar 20:20, 23 Mart 2011 (UTC)

Yaygınlık önemli olmuyor o zaman bu durumda (bence "Kanuni" açık ara ile daha yaygındır, özellikle Türkçe konuşanlar arasında, Türköe Vikipedi'de olduğumuz için)? Lakap değil gerçek ad kullanımı ve standadizasyon biraz daha ön planda ve adın bu şekilde kalmasının uygunluğu daha çok bu yüzden sanırım? --Stultiwikiabana yaz 22:57, 16 Nisan 2011 (UTC)

Şehzade oğulları[kaynağı değiştir]

Selamlar,

Şehzade Osman,Şehzade Mehmed(1526 doğumlu) ya da aşağıda yazdığı 'Doğum ve ölüm tarihleri bilinmeyen Şehzade Ahmet,Şehzade Abdullah,Şehzade Abdullah,Şehzade Mehmed adında oğulları olduğu bilinmektedir[58]' şehzade mehmed şehzade oğullarıdan biri olabilir.

--94.122.32.61 16:15, 24 Mart 2011 (UTC)

Selamlar,

O şekilde düzeltilmiştir.

--Yusuftanrıverdi 15:15, 14 Haziran 2011 (UTC)

Yanlılık[kaynağı değiştir]

"Cerbe zaferi, Preveze deniz zaferinden sonraki ikinci en büyük zafer" gibi ifadeler, tüm başlık gibi yanlılık içermektedir. Osmanlılara göre zafer, rakiplerine göre yenilgi demektir. İnebahtı zaferi gibi bir ifade kullanılamayacağı gibi, Preveze zaferi ifadesi de uygun değildir. "...Osmanlı Devleti’ni cihanın en büyük gücü haline getirdi." gibi ifadeleri saymıyorum bile. Başlık yeniden düzenlenmelidir. İhsanjr 21:07, 16 Nisan 2011 (UTC)

Biraz katılsam da "zafer"in yanlı bir kelime olduğunu sanmıyorum bu bağlamda; çünkü 1.Süleyman'dan bahsediliyor. Ama düzenlenmesi gerektiğine katılıyorum, ne dememiz uygun olur sizce mesela zafer yerine? Çünkü mevcut bir savaş var ve savaşın bir kazananı var yani. --Stultiwikiabana yaz 22:50, 16 Nisan 2011 (UTC)
Aslında bu biyografi I.Süleyman'ın olduğu için dediğiniz doğru. Tartışma sayfasına yazarken bu gerçeği dikkate almamıştım, belirttiğiniz için teşekkür ederim.
Ancak hala Preveze zaferi ifadesinin düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Preveze zaferi yerine Osmanlı'nın kazandığı Preveze savaşı ifadesi Vikipedi gibi bir ansiklopedi için çok daha uygundur.
Vikipedi'nin: "bilgilerin kısa ve öz bir şekilde sunulması gerekir" şeklinde bir tercihi var. Ancak bu tercih, asla tarafsızlık ilkesinin yerini almamalıdır. İyi vikiler İhsanjr 19:53, 18 Nisan 2011 (UTC)

İlgili yerler savaş veya muharebe adlarıyla değiştirildi. Nerede eksiklik ya da yanlılık görüyosanız söyleyiniz.--***Osmanlı98***İyi vikilemeler*** 15:58, 19 Nisan 2011 (UTC)

Eğer yoksa şablonu çıkarıyorum--***Osmanlı98***İyi vikilemeler*** 15:59, 24 Nisan 2011 (UTC)

Hürrem Sultan Çoçukları[kaynağı değiştir]

Hürrem Sultan, 8 şehzade ve 1 hanım sultan doğurmuştur:

doğum ve ölüm tarihi bilinenlerden Mehmed, Abdullah, Selim, Bayezıd, Cihangir, Orhan, Mihrimah; doğum ve ölüm tarihi bilinmeyenlerden Mehmed ve Ahmed...

--Yusuftanrıverdi 10:41, 14 Haziran 2011 (UTC)

Şehzade Abdullah[kaynağı değiştir]

Doğum ve ölüm tarihi bilinmemekte olarak ifade edilen Şehzade Abdullah aslında Bayezıd'ın oğlu olduğunu düşünüyorum ve zaten normal olarak erkek çocuklarında Şehzade Abdullah yazıyor.Kesin olmadığı için italik yazıya aldım.İki tane şehzade abdullah isimli şehzade var gibi gözünkmesin.

--Yusuftanrıverdi 10:40, 14 Haziran 2011 (UTC)

When was he born?[kaynağı değiştir]

I have checked the wikipedia in several languages. Most of them say I. Süleyman was born on 6 November 1494. Some of them say 27. April 1495. Which is correct?

What exactly means 27 Nisan 1495? Hoi 19:46, 1 Ağustos 2011 (UTC)

 • Hi Hoi. In Turkish, there are many sources that say he was born on 27 apr 1495. It has no specific means. n a z i f i l b e k 23:30, 1 Ağustos 2011 (UTC)

Thank you for your answer. I believe you. Do you know where the other nations get 6 November 1494?

And actually, I meant: What does exactly "Nisan" means? My guess is April. Is it correct? Hoi 15:31, 2 Ağustos 2011 (UTC)

 • Hi again. Thanks for your interest. I searched but I have no idea about 6 November 1494. And, yes, 'Nisan' means April ;) n a z i f i l b e k 15:48, 2 Ağustos 2011 (UTC)

Thanks again for your answer. Do I understand correctly: The only data for his birthday is 27 apr? So, there is no source for 6 November 1494, is there not?

Would you be so kind to write here some external links for 27. April 1495, please? Mostly English but some Turkish would also be good. Actually, I know one, but some more would be useful. Hoi 16:41, 2 Ağustos 2011 (UTC)

 • Not exactly so. Maybe you found a source that it says he was born on 6 Novemver 1494 but reliable sources say he was born on 27 April 1495. To give an example, Turkish Historical Society says "27 Nisan 1495" (unfortunately only Turkish). And you can search "Kanunî Sultan Süleyman 27 nisan" at Google for another sources. For example diyadinnet.com. n a z i f i l b e k 17:28, 2 Ağustos 2011 (UTC)

Thank you so much, again. Hoi 20:21, 2 Ağustos 2011 (UTC)

I don't know where the english wiki gets the date 5 november 1495. All sources in Turkish have 27 april 1495 as the birthday. zagrozy 17:40, 6 Ekim 2011 (UTC)

Yenileme[kaynağı değiştir]

Maddeyi komple yenilediğim için buraya da bir not düşmek istedim. Önceki hali e-tarih adlı, kimler tarafından yazıldığı belli olmayan bir siteden "aynen kopyalanmıştı". Bu bilgiler, güvenilir olmayan bazı kitaplarla desteklenmişti (hangi sayfa olduğu bilgisi dahi yoktu). Adım adım ilerleyerek, güvenilir ve sağlam kaynaklarla desteklenerek, gereksiz ve aşırı detaylara girmeden, tarafsız bir anlatımla madde yeniden yazıldı (önceki halinin aksine).--RapsarEfendim? 22:45, 28 Haziran 2012 (UTC)

Kutlarım. Umarım bu maddeyi biraz daha geliştirip dünyada Atatürk ve Fatih gibi en çok tanınan birkaç Türkten biri olan "Büyük Türk"e ("Muhteșem" Süleyman) daha da layık hale getirebiliriz. Necdet Sakaoğlu Osmanlı Sultanlarının yaşam öyküleri için en iyi kaynak. Teşekkürler. --E4024 (mesaj) 22:52, 28 Haziran 2012 (UTC)

Teşekkür ederim. Şu anda siyasi ve askeri gelişmeler kısmı tamamlanmış vaziyette, olması gereken her şey var ve daha fazla ilerlemesi gereksiz detaylandırmaya gireceğinden mümkün değil. İngilizce Vikipedi'de seçkin madde şu an; ama o kadar çok eksik var ki nasıl olmuş bilemiyorum. Hak etmiyor hiç. Diğer alanlardaki gelişmeler hakkında da biraz bilgi verildiğinde bu en üst seviyeye ulaşacaktır.--RapsarEfendim? 22:57, 28 Haziran 2012 (UTC)

Yazım[kaynağı değiştir]

TDK'ya e-posta atalım, bilgilenelim. Ne zamana kadar cevap gelir fikri olan var mı? Uzun süre bekleyeceksek gidip dil bilgisi kitaplarıma bakayım daha iyi. --Berm@nyaİleti 19:15, 5 Temmuz 2012 (UTC)

güncel sürümdeki Eylül ve Kral kullanımları doğrudur dil bilgisi kurallarına göre. herhangi bir eylül'den değil 1520 yılının eylül ayından sözedildiği için belirli bir tarihtir. kural belirli bir 'gün'den değil belirli bir 'tarih'ten sözeder. diğeri ise zaten kuralda açık olarak söylenmiş: "Kişi adlarından önce ve sonra gelen unvanlar, saygı sözleri, rütbe adları ve lakaplar büyük harfle başlar." --kibele 19:55, 5 Temmuz 2012 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

Her padişahın özel çerçeve şeklindeki resimleri var iken(aynen vesikalık gibi) neden Kanuni farklı bir resimde?Bu imzasız yazı Yusuftanrıverdi (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kimin yaptığı belli olmayan resimler yerine hakkında detaylı bilgiler bulunan bu resmin kullanılmasının daha uygun olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 10:45, 12 Temmuz 2012 (UTC)

Şehzade Mehmed (1526-1533)[kaynağı değiştir]

Two Boys with the same name is not impossible...

Hürrem's son Mehmed was born 1521 - 1543

So how it can be another son with the same name together stay?

Maybe the two mehmed had two names, like the last ottoman sultans: mehmet resad and mehmed vahidedin or the imformatin is not correct Shej51999 (mesaj) 13:55, 17 Ekim 2015 (UTC)

Vandalızım değil[kaynağı değiştir]

Tüm oğulları Süleyman'nın değil


Bu maddede, Süleyman torunu oğulları olarak verilmiştir, bu gerçeği değil Osmanlı Hanedanı Anasayfa gelen bu İngiliz Link bakın.

Hürrem demek Arapca: Karima Farsca demek: Khurrem


Kaynakca: http://web.archive.org/web/20021022161552/http://www.4dw.net/royalark/Turkey/turkey4.htm


1520 - 1566 H.M. Sultan Sulaiman Khan I the Magnificient,

1.) m. (firstly) 1511, … Khanum (b. 1496; d. at Constantinople, 1550).

2.) m. (secondly) 1511, Gul-Fam Khanum (b. 1497; d. at constantinople, 1562).

3.) m. (thirdly) 1514, Mah-i-Davran Haseki-Sultana (b. 1499; d. at Bursa, 3rd February 1581), daughter of 'Abdullah.

4.) m. (fourthly) 1520, Karima Haseki-Sultana (b. 1506; d. at Constantinople, 17th April 1558), née Roxelana or Alexandra Lisowska, a lady of Polish origin.

 • 1) Prince (Vali Ahad-Shahzada) Sultan Mahmud Khan. b. 1512 (s/o the first wife). Became Vali Ahad (Heir Apparent) 22nd September 1520. He d.um. at Constantinople, 29th October 1521.
 • 2) Prince (Vali Ahad-Shahzada) Sultan Mustafa Khan. b. at Manisa, 1515 (s/o Mah-i-Davran). Became Vali Ahad (Heir Apparent) 29th October 1521. Governor of Karaman 1529-1533, of Sarihan 1533-1541, and of Amasya 1541-1553. m. a lady from the Kirimli family (b. 1525; m. secondly, 1555, Partav Muhammad Pasha, 2nd Vizier 1565-1571). He d. at Aktapa, Eragli, 6th November 1553, having had issue, two sons and two daughters:
  • a) Prince (Shahzada) Muhammad. b. at Amasya, 1546. He d. at Bursa, 10th September 1533.
  • b) Prince (Shahzada) Ahmed. He d. at Konya, 1552.
  • a) Princess … Sultana. m. 1555, Damad Janabi Ahmed Pasha (d. 1562).
  • b) Princess Shah Sultana. b. 1550. m. 1st August 1562, Damad 'Abdu'l Karim Agha (d. 1580) She d. 2nd October 1577.
 • 3) Prince (Shahzada) Murad. b. at Manisa, 1519 (s/o Gul-Fam). He d. at Constantinople, 12th October 1521.
 • 4) Prince (Vali Ahad-Shahzada) Sultan Muhammad Khan. b. at Constantinople, 1521. Became Vali Ahad (Heir Apparent) 29th October 1521. Governor of Sarihan 1541-1543. m. … Khanum (d. 1570). He d. at Manisa, 6th November 1543, having had issue, one daughter:
  • a) Princess Huma-Shah Sultana. b. at Manisa, 1544. m. (firstly) 1566/67, Damad Muhammad Farhad Pasha (b. 1526; d. 6th January 1675), 3rd Vizier 1564-1565, son of Mustafa Effendi. m. (secondly) 25th August 1575, Damad Lala Kara Mustafa Pasha Sokolluzada (d. 7th August 1580). m. (thirdly) 1581, Damad Ghazi Muhammad Pasha (d. 23rd August 1592). She d. at Constantinople, 1582, having had issue four sons and five daughters by her first husband, and one son by her second husband, including.
 • 5) Prince (Shahzada) 'Abdu'llah. b. before 1522 (s/o Karima). He d. 28th October 1522.
 • 6) Sultan Selim Khan II, Grand Sultan of Turkey (s/o Karima) - see below.
 • 7) Prince (Vali Ahad-Shahzada) Sultan Bayezid Khan. b. at Constantinople, 14th September 1525 (s/o Karima). Became 3rd Vali Ahad (Heir Apparent) 6th November 1543, 2nd Vali Ahad 6th November 1553. Governor of Karaman 1546, Kutahya and Amasya 1558-1559. He d. at Kazvin, 23rd July 1562, having had issue, five sons and four daughters:
  • a) Prince (Shahzada) Orkhan. b. at Kutahya, 1543. He d. unm. at Kazvin, 23rd July 1562.
  • b) Prince (Shahzada) Osman. b. at Kutahya, 1545. He d. unm. at Kazvin, 23rd July 1562.
  • c) Prince (Shahzada) 'Abdu'llah. b. at Kutahya, 1548. He d. unm. at Kazvin, 23rd July 1562
  • d) Prince (Shahzada) Mahmud. b. at Kutahya, 1552. He d. unm. at Kazvin, 23rd July 1562.
  • e) Prince (Shahzada) Muhammad or Murad. b. at Amasya, 1559. He d. unm. at Bursa, 1st August 1562.
  • a) Princess Mihr-u-Mah Sultana. b. at Kutahya, 1547. m. 1562, Damad Muzaffar Pasha (d. 1593), Governor-General of Baghdad 1568, Cyprus 1570 and Luristan 1592-1593.
  • b) Princess Khadija Sultana. b. at Kutahya, 1550.
  • c) Princess Aisha Sultana. b. at Kutahya, 1553. m. 1562, Damad Khoja 'Ali Pasha Eretnaoglu(d. at Tokat, 1562). She had issue, one son.
  • d) Princess Khanzada Sultana. b. at Kutahya, 1556.
 • 8) Prince (Shahzada) Sultan Jahangir Khan. b. at Constantinople, 1531 (s/o Karima). Governor of Halab 1553. He d. at Halab, 27th November 1553.
 • 9) Prince (Shahzada) Orkhan. b. 1554. He d. 1562, aged eight years.
 • 1) A daughter. b. 1521 and d. 28th October 1522, aged one year.
 • 2) Princess Mihr-i-Mah Sultana. b. at Constantinople, 1522 (d/o Karima). m. at Constantinople, 26th November 1539, Damad Rustam Pasha (b. 1505; d. 10th July 1561), Grand Vizier 1544-1553 and 1555-1561. She d. at Constantinople, 25th January 1578, having had issue, one son and one daughter.
 • 3) Princess Fatima Sultana. She d. 1561.
 • 4) Princess Raziya Sultana. She m. and had issue.


Kaynakca: http://web.archive.org/web/20021022161552/http://www.4dw.net/royalark/Turkey/turkey4.htm

Erkek Çocukları[kaynağı değiştir]

http://web.archive.org/web/20021022161552/http://www.4dw.net/royalark/Turkey/turkey4.htm

Kız Çocukları[kaynağı değiştir]

http://web.archive.org/web/20021022161552/http://www.4dw.net/royalark/Turkey/turkey4.htm


Kanuni Sultan Süleyman ilk defa Hürrem Sultan'la resmi nikah yaparak bu kuralı bozmuş ve kadınlar saltanatının yolunu açmıştırm, Bütün Osmanli Hanedani Mensuplari Damarlar Osman Gazi kan akar...sizler ne alakasi var bizim de? Hic

Tüm oğulları Süleyman'nın değil,Bu maddede, Süleyman torunu oğulları olarak verilmiştir[kaynağı değiştir]

 • Şehzade Orhan (1543-1562) = yanlış O Torun, Şehzade Bayezid'in oğulu
 • Şehzade Ahmed (Mahidevran Sultanın 2.oğlu olarak bilinir) = yanlış, O torun, Şehzade Mustafa'nın oğulu.
 • Şehzade Osman (1545-1562)= yanlış O Torun, Şehzade Bayezid'in oğulu.
 • Şehzade Abdullah = yanlış, O torun, Şehzade Mustafa'nın oğulu.
 • Şehzade Mehmed (1526-1533) = iki Mehmed ismi kardesler beraber yaşında olmaz.
 • Şehzade Mehmed (3 yaşında boğdurulduğu bilgisi var) = yanlış
 • Şehzade Orhan (1554-1562) = doğru, Süleyman'nın oğul.
 • İsmi bilinmeyen bir kız[137] = yanlış
 • Fatma Sultan (Çocuk yaşta ölen ilk kız) = doğru, Süleyman'nın kız.


Şehzade Mustafa'nın çocukları:

 • Şehzade Mehmed: Amasya 1546- Bursa 10.9.1553.. 7 yaşında boğduruldu.
 • Şehzade Ahmed: Ölümü, Konya 1552..
 • Şah sultan (1550- 2.10.1577): Zevci Damad Abdülkerim ağa, yeniçeri ağası..İzdivacı 1.8.1562 (İsmihan ve Gevherhan sultanlarla aynı düğünde).
 • Nergisşah sultan (Doğumu 1536): Zevci Damad Cenabi Ahmet Paşa, şair, tarihçi, Enderuni ve çeşnigirbaşı, 20 yıl kadar Anadolu beylerbeyi).

Şehzade Bayezid'in Çocukları:

 • Şehzade Orhan (d.1543 Kütahya, - ö. Kazvin, 23.7. 1562 öldürülmüş).
 • Şehzade Osman (d.1545 Kütahya, - ö. Kazvin, 23.7.1562 öldürülmüş).
 • Şehzade Abdullah (d.1548 Kütahya, - ö. Kazvin, 23.7.1562 öldürülmüş).
 • Şehzade Mahmut (d.1552 Kütahya, - ö. Kazvin, 23.7.1562 öldürülmüş).
 • Şehzade Murat (d.1559 Amasya, - ö. Bursa, 1.8.1562 öldürülmüş).
 • Mihr-u-Mah Sultan (d.1547 Kütahya - ö. Istanbul, 1593), 1562 ile Damad Muzaffer Paşa evlendi, 1568 Bağdat, Kıbrıs 1570 ve Luristan 1592-1593 valisi oldu.
 • Hatice Sultan (d. ve ö. Kütahya, 1550).
 • Ayşe Sultan (d.1553 Kütahya, - ö. Tokat, 1572), 1568 ile Damad Hoca'Ali Paşa Eretnaoğlu evlendi ve bir oğlan doğum sırasında öldü.
 • Hanzade Sultan (d. ve ö. Kütahya, 1556).

1553-1561[kaynağı değiştir]

Maddenin 1553-1561 yıllarından bahs eden hissesinde şöyle yazıyor: "29 Mayıs 1555'te, iki devlet arasında imzalanan Amasya Antlaşması ile sınır belirlenirken; Bağdat dahil Irak'ın büyük kısmı, Azerbaycan'ın batısı, Fırat ile Dicle nehirleri arasındaki bölge ve Tebriz Osmanlı İmparatorluğu'nda kaldı.". Kaynak gösterilmiş ama bence bu yazılanlar doğru değil. Antlaşmanın maddeleri doğru verilmemiş. Antlaşma ile Bağdat Osmanlıda kaldı. Doğru. Ama Azerbaycanın batısı, sonra Tebriz, Nahçıvan, Karabağ Safevilerde kaldı. Gürcistan da bölündü.--samral mesaj 13:35, 30 Mayıs 2014 (UTC)

O ifadeyi, kaynakları kullanarak ben eklemiştim. Sizin kaynağınız nedir? Sağlam kaynak varsa -ki Uzunçarşılı çok sağlam bir kaynaktır- yeniden değerlendirebiliriz konuyu. Ben de bir daha bakabilirim ilgili kaynağa.--RapsarEfendim? 19:25, 4 Haziran 2014 (UTC)

Hadiseyle ilgili kaynaklar ve orada yazılanlar:

 • Çağdaş kaynaklar:

... Gülüstan qalası ətrafında baş vermiş həlledici döyüşdə Qasım Mirzə Gürcüstan isə Osmanlı hakimiyyəti altına keçdi. Qars vilayəti boşaldılmış ərazi kimi tanındı və qərara alındı ki, onun əhalisi köçürülsün. Bağdadla birlikdə İraqi Ərəb sultanın əlində qaldı.

Not: Şimdi aşağıda göstereceğim kaynakda müellif Uzunçarşılının yazdığının yalnış olduğunu da söylüyor.

<<Azərbaycanı işğal etmək cəhdlərinin nəticə vermədiyinə əmin olduqdan sonra Sultan Süleyman Səfəvilərlə sülh danışıqlarına başlamağa razı oldu. O, hələ Naxçıvandan geri qayıdarkən bu barədə baş vəzir Məhəmməd paşaya müvafiq göstərişlər verdi. Məhəmməd paşa isə sərhədyanı qızılbaş əmirlərinə məktub göndərərək şahdan Sinan bəyi azad etməyi və danışıqlar aparmaq üçün onunla öz nümayəndəsini göndərməyi xahiş etdi. Sinan bəy həbsxanadan azad edildi və onunla birlikdə Qacar tayfasının aösaqqallarından biri – Şahqulu bəy102 də yola düşdü. Şahqulu bəy qayıtdıqdan sonra, sultan Amasyada olarkən özünü ona çatdırmış103 “Qaradağ sufilərinin” ağsaqqallarından biri – eşikağası Fərruxzad bəy, Səfəvi elçisi kimi sultanın yanına göndərildi. Burada aparılmış danışıqlar nəticəsində “Amasya sülhü” adı altında məşhur olan sülh müqaviləsi bağlandı. Farsdilli mənbələrdə bu sülhün dəqiq tarixi verilmir. Məsələn, Həsən bəy Rumluda Fərruxzad bəyin elçiliyi barədə məlumat hicri 961 (1554)-ci ilə aid edilir. Qəffarinin və Əli Zeynalabdinin salnamələri haqqında da eyni sözləri demək olar104. Bu hadisənin dəqiq tarixini göstərən türk mənbələrinə görə, Amasyada sülh hicri 962-ci ilrəcəbin 8-də (1555-ci il mayın 29-da ) bağlanmışdır105. Hammer bunu Osmanlı Türkiyəsi ilə Səfəvilər dövləti arasında bağlanmış ilk rəsmi sülh müqaviləsi adlandırır106. 1555-ci ilin sülh müqaviləsinə görə, Qərbi Gürcüstan vilayətləri (İmeretiya, Menqreliya, Quriya) Osmanlı Türkiyəsinin təsir dairəsinə keçirdi. Şərqi Gürcüstan vilayətləri (Mesxiya, Kartliya, Kaxetiya) isə Səfəvilər dövlətinin hakimiyyəti altına düşürdü107. Türkiyə tarixçisi İsmayıl Haqqı Uzunçarşılının belə bir iddiası heç nə ilə əsaslandırılmır ki, guya bu sülhə görə Azərbaycan (Təbriz də daxil olmaqla) Osmanlı Türkiyəsinin hökmranlığı altına düşmüşdür108.>>

Dipnotlar

102 Əhsən ət-təvarix, səh.379; Tarix-i cahan-ara, səh. 302.
103 Əhsən ət-təvarix, səh.384.
104 Tarix-i calıan-ara, səh.302; Təkmilat əl-əxbar. vər. 273a; İskəndər bəy Münşi onun tarixini xronoqram ilə verir (yəni 1+30+90+30+8+600+10+200), hicri 969 (1561 — 1562)—cu ilə aid edir ki, bu da həqiqətə uyğun deyildir (Tarix-i aləm aray-i Abbasi, səh. 79).
105 J.Hammer. Histoirc de L’Empire Ottomane, t. VI, p. 70.
106 Mənbələrdə Çaldıran vuruşmasından sonra I Şah İsmayılla Sultan Səlim arasında barışığa dair hər hansı məlumata təsadüf edilmir. Buna baxmayaraq, bəzi əsərlərdə guya 1515-ci ildə onların arasında sülh əldə edildiyi barədə yoxlanmamış və əsaslandırılmamış fikir özünə yer tapmışdır. Bax: Л.Крымский. История Турции. Киев, 1923 (ukrayna dilində), стр.125: И.П.Петрушoвский. Азербайджан н XVI-XVI1 вв.. етр. 241.
107 Tarix-i aləm aray-i Abbasi, səh.87.
108 İ.H.Uzunçarşılı. Osmanlı tarihi, II cilt, İstanbulun fethinden Kanuni Sultan Süleymanın ölümüne kadar. Ankara, 1949. s. 349-356.
.

"Azerbaycanın batısı, sonra Tebriz, Nahçıvan, Karabağ Safevilerde kaldı. Gürcistan da bölündü" söylemi için tek bir kaynak gösterilmiş verdiğiniz paragrafta, o da 107 numaralı kaynak. Uzunçarşılı Osmanlı tarihi konusunda uzmandır. Şimdi açıp bir daha inceledim eserini, "Azerbaycan ile merkezi olan Tebriz, Doğu Anadolu ve Irak-ı Arap Osmanlılarda kaldı" yazıyor tam olarak. Erhan Afyoncu'nun Muhteşem Süleyman adlı kitabı da var bende. Onda ise "iki devlet arasında belirlenen sınır, Gürcistan'ı ikiye bölen dağ sıralarını aşıp, Zağanos Dağı'nın batı eteklerinden İran Körfezi'ne uzanıyordu" yazıyor.--RapsarEfendim? 15:08, 25 Eylül 2014 (UTC)
1 kaynak var, 1 kaynak da gösterilmiş. Sizde Uzunçarşılı ne kadar uzmansa, bizde de merhum Oktay Efendiyev de bir o kadar uzmandır. Bakın Efendiyev de diyor ki, evet Uzunçarşılı öyle bir şey söylemiş ama esası yok. Uzunçarşılının o iddiasının bir esası var mı sizce ? Gösterdiyiniz II kaynak ise gördüyünüz gibi benim Efendiyevden kaynak olarak gösterip dediğim şeyi diyor. Teklif ediyorum ki, maddede her iki fikir göpsterilsin hiç olmazsa.--samral mesaj 08:19, 27 Eylül 2014 (UTC)
Vallahi açık konuşmak gerekirse ben konunun uzmanı değilim, yalnızca kaynakları değerlendiriyorum. Uzunçarşılı'nın kitabında o kısım için bir dipnot belirtilmemişti, evet. Biraz daha derinlemesine inceleyelim konuyu.--RapsarEfendim? 08:31, 27 Eylül 2014 (UTC)
RapsarEfendim? her iki iddiayı yazın.--samral mesaj 13:25, 11 Ekim 2014 (UTC)

Kaynak[kaynağı değiştir]

İç organlarının gömülü olduğu yeri bulmuşlar. Madde üzerinde çalışacaklar için önemli bir detay.[1] --cobija 23:36, 1 Nisan 2015 (UTC)

Alakasız hisseler[kaynağı değiştir]

Maddedeki bir çok olayın, hadisenin I. Süleymanla direkt bir alakası, bağlantısı yok. Mesela bu hisse: "Hint Okyanusu üzerine yapılacak olan üçüncü sefer için Koca Murat Reis görevlendirildi. Açık denizde Dom Diogo de Noronha komutasındaki Portekiz Donanması'yla yapılan çarpışmalardan Koca Murat Reis zaferle ayrılsa da rüzgârın aksi istikamette olması sebebiyle Basra'ya dönmek zorunda kaldı.[122] Başarıyla sonuçlanmayan bu seferin ardından Seydi Ali Reis'in önderliğinde dördüncü ve son sefer 1553 yılında yapıldı. Portekiz gemileriyle yapılan çatışmalar ve yakalanılan fırtınalar sebebiyle zayıflayan ve sayısı azalan Osmanlı gemileri Surat'a ulaşarak, kalan teçhizat ve topları Gucerat sultanının valisi Recep Han'a bıraktı.[123] Osmanlı İmparatorluğu ile Safevî Devleti arasındaki ilişkilerin iyi olmaması sebebiyle bir süre burada kalan Seydi Ali Reis, 1555'te imzalanan Amasya Antlaşması'nın ardından hareket ettiği İstanbul'a 1557 yılında vardı.[124]" Şimdi bu hissenin I. Süleymanla alakası ne? Makalede resmen I. Süleyman adıyla Süleyman devri Osmanlı tarihi anlatılmış. Böyle şey olur mu? Kendisinin direkt katıldığı, iştirak etdiyi ve s. savaşları, seferleri filan anladık. Amma kendisinin katılmadığı, direkt alakadar olmadığı, sadece sultanlığı devrinde olmuş Osmanlı tarihinin o dönemine ait her şey hakta maddede yer vermeye ne gerek var? O zaman Fırat Kalkanı operasyonunun da tüm gidişatı hakta Recep Tayyip Erdoğan makalesinde mi yer verelim? Çünkü onun cumhurbaşkanlığı dönemine denk geliyor.--samral mesaj 10:18, 3 Şubat 2017 (UTC)