Tartışma:I. Süleyman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Osmanlı İmparatorluğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İslam (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Biyografi (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Biyografi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Biyografi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Eski kaliteli madde adayları I. Süleyman bir kaliteli madde adayıydı ama kaliteli madde kıstaslarını karşılayamadı. Aşağıda maddenin iyileştirilmesi için öneriler bulunmaktadır. Bu sorunlar halledildikten sonra madde tekrar aday gösterilebilir. Kullanıcılar ayrıca bir hata olduğuna inanıyorlarsa bir inceleme isteyebilirler.
7 Kasım 2014 Kaliteli madde adayı Başarısız

Alakasız hisseler[kaynağı değiştir]

Maddedeki bir çok olayın, hadisenin I. Süleymanla direkt bir alakası, bağlantısı yok. Mesela bu hisse: "Hint Okyanusu üzerine yapılacak olan üçüncü sefer için Koca Murat Reis görevlendirildi. Açık denizde Dom Diogo de Noronha komutasındaki Portekiz Donanması'yla yapılan çarpışmalardan Koca Murat Reis zaferle ayrılsa da rüzgârın aksi istikamette olması sebebiyle Basra'ya dönmek zorunda kaldı.[122] Başarıyla sonuçlanmayan bu seferin ardından Seydi Ali Reis'in önderliğinde dördüncü ve son sefer 1553 yılında yapıldı. Portekiz gemileriyle yapılan çatışmalar ve yakalanılan fırtınalar sebebiyle zayıflayan ve sayısı azalan Osmanlı gemileri Surat'a ulaşarak, kalan teçhizat ve topları Gucerat sultanının valisi Recep Han'a bıraktı.[123] Osmanlı İmparatorluğu ile Safevî Devleti arasındaki ilişkilerin iyi olmaması sebebiyle bir süre burada kalan Seydi Ali Reis, 1555'te imzalanan Amasya Antlaşması'nın ardından hareket ettiği İstanbul'a 1557 yılında vardı.[124]" Şimdi bu hissenin I. Süleymanla alakası ne? Makalede resmen I. Süleyman adıyla Süleyman devri Osmanlı tarihi anlatılmış. Böyle şey olur mu? Kendisinin direkt katıldığı, iştirak etdiyi ve s. savaşları, seferleri filan anladık. Amma kendisinin katılmadığı, direkt alakadar olmadığı, sadece sultanlığı devrinde olmuş Osmanlı tarihinin o dönemine ait her şey hakta maddede yer vermeye ne gerek var? O zaman Fırat Kalkanı operasyonunun da tüm gidişatı hakta Recep Tayyip Erdoğan makalesinde mi yer verelim? Çünkü onun cumhurbaşkanlığı dönemine denk geliyor.--samral mesaj 10:18, 3 Şubat 2017 (UTC)

  • Katılıyorum bende yoruma, maddenin temizliğe ihtiyacı olduğu kesin. Ancak zaman gerekiyor maddeyi toplayabilmek için.SAİT71* 01.57, 18 Temmuz 2018 (UTC)
    Gerçi padişahlığı döneminde yaşanan önemli olaylar belirtilmiş gibi, tamamını okumadım maddenin ancak dönemindeki önemli gelişmelere de yer verilmesi lazım.SAİT71* 02.08, 18 Temmuz 2018 (UTC)
Maddeyi bu hâle ben getirmiştim zamanında :) Bir hükümdar maddesinde, o dönemde yaşananlar konu edilmiştir, gayet normal olduğunu düşünüyorum. Gereksiz detaylar vardı, birçok gelişme atlanmıştı eski sürümlerinde.--RapsarEfendim? 02.55, 18 Temmuz 2018 (UTC)

Anlatım ve ifade bozuklukları[kaynağı değiştir]

Açıklama istendiği için yazıyorum, şuradaki değişikikte "Süleymanın" gibi, "Enderun Mektebinde" gibi "Topkapı Sarayında" gibi imla hatalarının yanı sıra; gereksiz yere Süleyman kullanımları var (özne zaten aynı hep). "Çocukluk yıllarını" ifadesinden sonra virgül gerekiyor, cümlenin anlaşılır olması için. Basit konularla hem geri alarak hem de tartışma sayfasında bir şeyler yazarak vakit kaybetmeyelim, anlatım gayet düzgün ve aynı cümleyi farklı bir şekilde anlatmaya çabalamak gerçekten gerekli bir şey değil. Yapıcı olmaya odaklanalım.--RapsarEfendim? 02.36, 9 Aralık 2018 (UTC)

Hiç düzgün değil - Türkçe bilmeyen biri makineden geçirmiş gibi. Mektebinde imla hatağı degil, hem Mektebi'nde olarak yazilabilir, hem de mektebinde [1]. Üstelikle bunları düzeltmek gayet basit bir olay. Bu nedenle basit gramer hataların düzeltilmesinin geri alınması hiç doğru değil. Şöyle anlatayım "doğduğu zaman babası vali olan" ve "doğdunda babası valiydi" arasinda fark var. Tahta çıkılır, geçilmez.[2] Ayni cümleyi farklı bir şekilde anlatmak değil bu, farklı ekler kullandım. Yedi yaşında ve yedi yaşındayken ayni değil. Eklerin belli anlamarı var, boş yerine kullanmıyoruz herhalde. Bundan ötesini nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Analyan anlar.Seraphim System (mesaj) 03.47, 9 Aralık 2018 (UTC)
Yani ... kaynaklar gayet iyi durumda. Bir kaç tane kırmızι bağlantı var...onlar doldurulursa ve biri tahta çıkmak/geçmek gibi yazım hatalarını bulup düzeltirse seçkin madde bile olabilir ... diye düşünüyorum. Seraphim System (mesaj) 04.31, 9 Aralık 2018 (UTC)
Türkçe bilmeyen biri diyen kullanıcı olarak şöyle bir madde yazıyorsunuz, kusura bakmayın da. Vakit kaybına hiç gerek yok, anlatımı farklı yollardan yapınca "dil bilgisi" düzeltmesi yapılmış olmuyor, farklı bir yoldan anlatım yapılmış oluyor. Türkçe dil bilgisini İngilizce dil bilgisi üzerinden anlatmak da doğru değil, Türkçe gayet yeterli bir dil. Lütfen daha fazla zaman kaybına yol açmayınız.--RapsarEfendim? 09.35, 9 Aralık 2018 (UTC)
Kusura bakmayın demekdense maddede sorun varsa Tartışma sayfasında anlat. Kusursuz olduğumu idda etmedim. Üstelikle ben siz Türkçe bilmıyorsunuz da demedim, sadece yedi yaşında ve yedi yasındayken hatası makineden dolayıdır diye duşundum ve iyi niyetle düzeltdim. Κimin eklediğınden haberim bile yok. Sizin bana şu attığınız laf ise terbiyesizlik. "Zaman kaybi yapmayalım" diyen kullanıcı "Mektebinde" imla hatası diyor.[3][4][5] Kendi hatasını kabul etmekdense başka bir kullanıcıya hakaret ediyor. Bu da zaman kaybına neden oluyor. Değışlikleri geri almak için bir gerekçe olmalı ve "zaman kaybı yapmayalım" gerekçe değil, hele gereksiz yere noktalı virgül eklıyorsanız. Durum belli.Seraphim System (mesaj) 16.31, 9 Aralık 2018 (UTC)
Bir de cevapınızıda " Türkçe dil bilgisini İngilizce dil bilgisi üzerinden anlatmak da doğru değil" demişsınız ... ben neden size Türkçe dil bilimini anlatığım? kusura bakmayın, genelde yabancı dil kullanmak yasakdır, ama ben sadece değışıklığın gerekçesini açıklamak istemişdim ... yanılmıyorsam bu madde İngilizce Wiki'den çevrilmiş...Ingilizce maddede "At the age of seven" olarak yazılmış olduğu için makine "yedi yaşında" olarak çevirmiş, ama Türkçe'de zarf-fiil zaman zarfı kullanılır. Çeviri'de ara sıra böyle mantık hataların olması gayet normal...ama galiba bütün değışiklikleri incelemeden imla hatası gördüğünüz için geri aldınız. (Kelime işareti ise istedığınız için kullanıyorum, ama kullanmayanda var ...) Seraphim System (mesaj) 22.02, 10 Aralık 2018 (UTC)
Bakın, uzatmaya değer bir konu olmamasına rağmen hâlâ uzatıyorsunuz. Son dediklerinizin çoğundan bir şey anlayamadım. İngilizceden çevrilmedi madde, bizzat kendim oturup kaynakları inceleyip ve araştırmamı yazmıştım uzunca zaman önce. İmla hataları olabilir, tespit ettiğim yerleri de mümkün mertebe düzelttim. Lütfen daha fazla vakit kaybetmeyelim, şu anda imla hatası bulunmuyor.--RapsarEfendim? 22.13, 10 Aralık 2018 (UTC)
Ha, yok, çünkü yabancı dil kullanmak biraz ciddiye alınan bir şey olduğu için korktum ... Ingilizce Wiki'de bu nedenden engellenen kullanıcılar var onun için biraz korktum yoksa bence de fazla uzatmaya deymez.Seraphim System (mesaj) 22.36, 10 Aralık 2018 (UTC)

14.893.000 km2[kaynağı değiştir]

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/OttomanEmpire1566.png

Balkanlar: 666.000 km2 Türkiye: 780.000 km2 Orta Doğu: 7.000.000 km2 Kuzey Afrika: 5.800.000 km2 Kafkasya: 180.000 km2

Hepsini toplayınca bile 14.893.000 km2 etmiyor. Promosyon olarak tüm Ukrayna'yı (600.000 km2) eklesek de olmuyor. Nasıl bir hesaplama bu merak ettim ? Ottovondodo (mesaj) 05.45, 16 Aralık 2020 (UTC)

Kaynaklar öyle demiş... NanahuatlEfendim? 06.03, 16 Aralık 2020 (UTC)
Bu ve bunda Osmanlı'nın 1683 yılında 5.2 milyon km2'ye ulaşarak toprak bakımından zirve noktasına ulaştığı yazıyor. Hatta Osmanlı İmparatorluğu maddesinde de böyle. Ancak padişahların vikipedi'deki maddelerini okuyunca III. Murad'da 20 milyon km2'ye kadar çıktığımız yazıyor. Yani Moğol ve Rus İmparatorluğu kadar. Bir şeyde yanlışlık olduğu kesin. Veya yazılmayan eksik bilgiler var.
https://en.wikipedia.org/wiki/Murad_III#/media/File:OttomanEmpire1590.png Şu topraklar nasıl 20 milyon km2 olabilir ? Mümkün mü ? Ottovondodo (mesaj) 01.25, 17 Aralık 2020 (UTC)
20 milyon km2 ne kadar tahmin edemediğinden bilemeyeceğim :D Akademik kaynakları adam akıllı incelemek lazım. NanahuatlEfendim? 05.14, 17 Aralık 2020 (UTC)