Tartışma:Havva

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Hristiyanlık (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Hristiyanlık maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Hristiyanlık kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Hristiyanlaştırma[kaynağı değiştir]

Hz.Adem ve Hz.Havva'dan Türkçe tevratta Adem ve Havva diye bahsedilir. Bu arkadaşımız makaleyi niçin tafasızlaştırma adıyla hristiyanlaştırıyor. herkes Ademoğlu olmak zorunda değlildir, isterse makale sonuna biz atesitlere göre o efsanevi bir adem adlı kişidir yazabilir. 3 Ocak 2006

Resim[kaynağı değiştir]

Lütfen şu anlamsız resimi koymayın. Tarafız olmak adına körü körüne batı kompleksi seziyorum. Bırakın şu danimarka özentilğini(!)

Bence Hz. Havva ve Hz. Adem olmaması lazım.--Zeynep 07:49, 3 Ocak 2006 (UTC)

İsa Mesih'i de İsa yaptım. Hz kaldırmak saygızlık değil. --Dbl2010 07:52, 3 Ocak 2006 (UTC)

Doğru burda da hristiyanlaştırmaya gidilmiş. O Hristiyanlıkta Hz.İsa değildir, Tanrımolan İsa'dır. Bu nedenle ondan İsa ya da İsa mesih olarak bahsedilmelidir. Bu arkadaşımız maddeleri hristiyanlaştırmaya devam ediyor. 3 Ocak 2006

Kişilerin sadece isimleri ile yazılması taraflı kabul edilemez. İsme sıfat getirmek taraflılıktır. --Dbl2010 07:57, 3 Ocak 2006 (UTC)

Bir tafihsle kişinin isminin ne olduğuna kim karar verir. Büyük İskendere büyük derken onun büyük olmaını onaylamanız gerekmez, o artık sıfat değil onun ismidir. İsa Mesih, Hz.İsa'nın adıdır. Hem Hristiyanlar hem Mülüsmanlar için böyle. İllede ansiklopedide ondan Sabataycılar, Atesitler gibi İsa mı demek lazım. Kişiyi anış tarzınızla madadeyi taraflılaştırmış oldunuz. 3 Ocak 2006

Adem ve Havvayı peygamber kabul etmeyen binlerce kişi var. Adem ve Havva'ya bir islamiyet terimi olan Hz. sıfatı vermek makaleyi taraflaştırmaktır asıl. Hep söyledim tekrar söylüyorum. Vikipedi bir ansiklopedi ve tarafsız olmalı. Yani inançlardan, politik görüşlerden, ırkçılıktan vb. arınmış olmalı. saygılar.--Zeynep 08:10, 3 Ocak 2006 (UTC)

Bir kişinin farklı çecrelerde farklı anış tarzları varsa bunun biri ile onu anmak, ona tarafız bakmamak demektir. Sorun burada. BÜyük iskender dediğinizde büyük keliemsi bir sıfat değil addır artık, onu sevmesenizde öyle anmaktan gocunmamanız gerekir. Adem Yahudilikte peygamder değil, günahkar bir insandır, bu nedenle ondan Hz. diye bajsetmek günahtır. Dolayısı ile Yahudilerin yaygın okuduğu bir ansiklopedide ondan Adem olarak bahsetmek doğrudur, tafasızlaştırmak için de müslümanlarda o bir peygamverdir ve Hz.Adem diye anılır demek tarsızlaştırma olur. Türkçe kullanamların çoğu onu Hz.Adem olarak anarlar. tarafsızlaştırmak için Yahudi ve Hristiyan inancında onun peygamber değil bir günahkar olduğu da belirtilemidir. 3 Ocak 2006

Yahudilerin yaygın okuduğu mu? Acaba Türkçe Vikipedi'yi okuyanların kaçta kaçı yahudidir? --2001:A98:C060:80:CCC6:47ED:F807:E187 10:10, 31 Aralık 2014 (UTC)