Tartışma:Halis Bayancuk

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Vikiproje Biyografi (C-sınıf, Az-önem)
  VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Biyografi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Biyografi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   

  --Yunuskiran16 (mesaj) 08.18, 6 Kasım 2020 (UTC)== Kayda değerlilik ==[yanıtla]

  Başlattığı İslami davet ve irşad çalışmalarının ilk gününden bu yana muhalif ya da ana akım fark etmeksizin birçok medya kuruluşunca hedef tahtasına konulsa da sistematik şekilde hedef alınması, ikinci tutukluluğu sona erdiren tahliye ile başlamıştır.

  İftira haberler, daha fazla tıklanma adına haber başlığında Halis Hoca’nın IŞİD örgütünün sorumlusu olduğu sanki bir hakikatmiş gibi yazılmış. Oluşturulmak istenen linç tablosunda "Halis Hoca zaten bu örgütün lideri, savcılık makamı da geç kalınmış bir cezayı istemiş" gibi bir durum karşımıza çıkıyor. Halbuki haber tarihinden çok önce yapılan iki farklı yargılamada heyetlerin devletin resmi kurumlarından istediği iki farklı rapor dosyalara girmişti.

  Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan (MİT) talep ettiği 2014 tarihli raporun ilgili kısmında "IŞİD yanlısı bazı radikal unsurları rahatsız ettiği" ibaresi bulunur.

  Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Emniyet Gemel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanalığı’ndan talep ettiği 2015 tarihli raporun ilgili kısmında da Çatışma bölgelerinde faaliyet gösteren herhangi bir gruba biat etmediği, bu yöndeki düşüncelere de sıcak bakılmadığı" ibaresi bulunmasına rağmen örgüt lideri olarak delilsiz -tutuklu- yargılanmaktadır.

  Halis Bayancuk'u yıllardır dinlerim. İnsanlara İslam'ı anlatır, Peygamberimizin yolundan gitmeyi kendine düstur edinir. Medya tamamen bir algı oluşturuyor ve Tevhid davetini engellemek istiyorlar.

  (Yunuskiran16 (mesaj) 08.57, 6 Kasım 2020 (UTC)) Halis Bayancuk Hakkında ortaya atılan iftiraları okuyabilirsiniz.[yanıtla]

  https://ebuhanzala.kim/duyuru/halis-hoca-hakkinda-ortaya-atilan-en-bilinen-6-iftiraya-cevap

  Yunuskiran16 (mesaj) 12.01, 6 Kasım 2020 (UTC) EBU HANZALA KİMDİR? Halis Bayancuk, Mısır ve Türkiye’de yapmış olduğu sohbetlerinde künye olarak kullandığı Ebu Hanzala ismiyle tanınmaktadır. Halis Bayancuk eğitimci, yazar ve İslam inanç sistemi üzerine yüzlerce makale yazan ve bini aşkın sesli/görsel seminerleri olan bir İslam davetçisidir. Tevhid Dergisi'nde başyazardır.[yanıtla]

  KISA HAYATI Ebu Hanzala/Halis Hoca, aslen Bingöl'ün Zaza'larından olup 1984 Diyarbakır doğumludur. 1998 yılına kadar doğmuş olduğu Diyarbakır ilinde kalmıştır. Sistemin 2000’li yıllardaki baskılarından ötürü Türkiye’nin birçok farklı ilinde eğitimini tamamlamak zorunda kalmıştır. 2006 yılında evlenmiş ve bir çocuk babasıdır. Eğitim için gittiği Mısır’da 4 yıl 8 ay bir süre kaldıktan sonra geri dönüş yaptığı Türkiye’de 2007 yılından itibaren İslam davetine başlamış ve bu süre içerisinde 6 yıl cezaevinde kalmıştır. 2017 yılı itibarıyla Silivri 9 no’lu cezaevinde tutulmaktadır.

  EĞİTİM HAYATI Tağuti sistemde yaşayan ve bu konuda hassasiyeti olmayan her insan gibi TC'nin Tağuta Kulluğun Modern Mabedleri olan okullarında eğitimini alan Bayancuk, ortaokulun sonuna dek Diyarbakır'da camilerde, bir okul disiplininde verilen eğitim programlarına katılmıştır. Sonradan inanç farklılığından ötürü yollarını ayırdığı fakat o dönemde içerisinde bulunmuş olduğu cemaatin eğitim programı; ilmî olmaktan ziyade topluma bilgi üzere davet yapacak bireyler yetiştirmeye dayalı olduğundan bu süreçte, ilmî olmasa da Kur'an tilaveti, tecvid ve Kur'an ezberi, temel İslami bilgiler, ağırlıklı olarak siyer ve kitap okuma çalışmalarına dahil olmuştur.

  GENÇLİK DÖNEMİNDE YAŞANAN HİCRET Ortaokuldan sonra iki yıllık hicret hayatı yaşamıştır. Bu süre zarfında ilk defa ilmî eğitim almıştır. Bu iki yıllık dönemde farklı illerde eğitimini sürdürmüştür. İlk olarak İslami bir vakfın yaz medresesinde Sarf ilminin temel kitaplarından olan Emsile, Bina ve Maksud kitaplarını okumuştur. Vakıfta Arapça dersleri veren Hocası, Arapça eğitiminden sonra mutlaka hafızlık yapması gerektiğini; hafızlıkla takviye edilmeyen ilmin eksik olacağını, Arapçayı öğrendiği takdirde, hafızlığın çok daha kolay olacağını söyleyerek Ebu Hanzala'yı teşvik etmiştir.

  Yaz kursunu tamamladıktan sonra ailece Adana'ya yerleşmişlerdir. O dönem içerisinde bulunduğu cemaatin hocalarından Muş'lu bir ilim adamının yanında eğitimine devam etmiştir. Sarfın temel kitaplarını tekrar ettikten sonra Nahiv'den/Dilbilgisi'den Avamil el-Curcani ve Nahvu'l Vadih'ı; Fıkıh'tan ise Şafii fıkhına ait İbni Kasım'ın, İbadat bölümünü okumuştur. Daha sonra Kayseri'ye taşınmıştır. Babası TC. rejimi tarafından arandığından dolayı sürekli şehir değiştirmek durumunda kalmışlardır.

  Kayseri'de, oranın tanınmış hocalarından Mehmed Göktaş Hoca'yla tanışmıştır. Orada bulunduğu süre zarfında Hoca'dan ders almayı talep etmiştir. Göktaş Hoca bu konuda Bayancuk'a çok yardımcı olmuştur. Doğu medreselerinde okutulan usule devam etmek istese de bu, pek mümkün olmamıştır. Hoca'sının yönlendirmesiyle, farklı bir usulle eğitimine devam etmiştir. O dönemde Kur'an'dan üç cüz ezberlemiştir. 29-30 ve farklı surelerin ezberini tamamlamıştır. Kur'an Arapçasından dersler görmüştür. Bakara suresinin tamamını ve ezberlediği bölümlerin kelime-kelime Arapçasını Hoca'sının yanında okumuştur. Hoca'sının yönlendirmesiyle farklı dallarda bir hayli kitap okuma imkanı bulmuştur.

  BASKI DÖNEMİ İLE GELEN DÖRT DUVAR ARASINDAKİ İLİM YOLCULUĞU Halis Bayancuk daha sonraları İstanbul'a taşınmış ve yaklaşık bir yıl kalmıştır. İkamet ettiği apartmanda Doğu'nun tanınmış mollalarından bir hoca efendiyle komşuluk etmiştir. İslami kesime olan baskılar yoğunlaştığından ve beraber yaşadığı kişilerin çoğu rejim tarafından arandığından, sürekli dört duvar arasında kalkmak zorunda kalmıştır. Bu sürede Molla Enver'den ders almıştır. Bayancuk, Enver Hocaefendi'nin usulünün çok farklı olduğunu beyan etmiş ve şu ana kadar usul olarak en fazla istifade ettiği hocanın, kendisi olduğunu söylemiştir.

  Bu dönemde hızlı bir şekilde geçmiş kitapları tekrar ettiği gibi Nahiv'den Şerhu'l Muğni kitabını okumuştur. Daha ziyade Kur'an-ı Kerim üzerinde tatbik yapmış. Şafii fıkhına burada devam etmiştir.

  Kur’ân-ı Kerim’den ezberlediği bölümlerin açıklamasını Sabuni'nin Safvetu't-Tefasir kitabından okumuştur. İstanbul'da bir yıldan az süren eğitim döneminde hiç evden çıkmadığı, eğitimi veren Hoca'yla aynı ortamda kaldığı için çok faydalanmıştır. Hoca'sının her alanda teoriden ziyade pratiğe önem vermesi, Sarf ve Nahiv'de tatbike dayalı eğitimi, daha sonra hem okuma hem de okutma sürecinde en fazla örnek aldığı yönleriydi.

  DİYARBAKIR'A GERİ DÖNÜŞ... 28 Şubat'la başlayan ve 2000 yılında zirveye ulaşan İslami kesime yönelik operasyonlar başlamış, Halis Bayancuk da İstanbul'da tutuklanmıştır. İki hafta ev hapsinde tutulduktan sonra tekrar Diyarbakır'a dönmüştür. İki yıl aradan sonra tekrar liseye başlamıştır.

  Bu sürede Arapça ve İslami ilimler eğitimine devam etmek istese de pek muvaffak olamamıştır. Nur cemaatine bağlı bir öğrenci evinde Nahiv'den Katru'n Neda kitabını ve Şafii fıkhından Muğni'l Muhtac'ın bir bölümünü okumuştur. Hoca'sı Tillo mezunu, Nur talebesiydi. Aslen kendisinden istifade etmekle beraber, medresede Seyyid Kutub'un Fi Zilali'l Kur'an tefsirini okuduğunu fark etmeye başlamalarıyla en başarılı öğrencilik mertebesinden en problemli öğrenci derecesine düşmüştür. İçinde bulunduğu cüzzamlı hâlden(!) kurtarmak için epey bir uğraşsalar da ancak müzmin bir hasta olduğuna kanaat edince(!), onlar kovmadan Halis Bayancuk oradan ayrılmak zorunda kalmıştır.

  Lisenin sonuna dek Arapça eğitim alamamıştır. Birkaç teşebbüste bulunmuş olsa da başvurduğu yerlere kendisinden önce TEM polisleri başvurup, Bayancuk'u detaylı tanıtmaları ve başvurusunu kabul ettikleri takdirde başlarına gelecek olanları nazik bir dille hatırlatmaları neticesinde ‘Hassas zamanlardan geçiyoruz!’ gerekçesiyle hep reddedilmiştir.

  Devamı için: https://ebuhanzala.kim/biyografi

  HALİS BAYANCUK[kaynağı değiştir]

  Kendisi hakkında yayınlanan biyografi tamamıyla yalan-yanlış bilgilerle doludur. Halis Bayancuk'un IŞİD ve El-Kaide'ci olmadığı MİT ve EGM raporlarıyla kanıtlanmıştır.

  Ebu Hanzala künyesi ile bilinen HALİS BAYANCUK, İnsanlara Kur'an ve sünnet çerçevesinde İslam'ı anlatan, İnsanları Kur'an ve sünnet çerçevesinde İslam'a davet eden bir Tevhid davetçisi/hocadır.

  Halis Bayancuk'un gerçek biyografisine burdan bakabilirsiniz; https://ebuhanzala.kim/biyografi

  (Muhammed Mirza (mesaj) 18.06, 6 Kasım 2020 (UTC))[yanıtla]

  HALİS BAYANCUK[kaynağı değiştir]

  HALİS BAYANCUK hakkında Vikipedia'da yazılan birçok haber yalan ve yanlıştır. Kendisi IŞİD ve EL Kaide ile ilişkilendirilmesine rağmen Bursa Emniyeti ve İstihbarat Raporlarında IŞİD'e karşı mesafeli açıklamalar yaptığı ve IŞİD ile aralarında ihtilaf olduğu, IŞİD'lilerin ölüm listesinde olduğu ve IŞİD'i tasvip etmediği gibi Raporlar olmasına rağmen hâla aynı suçlamalar ile iftiralar atılmaktadır.

  HALİS BAYANCUK (EBU HANZALA) KİMDİR?

  Halis Bayancuk, Mısır ve Türkiye’de yapmış olduğu sohbetlerinde künye olarak kullandığı Ebu Hanzala ismiyle tanınmaktadır. Halis Bayancuk eğitimci, yazar ve İslam inanç sistemi üzerine yüzlerce makale yazan ve bini aşkın sesli/görsel seminerleri olan bir İslam davetçisidir. Tevhid Dergisi'nde başyazardır. Abdullahyuşa (mesaj) 18.35, 6 Kasım 2020 (UTC)[yanıtla]

  Taraflılık[kaynağı değiştir]

  Bu maddede Kullanıcı:Abdurrahman2168 tarafından yapılan değişikliklerin VP:TBA'ya uygun olmadığını düşünüyorum.

  Gerekçeler:
  1: Kullanıcı'nın belirli aralıklarla yaptığı değişiklik arasında Irak ve Şam İslam Devleti üyeleri kategorisini kaldırması.
  2: Uyarıya rağmen değişiklikliği geri alması.
  3: IŞİD üyeliği iddiaları blok bölümünde yer alan 'IŞİD bizim Müslüman kardeşimizdir' cümlesini; 'Onlar bizim Müslüman kardeşimizdir' olarak değiştirmesi.
  4: Kişi bilgi kutusunu ısrarla makam sahibi bilgi kutusu olarak değiştirmesi.
  5: Kaynak içermeksizin kişinin özel hayatı ile ilgili ansiklopedik olmayan bilgilerin girilmesi.
  6: Madde'de yer alan kelimelerin kaldırılması ve öfemizm uygulanması.

  𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 08.44, 27 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

  Bay 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 bu iddialarınıza katılmıyorum.

  1:Irak ve Şam İslam Devleti üyeleri kategorisini kaldırmamın sebebi; hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmayan birisine karşı itibar suikasti yapmamaktı. Buradaki asıl sorun böyle bir hüküm olmamasına rağmen sizin ısrarla bu kişiyi bu tip örgütler ile kesin olarak ilişkilendirme çabanız.

  2:Hiçbir değişikliği sebepsiz olarak geri almadım, sebep belirtmeme rağmen bu konudaki rahatsızlığınız anlamış değilim.

  3:IŞİD üyeliği iddiaları blok bölümünde yer alan 'IŞİD bizim Müslüman kardeşimizdir' cümlesini; 'Onlar bizim Müslüman kardeşimizdir' olarak değiştirmemin sebebi ise bahsi geçen konuşmayı dinlediğimde bu şahsın ifadelerinin bu yönde olduğunu fark etmem, sizce yanlış eklenmiş bir bilginin düzeltilmesi neden rahatsız edici bunu da anlamış değilim.

  4:Kişi bilgi kutusunu ısrarla makam sahibi bilgi kutusu olarak değiştirmedim, sadece yeni olduğum için nasıl eklendiğini bilmiyordum, şuanda da zaten kişi bilgi kutusu olarak ekli, bilginiz olsun.

  5:Bu konuda neden bahsettiğinizi anlamadım, bu konuyu açar ve bu konuda bana yardımcı olur musunuz lütfen.

  6:Kaldırmış olduğum kelime bir kesinlik ifadesiydi, bunu iddia olarak düzelttim, wikipedia politikalarına göre kesin olmayan bilgileri iddia olarak eklememiz gerekiyor, yanlış mı düşünüyorum?

  Abdurrahman2168(mesaj) 12.07, 27 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

  Cevap Cevap: Merhaba @Abdurrahman2168 bunu lütfen kendinize yapılmış bir kişisel saldırı olarak değerlendirmeyin, sadece topluluğun fikrini almak için açılmış bir tartışma başlığı bu, "sizin ısrarla bu kişiyi bu tip örgütler ile kesin olarak ilişkilendirme çabanız" diyerek burada topluluğun katılımcılarına farkına varmadan saldırmış olursunuz, siz dediğiniz kişi eğer ben isem o zaman durumu şöyle izah edeyim, kategori zaten maddede varken sizin çıkarmış olmanızdan dolayı ben sadece işlemi geri alıp tekrar ekledim, ama maddeye ilk ekleyen kişi ben değilim ve emin olun ilk eklendiğinde zaten bir oydaşma olmasaydı bugüne kadar çoktan çıkmış olurdu, diğer argümanlarınıza gelince, eminim topluluk bu tartışma başlığında bir sonuca varacaktır.
  Saygılarımla. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 09.15, 27 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]


  Bay 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿


  1:Irak ve Şam İslam Devleti üyeleri kategorisini kaldırmamın sebebi; hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmayan birisine karşı itibar suikasti yapmamaktı. Suç'u ispatlanmamış ve mahkemelerce cezası kesinleşmemiş birisinin bu örgütler ile aynı kategoriye konulmasının doğru olmadığını düşünüyorum.

  2:Hiçbir değişikliği sebepsiz olarak geri almadım, sebep belirtmeme rağmen bu konudaki rahatsızlığınız anlamış değilim.

  3:IŞİD üyeliği iddiaları blok bölümünde yer alan 'IŞİD bizim Müslüman kardeşimizdir' cümlesini; 'Onlar bizim Müslüman kardeşimizdir' olarak değiştirmemin sebebi ise bahsi geçen konuşmayı dinlediğimde bu şahsın ifadelerinin bu yönde olduğunu fark etmem, sizce yanlış eklenmiş bir bilginin düzeltilmesi neden rahatsız edici bunu da anlamış değilim.

  4:Kişi bilgi kutusunu ısrarla makam sahibi bilgi kutusu olarak değiştirmedim, sadece yeni olduğum için nasıl eklendiğini bilmiyordum, şuanda da zaten kişi bilgi kutusu olarak ekli, bilginiz olsun.

  5:Bu konuda neden bahsettiğinizi anlamadım, bu konuyu açar ve bu konuda bana yardımcı olur musunuz lütfen.

  6:Kaldırmış olduğum kelime bir kesinlik ifadesiydi, bunu iddia olarak düzelttim, wikipedia politikalarına göre kesin olmayan bilgileri iddia olarak eklememiz gerekiyor, yanlış mı düşünüyorum?

  Yukarıda kullanmış olduğum ifade için özür dilerim, düzeltip tekrar göndermenin daha uygun olacağını düşündüm, iddialarınıza maddeler halinde cevap verdim, Sizden bu maddeler hakkındaki görüşünüzü yine maddeler halinde belirtmenizi rica ediyorum. Teşekkür ediyorum.

  Abdurrahman2168(mesaj) 12.33, 27 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

  Burada yazdigim da ek olsun. Maddede adi gecen sahisin neden ansiklopedide yer aldigini lutfen unutmayalim. Burasi ne birini karalama ne de aklama platformudur. Surada oldugu gibi avukat beyanina da gerek olmadigini dusunuyorum, ama baskalari karar verirse daha yerinde olabilir. Iyi calismalar herkese.--Dakmor Tojira 00.09, 28 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

  Aslolan kişinin kendi beyanıdır, sırf farklı bir dünya görüşüne sahip olduğu için karşıt görüşlü medya organlarının mesnetsizce yapmış olduğu haberleri kaynak gösterip şahsın beyanını görmezden gelmek bizi taraflı yapar diye düşünüyorum. Ayrıca şunu eklemek istiyorum, Halis Bayancuk bir iddia üzerine tutuklandı, suçsuz olduğuna dair beyanları ve hiçbir örgüt ile alakası olmadığına dair mit ve egm raporları var ve şuan mahkemesi de hala devam ediyor. Bu yüzden içeriklerde kaynak olarak kendi beyanına da yer verilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum.


  Abdurrahman2168 (mesaj) 06.04, 30 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

   Not: @Abdurrahman2168 Vikipedi'de kişi beyanına göre değişiklik yapmıyoruz, tarafsız ve güvenilir kaynaklardan elde edilen ansiklopedik içerikler ile maddeleri geliştiriyoruz. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 06.28, 30 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Abdurrahman2168 Kimse size maddeyi düzenlemeyin ya da değiştirmeyin demiyor, siz değişikliğinizi vikipedi politikalarına uygun şekilde yaparsanız emin olum tüm vikipedi kullanıcıları değişikliklerinizi onaylayacaktır, ayrıca burası TBA'nın tartışıldığı bir blüm, lütfen içerik üzerine yorum yapacak daha fazla katılımcının görüşlerini de bekleyin. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 06.59, 30 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
  Bay Vikipolimer

  Bunu çok ilginç buluyorum, neden diye soracak olursanız; Burada bir iddia ile tutuklanan bir şahıs var ve bu şahsın hiçbir örgüt ile alakası olmadığına dair hem kendi beyanı hem de resmi kurumların raporları olmasına rağmen biz bunların hepsini hiçe sayarak okuyucu kitlesini daha da büyütüp ticari hacmini artırmak için çabalayan ve bu uğurda hiçbir sınır tanımayan medya şirketlerini güvenilir kaynak kabul ediyoruz, gerçekten ilginç bir durum. Benzer bir durumla siz karşılaşsanız demek ki aynı şey sizin içinde geçerli, şahsi beyanınızın hiçbir önemi olmayacak, suçsuzluğunuzu haykırsanız da hiçbir şekilde önemsenmeyecek, bu sizce de acımasız ve adalet anlayışına aykırı değil mi?Abdurrahman2168 (mesaj) 9.45 30 Ağustos 2021 (UTC)

  HALİS BAYANCUK HÜKÜM GİYMEDİ[kaynağı değiştir]

  Burada daha önce yapmış olduğum bir kaç değişiklik reddedildi bunlardan birtanesi de mahkeme süreci ile alakalıydı. Halis Bayancuk hükümlü değildir, mahkemesi sürmektedir ve bunu düzelttiğimde devriyeler buna engel oluyor, yani ilginç bir şekilde doğru bilgiyi eklememe engel olunuyor! Lütfen içeriği gerçek bilgiler ve şahsın kendi beyanını esas alarak düzenler misiniz?

  Abdurrahman2168 (mesaj) 9.14, 30 Ağustos 2021 (UTC) Abdurrahman2168 (mesaj) 06.14, 30 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]