Tartışma:Fosfor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikiproje 10K (Başlangıç-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 

"Fosfor insan vücudunda kalsiyumdan sonra en fazla bulunan kimyasal elementtir. " ne kadar doğru bir ifadedir?[kaynağı değiştir]

Wikipedia'nın "phosphorus" sayfasında yazdığına göre "An average adult human contains about 0.7 kg of phosphorus, about 85-90% of which is present in bones and teeth in the form of apatite, and the remainder in soft tissues and extracellular fluids (~1%)."

Wikipedia'nın "Composition of the human body" sayfasında ise elementlerin "percent by mass" olarak verildiği "elemental composition" başlıklı tabloda oksijen %65, karbon %18, hidrojen %10, nitrojen %3, kalsiyum %1.5 ve fosfor %1.2 oranlarında gösterilmiş.

"Fosfor insan vücudunda kalsiyumdan sonra en fazla bulunan kimyasal elementtir. " ifadesi yanlıştır, büyük bir olasılıkla iskelet ile karışmıştır. Düzeltilmesini teklif ediyorum.


Ferit Güre feritgure@gmail.com

Teşekkürler[kaynağı değiştir]

Ben bir sorun belirlemiştim, görünüşe bakılırsa sorun çözülmüş. Yardım edebildiysen ne mutlu bana. Öldüren Radon! (mesaj) 14:35, 3 Ağustos 2013 (UTC)