Tartışma:Fail ağ kuramı

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Vikiproje Felsefe (C-sınıf, Az-önem)
  VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Felsefe maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Felsefe kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   
  Vikiproje Sosyoloji (C-sınıf, Orta-önem)
  VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sosyoloji maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sosyoloji kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
   C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   

  Madde adı: aktör --> fail[kaynağı değiştir]

  Actor-Network Theory'deki 'actor' sözcüğünü Türkçeye dümdüz aktör olarak çevirmek doğru olmuyor, burada kastedilen 'actor' eylemek, harekete geçmek, faaliyette bulunmak ile ilgili, faaliyette bulunan şeye fail dendiği için "Fail-Ağ" demek daha uygun.

  Ayrıca aşağıda bağlantısını verdiğim çeviride ANT kısaltmasının Türkçesi için de FAT kullanılmış:

  Arslan, O. (2021). Actor-Network Theory (ANT): Fail-ağ teorisi (FAT). Ö. Karakaş (Ed.) iris: Kitle Kaynaklı Türkçe STS Ansiklopedisi içinde. https://irisansiklopedi.net/2021/03/09/actor-network-theory-ant-fail-ag-teorisi-fat

  --spAs (mesaj) 13.29, 24 Mart 2021 (UTC)[yanıtla]