Tartışma:FETÖ/PDY

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

vikipedi'de davası, çatışması olan kendisi olmayan örgüt[kaynağı değiştir]

bu sayfanın varolmaması çok enteresan cidden.. taslak olarak açıyorum.. --kibele 15:13, 26 Şubat 2017 (UTC)

Madde sistem yanlı olarak devletin adlandırdığı ve iddia ettiği savlarla aktarılırsa ve Gülen Hareketi maddesinde anlatılanlardan daha özgün bir biçimde ele alınırsa ayrı olarak ele alınabilir, fakat bu güncel olarak bilgi kirliliği ve yanlılığı nedeniyle zor görünüyor gibi. O maddenin giriş cümlesinde de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ifadesiyle anılıyor zira. 1960'lardan bu yana faaliyet gösteren bu yapının siyasi ayrılıklar nedeniyle "terör" kisvesine büründürülmesi ve şu anki durumuna evrilmesi hassas, ince ve bir o kadar da dikkatli olunması gereken bir konu. Bu maddede "Gülen Hareketi'nin" "FETÖ" oluşunun tarihçesi ile başlayıp davalar ve iddialarla aktarılmalı, yoksa kurulduğu andan itibaren aynı bilgiler aktarılacaksa bu maddenin ayrı olmasına hiçbir neden bulunmuyor. Bekleyelim, izleyelim görelim. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:55, 5 Mart 2017 (UTC)
  • Bence tamamen taraflı bir ifade, Vikipedi'nin tarafsızlığına gölge düşürüyor. Ak Parti hükümeti tarafından kullanılmış ve yaygınlık kazanmış bir ifade sadece. Resmî bir ifade falan değil. --Turgut46 12:39, 5 Mart 2017 (UTC)
  • Almanca versiyonda olduğu gibi geliştirebilir. Sırf 2016 Türkiye askerî darbe girişimi'de baş şüpheli olduğu için ve tutuklananların bahsi geçen örgüte üye olduğu kesinleştiği için tamamıyla kayda değer. Sırf siyasi anlaşmazlıklar olduğu ve baş şüpheli olanları koruyan vikipedi editörlerinin tarafsızlığından şüphe duyarım.--Çakırmsj 22:14, 5 Mart 2017 (UTC)
Cevap Cevap Bahsini geçirdiğiniz yapı zaten Gülen Hareketi. Kişiler de uzun yıllardır, yani isimlendirme "Gülen cemaati" iken de bu yapıya üyedir. Burada maddeye dair isimlendirme tartışılıyor, herhangi birini koruma ya da yerme Vikipedinin işi değil, yalnızca bilgiyi olduğu gibi vermeliyiz. --Ahmet Turhan (mesaj) 05:37, 6 Mart 2017 (UTC)