Tartışma:Elâzığ (il)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Cscr-former.svg Elâzığ (il) eski bir seçkin madde adayıdır. Maddenin aşağıdaki aşama geçmişindeki bağlantılardan adaylığın neden başarısız olduğunu görebilirsiniz.
31 Aralık 2016 Seçkin madde adayı Başarısız
Vikiproje Türkiye yerleşim birimleri
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Türkiye yerleşim birimleri maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye yerleşim birimleri kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
none
 

Arşivler

Madde adı[kaynağı değiştir]

Şehrin adı belediye, valilik, il kurumları sitelerinde Elazığ olarak geçiyor? Ayrıca madde tartışma sayfası neden arşivlenmiş? Yardım:Tartışma sayfasını arşivlemek sayfasının ilk cümlesinde ne zaman arşivlenmesi gerektiği açıkça yazıyor. --cobija 12:05, 3 Mart 2016 (UTC)

Cevap Cevap Tartışma sayfası tarafımca arşivlendiği için cevap gereksinimi duydum. Öncelikle teşekkürler sayın Cobija. Bu sayfada bulunan tartışma yazıları güncelliğini yitirmiş çok sayıda eski yazılar idi, bu nedenle arşivleme gereği duydum. Tartışma sayfalarının arşivlenmesi hususunda, güncelliğini yitirmiş tartışmaların arşivlenebileceğini hatırlıyorum. Aynı zamanda madde adının yanlış olduğu konusunda aynı kanıya ben de varmıştım ve yine bugün sizinle hemfikirim. Lakin TDK kayıtlarında Elâzığ olarak geçmekte. Bu tartışılabilir, fakat Viki'de benzer birçok örneği de mevcut: bkz. Hakkâri maddesi. Saygılarımla, Nukteolog Mesaj 20:35, 8 Mart 2016 (UTC)
  • TDK'nın sunduğu veriler bilimsel açıdan değerlendirilmelidir. Yerleşim yeri adları konusunda resmi kayıtların geçerli olduğunu düşünüyorum. Mesela "Ahmet" isminin yazılışı sonu 't' ile bitecek şekildedir. Fakat bazı yerleşim yeri adları Ahmed diye geçer ve siz herhangi bir resmi evrağa Ahmed yazarsam yazım yanlışı yaparım Ahmet yazayım diyemezsiniz. Örnek çok açıklayıcı olmadı ama durum bu şekilde :) --Mecnun (mesaj) 20:47, 30 Mart 2016 (UTC)
  • Aslında sıkıntılı konu. Devlet kurumları Elazığ demekte, ancak Türk Dil Kurumu "Elâzığ" olarak belirtiyor. Gerçi bilgisayar kullanımıyla birlikte kamu kurumları da harflerde şapka kullanmamaya başlamışta olabilir. Bende harflerde şapka kullanımını sevmiyorum ama arkadaşların belirttiği üzere burada sadece Elazığ maddesiyle ilgili bir sıkıntı yok. vikipedistler olarak buna karar verme yetkimiz var mı? açıkçası ondan çok emin değilim. Şu an için maddenin Elâzığ olarak kalması iyi olabilir. Zaten "Elazığ" adıyla madde yönlendirmesi de mevcut.--Muratero 07:33, 31 Mart 2016 (UTC)