Tartışma:Doğu Almanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

18 Mart 1990'daki seçimlerde yönetimdeki Sovyet yanlısı Sosyalist Birlik Partisi (Almanca:Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, kısaca SED) Volkskammer'deki (DAC ulusal parlamentosu) çoğunluğunu kaybetti ve çoğunluğu konservatif CDU partisi kazandı.

Bunun neresi taraflı/ezberlenmiş fikirdir?

CDU'nun siyasi yapısı bellidir, konservatif olduklarını kendileri de söyler ki zaten bunun eleştiriyle uzaktan yakından alakası yok, konservatif olmak suç mudur? Siyasi bir yön..

Ayrıca Bu bilginin önemi şudur ki DAC devleti SOLCU (SED) bir yapıdan SAĞ tarafa kaymış oldu. Mesela yine (biraz da olsa) sol olan SPD partisi galip gelseydi, iki devletin birleşmesi bu kadar hızlı gerçekleşemezdi. Zira SPD'den birçok siyasetçi fazla hızlı gelişen bir birleşmenin beraberinde getirebileceği sorunların altını çizmekteydi.

--3291 16:49, 16 Nisan 2006 (UTC)

Ben o bilgiden emin olamadığım için çıkardım, siz herhangi bir not düşmeden değiştirdiğinize göre ben de öyle yapabileceğimi düşündüm. Eğer doğru olduğundan eminseniz ekleyebilirsiniz. Konservatif yerine muhafazakar veya sağcı ifadelerini kullanmak bence daha doğru olur. --Sapiens 16:52, 16 Nisan 2006 (UTC)