Tartışma:Dionysos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Din (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Din maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Din kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tiyatro (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tiyatro maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tiyatro kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

dionysos un anadoludan özellikle sardes yakınlarından olduğuna dair söylentiler bulunmakta. yörenin üzüm yetiştiriciliğinde ki ustalığı ve geçmişi de göz önünde bulundurulursa pek de soğuk bakmamak gerek bu fikre Delamorena 12:38, 14 Temmuz 2006 (UTC)

dionysos'un kökeni[kaynağı değiştir]

Dionysoss, demeter (sanırım kızkardeşidir) hatta Artemis inanışlarının aslen anadolu ve yakındoğu kökenli olup olimpos tanrıları arasına sonradan gereksinim dolayısıyla dahil edildiği ve içselleştirildiği söyleniyor.Bu düşünce dikkate alınırsa Dionysos'u Trakya gibi dar bir coğrafyaya sığdırmak doğru olmayabilir.--Pedro deloro 00:46, 21 Ağustos 2006 (UTC)

Baküs maddesi[kaynağı değiştir]

Dionysos'un Roma mitolojindeki dengi Baküs için 18 dilde ayrı bir madde bulunduğunu (örnek http://fr.wikipedia.org/wiki/Bacchus) göz önüne alarak, sonradan Yunan kimliğine büründürülmüş bu tanrıya anavatanında da ayrı bir madde hakkı tanıyabiliriz düşünüyorum. İlginçtir, Simple English wikipedia'sında ayrı bir Bacchus maddesi var, ama İngilizce wikipedia'da yok, http://en.wikipedia.org/wiki/Dionysus başlığı altında değerlendiriliyor. Türkçe vikipedi açısından tanrının Roma mitlojindeki adının da Anadolu kaynaklı olması bu zeminde önemli (Lidya dilinde "bakillλ" şeklinde geçiyor, ve anlatılarda bağlantılandırıdığı coğrafya da Denizli bölgesi, özellikle Çal ve Bekilli). .--Cretanforever