Tartışma:Deylem

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Tarih (Taslak-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Kaynaklarda tahrifat[kaynağı değiştir]

Maddede yer alan tırnak içindeki alıntıdaki "Kürt" kelimesi çıkarılarak tahrifat yapılmış. Madde yazımı şöyle:
Michael Mehrdad Izady tarafından yazılan Kürtler Bir El Kitabı adlı tarih kitabında, Deylemlilerin kökeni hakkında "Deylemilerin etnik kökeni, özellikle de onların daha sonraki etnik evrimi üzerinde bir sis perdesi bulunmaktadır. Deylemiler'in İslam dönemindeki askeri ve siyasi seferleri, Hazar Denizi'ne bakan Elbruz Dağları'ndan başlatılmıştı; ne var ki, izleri İslam-öncesi döneme dek izlenildiğinde, kökenleri onların modern torunları olan günümüz Dımili (Zaza) Kürtlerinin yaşamakta olduğu Anadolu'daki yukarı Dicle Nehri bölgesine dayanıyordu." yazmaktadır.
Kaynak: Mehrdad R. Izady - Kürtler / Bir El Kitabı, syf:103 (The Kurds: A Concise Handbook)
Kaynağı kontrol ettim, bendeki Türkçe ilk baskı sayfa 105'e denk geliyor; gerisi doğru. Bu sebeple kuklacılıktan engelli kullanıcı ile diğer kullanıcının geri alma sebepleri uygun değil. Özellikle belli bir millet ismine karşı birçok maddede bu türlü değişiklikler hiç yapıcı değil. Neribij (mesaj) 14.37, 3 Mayıs 2021 (UTC)