Tartışma:Dörtlü Takrir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

78.189.35.103 07:08, 27 Kasım 2013 (UTC)Nedim Değirmenci: Bu makalede kullanılan "Türkiye'nin tek parti cuntasından kurtulması" ifadesi, yazan şahsın şahsi kininin ifadesinden başka bir şey değildir. "Cunta" "darbeyle başa geçmiş askeri yönetim" demektir. Türkiye'nin o zamanki yönetimi askeri darbeyle iktidara gelmiş değildir. Dolayısıyla doğru ifade "Çok partili demokratik yönetime geçilmesi" olmalıdır.

Cunta konusundaki açıklamaları doğru buluyorum fakat "Çok partili demokratik yönetime geçilmesi" ifadesi, ifade gücü bakımından sorunludur. "Çok partili yaşama geçilmesi" demek daha uygundur zira demokrasi, parti sayısıyla alakalı olmadığı için; Türkçe sıfat kullanım kurallarınca ilk öneride anlam "çok partili, yani demokratik" gibi bir ifadeyi de barındırmaktadır.Işıkhan Kaya (mesaj) 22:45, 27 Mayıs 2014 (UTC)

amaç[kaynağı değiştir]

amaçlardan bahsedilirken topraksız çiftçiyi topraklandırma kanunundan bahsedilmemiş. halbuki dörtlü takriri yayınlayan vekillerin bu sürece girmesi toprak reformu/topraksız çiftçiyi topraklandırma kanunu olmuştur. bu hali ile madde çarpıtılmış duruyor. Canugurpala (mesaj) 16:08, 9 Haziran 2015 (UTC)canugurpala