Tartışma:Cumhuriyet Halk Partisi/Cumhuriyet Halk Partisi (1923)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Untitled[kaynağı değiştir]

Bu sayfa, Cumhuriyet Halk Partisi (1923) maddesinin tartışma sayfasının arşividir.

Vikipedi'deki Cumhuriyet Halk Partisi maddesi hakkındaki düşüncelerinizi lütfen buraya değil, onun kendi tartışma sayfasına yazınız.

Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın.
Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.

Başlıksız yazılar[kaynağı değiştir]

  • Bunu veri kabul edeceksek; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’de kuruldu, cümlesi garip bir anakronizm olmuyor mu? O tarihte, o isimde biri yok: Ben mi abartıyorum? -- kharoonmesaj 06:17 05.04.2005 - UTC+02:00
  • Belki biraz detay belki degil. Mantik olarak dedigin dogru ama genel olarak Ataturk denildigi icin veya en son bilinen tam ismi Mustafa Kemal Ataturk oldugu icin, insanlar onu etkinliklerinde bu sekilde aniyorlar. Ben kisisel olarak cok onemsemiyorum. Bu arada Ingilizce wikipediada makalenin ismi Mustafa Kemal'mi olsun Mustafa Kemal Ataturk'mu tartismasi donuyordu. Ilgilenenlere.. --Özgürmesaj 05:10, 5 Apr 2005 (UTC)

Evet tartışma Platformu dedigin böyle olmalı :-)[kaynağı değiştir]

nasseyy Neyse ben ikisine de cevap vereyim. 1. Evet CHP yi kuran Mustafa Kemal 'Atatürk tür. Kardesim lütfen soyadi kanununu karışmayalım, şu anda 2006 senesindeyiz. Yani O zaman Atatürk 1881 de doğmadi da Mustafa mi 1881 de doğdu diyelim (Kemal isminide matematik öğretmeni vermişti).

2.Hak ve özgürlükleri geliştirdi mi? Evet kardeşim Atatürkün kudugu parti, hak ve özgürlükler adına mükemmel atilimlar yapti. Eğer Ismet Paşa gelmiş büyük hatalar yapmişsa, bu ne CHP yi nede Atatürk ü bağlamaz. Oytun 10-03-2006

CHP'yi ve CHP'yi yönetenlerle, yönetim anlayışını karıştırmamak gerekir. 1938'den sonra aydınlanma devrimine karşı çıkanlar doğaldır ki CHP içerisinde de bulunmaktaydı. Yönetimsel anlamdaki yanlışlıkların yanında lider egemenliğine dayalı, rant ekonomisinden geçinen, delege ağalığı sistemiyle siyaseti geçim kaynağı haline getirenler tüm partilerimizde en az CHP'de olduğu kadar var. Ancak CHP'nin tarihsel birikimi nedeniyle örnek bir parti niteliğine kavuşması ancak tabanla, halkla bütünleşmiş, Devrimcilik ilkesi gereği değişim ve gelişimi hızla sağlayacak yeni bir yapılanmaya ivedi gereksinim var.

CHP'nin tarihsel misyonunu tamamladığını söylemek mümkün değil. Ülkenin geldiği nokta itibarıyla asıl bugün CHP'nin ilkelerine sım sıkı sarılarak gelişmeyi ve kalkınmayı sağlamalıyız. Bu amaçla tabanda örgütlenen gerçek CHP'liler hızla iletişim ağını genişletmektedirler. Kamu oyuyla paylaşılan görüş ve öneriler www.chptabanhareketi.com internet sitesinden yayınlanmaktadır. Muammer Özkoca

Bu dogru[kaynağı değiştir]

Tabiki bu dogru, Inönun yaptiklari tabiki CHP yi baglar, burada haklisiniz. Nitekim, Inönü güzel islerin yanisira maalesef bazi basarisiz islerde yapmistir. Is yapan Hata yapar vesselam. Hic bir sey yapmayan hic hata yapmaz. Inönü bence en büyük hatayi millî Sef döneminde yapmistir. Halkin Partisi olan CHP nin lideri olarak, halkin benimsedigi bazi degerleri degistirmeye calisti bu da halkta büyük infiale yol acti ve sonuc olarak, büyük hüsran. Bugün maalesef CHP nin aldigi oy, CHP ya asla yakismiyor. Cumhur cugunluk demektir, yani Cumhuriyet Halk Partisi cugunlugun oyunu almali. Bence buda simdiki yöneticilerin yaptigi gibi olmaz. Bu sadece ve sadece yüce Atatürkün mirasina iyice sarilmakla gercelesebilir.

Ansiklopedik ifade Lütfen[kaynağı değiştir]

"Deniz BAYKAL sayesinde CHP büyük kayıplar vermektedir. Partinin tek amacı muhalefeti kötülemek ve Türkiye'yi karıştırmaktır.(bu herkezin bildiği bir gerçektir)." ifadesi ansiklopedik olmadığı için sildim. Bilginize... -Ostique- 19:35, 5 Mayıs 2006 (UTC)

Tarafsızlık?[kaynağı değiştir]

  • Şu paragraf taraflı gibi duruyor:

CHP, kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk’ün önderliğinde bağımsızlığını kazandı, cumhuriyeti kurdu, saltanatı kaldırdı, hilafete son verdi ve ulusal birliği sağladı. Hukuk, eğitim ve toplumsal alanda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni biçimlendirdi. CHP, ulusal sanayinin ve ekonominin geliştirilmesine öncülük etti.

Sonuçta bahsedilen bir parti. Belki bu ülkenin ilk partisi olabilir, ama tüm ulusun iştirak ettiği olayları sadece bir partinin getirdikleri olarak tanımlamak doğru mudur? Sonuçta çok partili dönem değil ki bir parti/bir partinin hükümeti bir anda diğerlerinden ayrılarak bu yenilikleri yapsın. Sanki bu kısmın çıkması gerek. Birebir parti ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. - Noumenon 12:25, 12 Mayıs 2006 (UTC)


Esasen haklı olabilirsin; ama nerden bakarsak bakalım getirilen yeniliklerin fikir babaları ve uygalayanları bu partiye dahildi. Yani yenilikleri CHP yapmış sayılır. Düzeltme olarak birşey yapılması gerekiyorsa o da artı bir ifade ile o dönemin tek partisi olduğunu belirtmek olabilir. -Ostique- 18:10, 12 Mayıs 2006 (UTC)


ingilizce wikiden mi yararlansak? SatanicaBeer 09:24, 25 Temmuz 2006 (UTC)

Di mi ya ? İngilizler bizi bizden daha iyi tanır. Zuhahaha!! Yapmayın arkadaşlar... -Ostique- 16:57, 27 Ekim 2006 (UTC)

Restorasyon[kaynağı değiştir]

[1] adresindeki tarihçe, telifli ve taraflı olduğu için geri alındı.--Martianmister 14:32, 13 Şubat 2007 (UTC)

CHP Sayfasını Düzenliyorum[kaynağı değiştir]

Sayfa oldukça kötü dizayn edilmişti.Cumhuriyeti kuran partinin sayfası bu olmamalıdır.Bu yüzden CHP sayfasını elimden geldiğince düzenlemeye çalışıyorum.Bölüm bölüm çalışmalar devam ediyor,tarafsız olmaya dikkat ediyorum.bittiğinde umarım CHP'nin adına ve tarihine yakışan bir sayfa ortaya çıkacak. (Volki16 15 Şubat 2006)

Fazla boyut[kaynağı değiştir]

Merhabalar. CHP maddesi çok ayrıntılı olmuş. Ama vikipedinin önerdiği boyut genişliğini bayağı aşmış görünüyor. Bu uzun paragrafı alt bölümlere ayırmamız gerekiyor. Böylece daha kullanışlı olabilir. Maddeyi Cumhuriyet Halk Partisi (1923) ve Cumhuriyet Halk Partisi (1992) olarak ikiye ayırmayı düşünüyorum. Siz ne dersiniz?--Martianmister 13:53, 15 Şubat 2007 (UTC)

84 Yıllık Tarih[kaynağı değiştir]

CHP tarihini son bir haftadan beri bizzat kaleme alıyorum.Ayrıntı olacak tabii olması doğaldır çünkü 84 yıllık geçmişi olan bir partiden söz ediyoruz.CHP tarihi Türkiye tarihi ile özdeşlikler taşımaktadır.CHP maddesi gerekli alt başlıklara ayrılmıştır.Herkes için tarafsızlıkla ve titizlikle kaleme alınmıştır.CHP tarihi tek bir bütündür.Böyle bir uygulama sanki 1980'den önceki başka bir partiymiş gibi bir algılama yaratır.Eğer böyle bir fiil içerisine girerseniz CHP Yönetimi ile başınız derde girebilir.Çünkü 1980 öncesi ile bugünkü parti aynı partilerdir.Atatürk'ün vasiyeti ile ilgili bütün hakların günümüzde CHP'nin elinde olması bunun örneğidir.Bu kararı yargı vermiştir.Bu nedenle CHP tarihi ikiye ayrılamaz,bütün olarak incelenir. (volki16 15 Şubat 2007)

CHP Tarihi Hayırlı Olsun[kaynağı değiştir]

Bugün itibarıyla CHP tarihi ile ilgili çalışmalarım sona ermiş bulunmaktadır.Bundan sonra daha ufak eklemeler yapılabilir.Metinde hatalarım olmuşsa bildirmenizi rica ederim.Ayrıca CHP tarihinin iki dönem olarak ayrılmasını istemediğimi de belirtmek isterim.Başlığı CHP'ye yakışan bir şekilde tarafsız olarak yazdığımı düşünüyorum. Volki16 12:43, 16 Şubat 2007 (UTC)

Atatürk resmi[kaynağı değiştir]

Beyler Partinin kurucusu M.Kemal Atatürk İsmet inönü nün resmi var iken Atatürk ün resmini koymamak ayıptır ya.

Resimleri Ekledim[kaynağı değiştir]

Arkadaşımın tepkisine katılarak ve özür dileyerek resimleri eklediğmi belirtirim. Volki16 18:20, 1 Nisan 2007 (UTC.)

Tebrikler[kaynağı değiştir]

CHP'nin siyasi görüşünü tarafsız bir şekilde yazan arkadaşımı tebrik ediyorum.

chp nin kurucusu baykaldır. ataturkun kurdugu 1980 de kapanmıstır ağarın kurdugu demokrat partinin menderesinkiyle bir alakası olmadıgı gibi baykalın kurdugununda ataturkunkiyle bi alakası yoktur.

Genel Seçimler[kaynağı değiştir]

  • Arkadaşlar yararlı olması açısından sayfanın sonuna TC Genel Seçimlerini de ekledim.Volki16 11:49, 10 Şubat 2008 (UTC)

Şablon:CHP Genel Başkanları[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Muallime, maddeye sürekli bu şablonu ekleyip duruyor. Şablon bilgi açısından yanlış; ayrıca, teknik açıdan da hatalı. Bu nedenle VP:3GK'yı ihlal etmeme düşüncesiyle bu kullanıcıyı uyarıyorum ve umarım şablonu bir daha bu haliyle eklemez. --Emblem-web.svg Dsmuratileti 11:23, 2 Mayıs 2008 (UTC)

Maddeler Birleştirildi[kaynağı değiştir]

Buradaki tartışmalardan rıza alınmadan bölünmüş olan madde yavaş yavaş birleştirilmektedir. 1923, 1935 ve 1992 olarak ayrılmış olan CHP maddesinin 1923 ve 1935 maddeleri tek bir madde haline getirilmiştir. 1992'nin eklenmemesi için de herhangi bir gerekçe yoktur. Daha önce bölünmüş olmasını kınıyor ve 1992 maddesinin de birleştirilmesi için tüm vikipedistlerden destek bekliyorum. Saygılar -Ostique- 23:00, 22 Ağustos 2009 (UTC)

"Kınamak" çok yanlış. Bence düzeltin. Ansiklopedide önemli olan bilgileri sunmaktır. Bilgileri sunmak için elverişli ise bölünebilir. Takabeg ileti 23:21, 22 Ağustos 2009 (UTC)

Dikkat ederseniz önerenin dışında kimse bölün dememiş ama bölünmüş. Madem birleştirmek için herkes "ikna" edilmeli o zaman burada yanlış bir şeyler var öyle değil mi? -Ostique- 23:51, 22 Ağustos 2009 (UTC)

Yanlış bir şey var. "Kınamak" yanlıştır. VP:İNOV ihlal ediyorsunuz. Takabeg ileti 23:54, 22 Ağustos 2009 (UTC)

Kınamak yanlış değildir, ayrımcılık yanlıştır. Her varsayım da doğru değildir. Saygılar -Ostique- 00:38, 23 Ağustos 2009 (UTC)