Tartışma:Basil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (Bilinmeyen-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 Bilinmeyen  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Moleküler ve hücresel biyoloji (Taslak-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Moleküler ve hücresel biyoloji maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Moleküler ve hücresel biyoloji kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Basil x Bacillus[kaynağı değiştir]

Bu makalenin temel bir hatası var: genel bir basil tanımı mı yapıyor, yoksa Bacillus cinsi bakterilerle mi ilgili, bu belli değil.

Eğer genel bir basil tanımı yapılıyorsa:

1- Makalenin Bacillus cinsi bakteriler için bir taksonomi tablosuna sahip olması doğru değil.
2- "Bazı Basil Türleri" başlığı altında sadece basil cinslerine ve her bir cinsten insanda hastalık yapan en tipik birkaç türe yer verilse çok daha iyi olur. Şu hali ile sadece iki cins basile ait türler sıralanmış ve Bacillus cinsine ait belki de hiç ihtiyaç olunmayacak kadar çok tür listelenmiş.

Eğer Bacillus cinsi ile ilgili bir makale olacaksa:

1- Makalenin girişindeki tanımlamaların ona göre düzenlenmesi ve "Bazı Basil Türleri" başlığı altında listelenmiş olanlar içinden iki Mikobakteri türünün çıkarılması gerekir.
2- Ayrıca, cins/tür sınıflaması tablosundaki "Tür sayısı" başlığı fonksiyonsuz gözüküyor: bu başlığın "Türler" olarak değiştirilmesi ve bu başlık altında da metinde yer verilen Bacillus türlerinin toplanması daha iyi olur diye düşünüyorum.

Hazır tablosu varken, bu makaleyi Bacillus cinsine ayırıp (Bunun için Wikipedia'daki Bacillus makalesinden faydalanılabilir), "basil" başlıklı ayrı bir makale açmak yerinde olur.

İngilizce'de "bacillus", Türkçe'deki "basil" için ve "bacilli" de "basiller" için karşılıktır. Buna mukabil, "Bacillus" yazmak tamamen bir cins bakteriye işaret ediyor ve Türkçe'de de bunu "Bacillus" diye belirtiyoruz. İngilizce'de "Bacilli" (büyük harfle) yazılan kelime ise Bacillus cinsinin dahil olduğu sınıf için özel ad (Wikipedia'daki Bacillus makalesi).

--Doruk Salancı 07:59, 17 Ocak 2006 (UTC)

Bacillus makalesi...[kaynağı değiştir]

Zannederim ki Bacillus için ayrı bir makale açmak daha iyi olacak.

Basil makalesine ise, fırsat bulursam, bir yukarıda bahsettiğim görüşler dorultusunda katkıda bulunmaya çalışacağım.

--Doruk Salancı 08:02, 17 Ocak 2006 (UTC)