Tartışma:Bahâîlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Din (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Din maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Din kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
  • Bu makaleyi tarafsız bulmuyorum. Bahailik tanıtım broşürü gibi olmuş , bir yerlerinde başkalarının nasıl değerlendirdikleri de ele alınmalı bence. --Selkem 09:58, 16 Kasım 2005 (UTC)
  • Makaleyi ben başlatmıştım. Ama yapılacak eklemelere müdahale de etmiyeceğim; önyargılı saldırılar hariç.(Yalnız tek kaçındığım şey, sonuçta konu bir inanç konusu olduğu için, başkaları ile yanlış/doğru/sapkın/kötü ve benzeri tartışmalara girmemek). Eleştiriniz için teşekkürler, dedikleriniz dikkate alınabilir. Bahai inancına başkalarının bakış açıları eklenebilir...Şu an için ben yapamadım. En azından bazı ansiklopedilerden Bahai tanımı ya da yorumlar eklenebilir. Ryesiloglu 15 Ocak 2006
  • Makale baştan aşağı bu dini kötüleyen girdiler ile dolu.. Daha önce pek adını duymadığım bir din, ama bu kadar kötülemeyi haketmemeli bence. Önyargılı ifadeleri çıkartarak sadeleştirmeyi öneriyorum.

dinde hic bir sekılde zorlama olamaz zorlama olamayacağı gibi inananlarada saygı gösteriniz zile ahbaplarından

bunun adı vandalizm değilde nedir?[kaynağı değiştir]

  • bunun adı vandalizm değilde nedir? Düpedüz reklam ve bilgilendirme ötesi bir durum bunu protesto ediyorum
Selam. Komple çıkarmadan gerekçelerini tek tek göstermelisiniz. Kolay gelsin.Takabeg 23:31, 20 Aralık 2007 (UTC)
bahailik bir din degildir
Bahailik elbette bir dindir. İslam dininin temel inanç prensiplerine aykırı olduğu bütün islami ekoller tarafından onanmıştır.95.7.246.71 00:41, 26 Ağustos 2011 (UTC)

İran dinidir.88.231.10.76 20:53, 5 Mart 2013 (UTC)

YAZIM YANLISLARI[kaynağı değiştir]

Yazim yanlislarini duzeltmeye basladim. Henuz cok ince eleyip sik dokumadim; ancak pek cok yanlisi duzelttim. Daha bulursam yine duzeltecegim. Yazim kurallari olarak referansim ise Dil Derneginin yazim kilavuzu. Bilginize.

---Kim Bahai yazarken düzelme imi kullandi? Bahai sozcugunde düzelme imi (sapka) kullanılmaz.

Gökhan kardeşin tesiptleri yerinde[kaynağı değiştir]

Bahsedilen konuda çelişkiler var. Bununla birlikte yazı Bahailik hakkında bilgi vermek yerine tamamen reklam amaçlı yazılmış. Yazının dili bize bu intibayı uyandırıyor. Yazı dilinin düzeltilmesi lâzım. Saygılarımla...

Bahailik ile ilgili terimlerin doğru kullanımı[kaynağı değiştir]

170 küsür yıl önce doğmuş ve yerkürenin bütününde hemen her kültürden, geçmişten, ırktan vs inanırı olan ilahi bir dinin, kişi ister kabul etsin ister etmesin, içeriği ile ilgili düzenlemeler yapılırken yetkili kaynak acaba sadece şahsi bakış açısıyla hüküm verenler midir yoksa bu dinin inanırları, kurumları ve kendi literatürü de göz önüne alınmalı mıdır? Tarafsızlık nedir diye sormadan edemiyor insan. uguroflazoglu 19:37, 3 Eylül 2016 (UTC)

@Uguroflazoglu, okumanız dileğiyle: Tarafsız bakış açısı. --Kudyaz 19:42, 3 Eylül 2016 (UTC)