Tartışma:Araklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye yerleşim birimleri
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye yerleşim birimleri maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye yerleşim birimleri kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
none
 

Araklı'nın adıyla ilgili etimoloji kısmını yeniden yazmak gerekir.Burayı kaleme alan arkadaş adla ilgili tezleri sıralamasına rağmen,vurguyu yanlış yere koymuştur.Araklı adının Bizans imparatoru Herakleus'un adından geldiği neredeyse kesindir. Heraklius'un adından gelen Heraklia yerleşim isimleri (Heraklia Pontos ve Heraklia gibi) Türkler tarafından Ereğli yanında Arakliya biçimine gelmiştir.Bunlardan Karadeniz ve Marmara Herakliaları Ereğli olurken,Trabzon heraklia'sı Arakliya'dan Araklı'ya dönüşmüştür. Başka yorumları zorlamak tarih ve dilbilimsel açıdan hakikatten uzaklaşmaktır. Zira Bizans imparatoru Heraklius'un Sasanilere karşı yardım almak için Hazarlardan yardım almak maksadıyla bölgeye geldiği,burada Canayer (Araklı) kalesinde kaldığı hatta kızından doğan tornunun burada doğması ve onun da adının Heraklius koyulduğu gibi tüm bilgilere bakıldığında Araklı'nın adının kökeni net bir biçimde belirmektedir.Bu konuda kesin bir kaynak Osman Turan'ın Türkiye Selçukluları eseridir.Burada adını şimdi anımsamadığım Arapça bir kaynakta Konya Ereğlisinin adı Araklia biçiminde yazılmıştır ki Ereğli'nin eski adının Heraklia olduğu bilinmektedir. demekki Heraklia iki şekilde Türkçeleşmiştir: Ereğli ve Arakli.

Araklı'nın Adı

Bazı arkadaşlar Araklı'nın adının Heraklius'tan veya madde de olduğu gibi Etimolojide Rumca'daki Arakos kelimesindne geldiğini belirtmişler. Bana göre yanlış, yada Etimoloji de bütün tezlerin yada bilinen tezlerin olması gerekir. Araklı adı, ilçeyi çeviren kaleler arasında olmasından ve ilçe merkezindeki Araklı Kalesinden dolayı, ilçe merkezindeki kaleye ARAKALE denilmiş ve zamanla Araklı kelimesine dönüşmüştür.