Tartışma:Anarşizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Anarchy Returnzz

  • Cidden "gerekli" bir makale. Bunu belirttikten sonra;
  1. http://www.anarchy.bz.tc/anarsizm.htm gibi internetteki bir çok sitede bulunan bir içerik. Acaba telif durumu nedir?
  2. Telif hakkı saklıysa, kaldırılıp bu konuda bilgili bir arkadaşın tarafsız ve detaylı bir makale yazması cidden güzel olur.
  3. Telif hakkı saklı değilse, ciddi bir düzenlemeye tabii tutulmalı. Ayrıca biraz tarafgir geldi bana bilmem diğer arkadaşların düşünceleri nasıldır?

Selamlar... Kubra 12:25, 20 Ekim 2005 (UTC)

Bu yazının (Anarşist ) telif hakkı söz konusu değildir. Şimdilik kalmasında sakınca yok, fakat yine de en.wikipedia'dan bazı eklemeler ve genel tanımlarla alt başlıkları çevirip ekleyeceğim süreç içinde. Yazı tabii ki taraflıdır sonuç olarak anarşistler tarafından yazılmıştır, aynı en.wikipedia'daki anarşizm metni gibi. Bu yazı için taraflılıktan ziyade bugünkü duruma kıyasla yetersiz olması ve çok genel bir metin olması nedeniyle sorunlu olduğu söylenebilir, en.wikipedia'dan eklenecek bilgilerle bu sorun da giderilir herhalde. Bu arada yeni bir üyeyim, "devlet" metni dahil bir çok taslak metne rastladım, bu gibi konularda da en.wikipedia'nın bilgilerini aktarmayı düşünüyorum. Bir diğer arkadaş da yakın zamanda üye olarak vakit buldukça de.wikipedia.org'dan çeviri yapacak vakit buldukça. Şimdilik bu kadar aklıma gelenler. İlginize teşekkürler. Cordoba

  • Peki telif hakkı konusunda sorun yoksa, size iyi düzeltmeler :D Ben telif hakkı şablonunu kaldırıyorum, ama düzenle şablonunu bırakıyorum, düzenledikten sonra onu da kaldırırsınız ({{düzenle}}'yi silmeniz yeterlidir). Bu arada Hoşgeldiniz, yeni birilerini görmek her zaman güzel. Selamlar... Kubra 08:29, 21 Ekim 2005 (UTC)

düzenlemek imkansız[kaynağı değiştir]

Bu maddenin düzenlenmesi pek muhtemel görünmüyor. Önerisi olan var mı. Acaba kısaltarak tekrar mı yazılsa?--Ugur Basakmesaj 21:10, 10 Mart 2006 (UTC)

Bir noktada telif sorunu.--Ugur Basakmesaj 21:10, 10 Mart 2006 (UTC)
  • Uğrayıp geçerken yazmadan edemedim: Anarşizm konulu bir sayfada telif hakkının sorun yaratması yerlere kadar yatıp gülünecek bir durum. Anarşizmin eleştirdiği şey bu mülkiyetçiliğin ta kendisi değil mi? Gerçek bir anarşistten mülkiyeti veya fikri mülkiyeti savunmasını nasıl beklersiniz? Aslında bizim kültürümüze de aykırı bir durumdur bu. Mesela sebil olarak, kamu yararı için kendi çektiğim fotoğrafları ansiklopediye eklerken, altına Amerikan usulü bir (C) eklemem, sanki var olan mülkiyetimi kamuya bağışlamam gerekiyor. Yoktu ki bağışliyim. Ama Viki standartları "global"dir. İşte bu ansiklopediyi sevMEmem için bir neden.

bak

Anarchopedia[kaynağı değiştir]

ASASASADGFDHHHDH Anarchopedia is a international wiki of anarchism. Who want to start a Turkish anarchopedia (tur.anarchopdia.org) please see http://meta.anarchopedia.org/index.php/Anarchopedia:en:proposal_for_new_project.

For a free world. --217.84.41.254 08:47, 27 Nisan 2006 (UTC)

telif sorunu[kaynağı değiştir]

ne yazıkki telif gerçekten bir sorun== evet anarşizm mülkiyeti ve mülkiyetçiliği tamamen reddeder ama ne yazık ki kapitalist dünyada gerçek anarşistlerin dışında anarşizme dair bilgileri elinde tutan kapitalistlerinde var olacağı düşünülürse.....

yapılabilecek şey anarşist yazarların, bookchin, bakunin, kropotkin gibi yazarların kitaplarından alıntılar yapmak olacaktır bence --Delamorena 09:14, 8 Temmuz 2006 (UTC)

nasil bir liste bu?[kaynağı değiştir]

Bir degisiklige gitmeden önce, buradaki anarsitler listesinin kim tarafindan neye göre hazirlandigini, bu listede gercekten israrci olup olmadigini sormak istiyorum.Mesela Kafka, ya da Chomsky nasil anarsist oluyorlar.kolay gele.--alibazmesajHands-on.png 23:26, 13 Aralık 2006 (UTC)

kaos veya anomi[kaynağı değiştir]

"Anarşi" kelimesi, pek çok anarşistin kullandığı biçimiyle kaos veya anomi anlamına gelmez"

Bu hangi kutsal kitapda yazıyor acaba? benn ona takıldım LKŞKLK

eleştiri;ama pozitif eleştiri[kaynağı değiştir]

"AnarşizIOmIUO LKkaos YIYUaIIYUnlamına IYIYgUelmez" herhangi kutsal bir kitapta yazmıyor(kutsi nedir?o da başka bir sorIOYUKITYOu yaIYUIY)UIYUII;fakat anarşist kuram biraz incelenirse bunu kullananların kaosu kastmedikleri kolayca anlaşıEWEITGlabilir. JKU KLUIEOJMaddenTin taraflı yazıldığı düşüncesini yaratanın ne olduğu merak uyandırıcıdır;zira açıklamada herhETangi bir övgü veya yergi görmek olası değildir. REET Açıklamanın TRgenişletilmesi gerekliliği vardır;fakat burdaki hiçbir bireyin profesyonel araştırmacRRı,anarşizim kuramcısı ya da usta birer toplumbilimci olduğunu zannetmiyorum;sadece herkReFsTY elinden gelen katkıyı yapmalı ve bilKŞLUIOYUIOTYgilendirici bir mahiyete kavTuşturulmalıdır konu ki bu haliyle zaten belirli bir bilgi sağlayabilmektedir. TRT

ATnarşi ile Anarşizm birbirine karışmış[kaynağı değiştir]

TRDRD "Anarşi"nin TDK sözlük anlamı "kargaşa"dır. anarşizm de "KargaşacılıkT" olarak geçer. anarşi yazınca anarşizm sayfasıOIY89Y9PY9Y878455543443WEGFFJLIUOIPOJKna yönRlenmesi tuhaf olmuş biraz. Ayrıca maddede anarşizm yerine anarşi kelimesi kullanılmış onlHGJGTRHarı düzeltiyorum şimdi.--İnkanyezi 21:25, 24 Haziran 2009 (UTC)GHDR

Anarşizm Üzerine.[kaynağı değiştir]

Anarşizm kendi içinde şu akımlara ayrılır;

  • Anarşist Komünizm
  • Ferdiyetçi (Bireyci) Anarşizm
  • Hristiyan Anarşizmi

Bunlardan detaylı ele alınacak olan varsa, ilki olmalıdır. Bakunin ve Kropotkin Anarşist-Komünizmin teorisyenleridir. Proudhon ise bunlardan farklı olarak devletin bir anda kaldırılmasını değil, tüm toplumun orta sınıf halinde erimesi sonucu devletin çözüleceğini söylemiştir.