Tartışma:Anadolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Evet, şimdi daha mantıklı görünüyor. Eline sağlık. Maddenin daha birinci satırdan Yunancası ile başlaması çok tuhaftı. Hem sol sütunda bütün diller var zaten. Merak eden gider orada okur karşılığını... Bu arada, Yunanlılar "Asia Minor"ı kullanmayı tercih ederler nedense hep "Anatolia" yerine :) Kolay gelsin. Metal Militia 21:56, 8 Şubat 2006 (UTC) elestiri:yahu bilimin evrensel bir dili vardir.anadolu ve anatolia arasinda hic bir fark yoktur.osmanli bu topraga diyari rum diyordu.velevki artik degildi ama osmanlinin gocunacak yarasi yoktu.anadolunun bilimsel ve tarisel anlami orta anadolu ve ege kiyilarina verilen isim olarak gorulur.kuzey mezopotamya karadeniz klikya istanbul ve trakya bunun disindadir.konunun tarihsel ve bilimsel acidan incelenip aciklanmasinda fayda vardir


Ya anadolu kelimesinin Türkçe'den geldiğini belirten bir yazı var. Bu ne kadar doğru? Bir tarihçi olarak bildiğim Anatole yani yunanca doğu kelimesinden gelmektedir. Yunanca bir isim kabul etmiyoruz, bunu anlıyorum, ama geçmişi böle değitirmek mantıksız değil mi?

Türk nüfusu[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar bu maddede Anadolu'da yaşayan halklar Türk değil,sadece Türkçe konuşan,Türk olmayan halklar gibi gösterilmiş.Bunu düzelttim.Anadolu'daki Türk nüfusu %80'dir.Buna karşı çıkanlar olacaktır.Fakat Anadolu'daki halkların %80'i Türktür.Etnik bakımdan biraz karışmış olabilirler.Fakat fazla değil.Buna karşı çıkanlar olacaktır elbette.Fakat doğru olan bu.---BatuX

Türklük ayrı şey, Anadolu'nun zengin bir uygarlık mozaiği olduğu ayrı şey. Yani Türklerin Anadolu'daki konumu belirtilirken bu topraklardaki kültür zenginliği es geçilmemelidir. Anadolu yeryüzünde 10'dan fazla uygarlığı barındırmış tek ülkedir. Lütfen herşeyi Türkleştirmeye çalışmayalım ki vikipedinin tarafsızlık politikasına gölge düşürmeyelim--Düşünenadam 17:46, 24 Ocak 2007 (UTC)

Son yaptığınız değişiklik maddenin bütünselliğini bozmuş bence %80 Türktür (ki kaynak gösterilmeli) dendikten sonra doğuda da Kürtçe konuşan bir nüfus vardır...--Mach 17:50, 24 Ocak 2007 (UTC)

Ben bu toprakların kültür zenginliğine bir şey demedim.Elbette Anadolu bir kültür merkezidir.Sadece Türkiye Türkleri Türk değil,Türkçe konuşan başka halklar gibi gösteriyor.

Hem Anadolu'da çoğunluk Türk.

Anadolu'nun kültür zenginliğine de bir laf etmedim.

kaynaklar:

http://www.enfal.de/turkiye.htm

http://www.insanbilimleri.com/ekampus/mod/forum/discuss.php?d=58

http://w3.gazi.edu.tr/~ayerdem/gazetemak/turkiyetniky.html

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=195659&tarih=13/08/2006

Arkadaşlar 1071 öncesi Anadolu'daki Türkler hakkında daha çok şey konulmalı.Tek bir cümle ile geçilmiş.Bu konuda bilgi sahibi bir arkadaş yardımcı olursa çok iyi olur.Çok önemli bir konudur bu.ATLAS dergisinde yayınlanan yazıda dergisinde Gobi Çölünden Anodoluya taşlar üzerindeki resimler incelenmiş.Türklerin yaptığı anlaşılmıştır.Ordu-Mesudiye Esatlı Köyünde taş üstüne Eski Türkçe-Orhun yazılarıyla yazılan yazılar bulunmuştur.Ayrıca Prof.Sencer Divitoğlu'da bu yönde yazılar yazmıştır. Bunların zamanını tam olarak bilmiyorum.Önemli bir konudur.Anadoludaki halklarla beraber Bizimde bir uygarlık medeniyet kurduğumuz.Türkleştirmeye çalışmayalım ama bu yönde ilerleyerek hepsine sahip çıkalım.Bizim Anadolu kültürüyle beraber bir kültür yarattığımız açıktır.ATAmızında bu yönde bir politakası vardı.ANkara-Sıhhiye'deki büyük Hitit heykeli bu politikanın ap açık bir sembolü olarak orada durmaktadır.Bu kültürlerede sahip çıkmalıyız.Bunlarda sanırım wikipedi'nin tarafsızlığına gölge düşürmez.Saygılarımla

bunu yazan arkadaş haklı neden yakın tarihin yanında biraz daha derinlere inmeyelim.Hem bahsedilen konu üzerine brçok kitap yazılmıştır.--Ar-Ge 20:20, 14 Haziran 2008 (UTC)


Yöneticilerin dikkatine[kaynağı değiştir]

Anadolu maddesi düzenli olarak benzer IP'lerden giriş yapan vandal(lar) tarafından edit edilmektedir. Kayıtsız kullanıcılara kapatılması uygun olabilir. Saygılar. --Abuk SABUK 00:03, 12 Şubat 2007 (UTC)

Vikipedi:Yarı korumaya aday maddeler, buradan başvuruda bulunun. --`NeRVaLsevgili nerval; 00:05, 12 Şubat 2007 (UTC)

Natha-Anatolia-Anadolu[kaynağı değiştir]

Burası objektif bilime dayalı bir ansiklopedi ise eğer, "ana" ve "dolu" açıklaması saçmalığından vazgeçilmesi gerekir. Bu, olsa olsa hoş bir linguistik tesadüftür. "Natha", "doğum" ve güneşin "doğumu" açıklamalarını ben ekledim. Saygılar.

Ana - dolu açıklamasını kaldırmak yanlışların ama sadece onunla yetinmekte yanlışlar. Farklı açıklamaların bulunması bence daha iyi.--Ollios 18:54, 29 Ağustos 2008 (UTC)

Sümerler ve Asurlar[kaynağı değiştir]

Sümerler, basra civarında yaşadılar. Anadoluya uzanmadılar. Ama onlardan etkilenen Asurlular hem daha kuzeyde yerleştiler hemde Kayseri, Kültepe gibi koloniler kurdular. Anadoluya yazıyı onlar getirdi. Asurlar metinde yoktu ekliyorum. Sümerlerinde çıkarmıyorum ama çıkarılması taraftarıyım--Ollios 18:54, 29 Ağustos 2008 (UTC)

Uygarlıklar[kaynağı değiştir]

Düzgün sıralanmamış ben bildiklerimi sıralıyorum. Siz tamamen doğrusunu biliyorsanız düzeltin--Ollios 18:57, 29 Ağustos 2008 (UTC)

Mitoloji[kaynağı değiştir]

Sayfanın yanındaki tabloda Anadolu mitolojisi adı altında Türk mitolojisi bulunuyor. Türk mitolojisinin yeri Orta Asya maddesi değil midir? Anadolu mitolojisinde Kybele, Artemis, Arinna gibi Anadolu kökenli tanrılar ve tanrıçalar ile bu coğrafyada geçtiği sanılan mitolojik öyküler yer alsa daha iyi olmaz mı?--Ollios 10:43, 10 Eylül 2008 (UTC)

Maddenin dil sorunu[kaynağı değiştir]

Verilen bilgileri bir tarafa koyalım. Ama bu maddenin dili düzeltilmeğe muhtaç. Özellikle tarihçede İngilizce ile karışık dili anlamak nerdeyse imkansız. Lütfen biraz özenli olalım. Nedim Ardoğa 21:19, 14 Temmuz 2009 (UTC)

Gerçek Anadolu sınırı nerede bitmektedir?[kaynağı değiştir]

Bu konuyu araştırdım fakat bulamadım. Türkiye'nin Avrupa kıtası hariç bütün toprakları Anadolu olarak mı kabul ediliyor? Türkiye'nin Asya'da toprağı olupta Anadolu topraklarının içinde olmayan bir bölge var mı? Türkiye'nin sınırlarının içindeyse peki bu sınır nereye kadar? Bu sınırı gösteren bir harita var mı? Yani Doğu Anadolu veya güney doğu anadolunun hepsi dahil mi Anadolu topraklarının içine? Bunu açıklarsanız sevinirim. 88.232.139.185 01:21, 10 Mayıs 2011 (UTC)

Anadolu, Avrupa kıtasının dışında kalan Türkiye topraklarına günümüzde verilen isimdir.95.7.99.78 01:10, 10 Ağustos 2011 (UTC)
Suriye'deki Caber Kalesi, Anadolu'ya dahil edilmez.--Ollios 10:44, 13 Kasım 2011 (UTC)