Tartışma:Altın Orda Devleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Rusya (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Rusya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Rusya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Çin (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Çin maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Çin kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Azerbaycan (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Azerbaycan maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Azerbaycan kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İslam (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

altın ordu daha doğru değil mi?

Hayir tarihi gerceklerle örtüsmez..oradaki "Orda" kelimesi ordu anlaminda degil cunku.

ordu olması gerekmez mi?[kaynağı değiştir]

horde=ordu diye biliyorum, ingilizce vikipedide golden horde diye almış Kıdemli 18:32, 20 Haziran 2009 (UTC)

Altın Orda[kaynağı değiştir]

Daha derin bir araştırma yapınca gördüm ki, altın orda doğrusudur. Moğolca'da çadır "Orda" demek ve Hanların ordugahında han çadırının üzeri altın kaplama olduğu için, bu çadıra "Altınorda" deniliyormuş.[1]--Barbarianclone 15:37, 23 Ocak 2010 (UTC)

Ben bir yanlışlık buldum Altın Orda Moğol soyundan görünüyor ama yanlış. Neden dersiniz çünkü halkı ve başkanları tarafından Türkleşmiştir. Ve Türklerin Kültür Kökeni adlı kitapta ise Cengiz Han'ın torununun Ak Tataryani Türk olduğunu söylüyor. O bakımdan Cengiz Handan sonra bütün soyu Türk'tür Altın Orda'da Türk'tür.

[kaynağı değiştir]

Altın Orda katbekat daha yaygın. "Devlet mi, şehir mi" gibi anlam ayrımı gerektiren bir durum da bulunmuyor zaten. --esc2003 (mesaj) 16.37, 30 Ağustos 2019 (UTC)

"Altın Orda" diye arayınca içerisine "Altın Orda Devleti" sonuçları da ekleniyor ancak "Altın Orda Devleti" diye aratınca yalın "Altın Orda" kullanımları arama sonuçlarına eklenmemiş oluyor. Bu durumda sağlıklı bir veri elde edilmiyor. Burada katbekat yaygın derken Altın Orda araması için nasıl bir filtreleme yapıldı? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.40, 30 Ağustos 2019 (UTC)
"Altın Orda" -"Altın Orda Devleti" -wikipedia : 48.600
"Altın Orda Devleti" -"Altın Orda" -wikipedia : 864
Fark çok daha fazla açıldı. Tepkinizi aklım almıyor neyin kiniyse artık. --esc2003 (mesaj) 16.46, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Demek tüm internette Altın Orda Devleti araması için sadece 864 kaynak çıkıyor ve bu arama sağlıklı bir arama :) Benim yazdığımla gelen cevap arasındaki farka diyecek bir şey yok. Doğru filtreleme ile veriler ortaya konulduğunda yorum yaparım. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.49, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Amacın egon değil de Vikipedi'yse buyur yap o zaman. Memlükler maddesinde yaptığın filtrelemeler bir harika. Şapkalı harflerle --esc2003 (mesaj) 16.55, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Vikipedi süreçlerini kendi keyfi amaçlarınız için felç etmeyin artık. Başka birisi tartışma hakkında fikir beyan ederse tekrar yorumumu belirteceğim. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 17.39, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Nasıl filtreleme yapıldığı ortadayken nasıl diye sormak. "Öyle değil şu şekilde arama yapmalıydınız" denilseydi ben "keyfi amaçlar için felç edildiği" gibi bir izlenime kapılmazdım. Kolay gelsin. --esc2003 (mesaj) 21.46, 30 Ağustos 2019 (UTC)