Tartışma:Alevilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Alevilik sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje İslam (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Tartışma arşivi: Arşiv 1, Arşiv 2

Osmanlı Dönemindeki Sorunlar[kaynağı değiştir]

Tarihi İpek Yolunun kara bölümünü kontrol eden ve bu ticareti elinde bulunduran Türkmenlerin gittikce güçlenerek Karadeniz ve Akdenizdeki limanlara inmeleri başta Osmanlılar olmak üzere Ceneviz ve Venediklileri telaşlandırmıştır. Safavi Şahı İsmail'in daha fazla batıya gelmemesini isteyen Osmanlılar Çaldıran'da Şah İsmail'in ordusunu bozguna ugratarak bölgede kesin hakimiyet sağlamıştır. Yükselme, Varlık döneminde sessiz kalan Aleviler duraklama zamanında çiftçilerin vergi sorunu(ekonomik), Tımar sisteminin bozulması(askeri) ve iyice teokratikleşen yönetim nedeni ile Celali ayaklanmaları ile başkaldırmaya başladılar. Bu ayaklanmalar IV. Murat ve Kuyucu Murat Paşa gibi padişah ve sadrazamlar tarafından kanlı bir şekilde bastırıldı. Gerileme döneminde Pir Sultan Abdal'ın bir vali tarafından asılması ile sorunlar yeniden baş gösterdi ve Sivas bölgesi ayaklanmaya başladı. Daha sonra Amasya ve Tokat bölgelerinde de başlayıp süren baş kaldırmalara Tanzimat sonrası Osmanlı Dağılma Dönemin'de Tunceli'de katıldı. Dağılma döneminde Dersim ayaklanmaları ile devam eden Celali ayaklanmaları, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasıyla sona ermiştir. 193.255.108.20 05:03, 17 Eylül 2011 (UTC)

Bazı ifadeler onur kırıcıdır[kaynağı değiştir]

""Bazı Alevilerin Cuma namazı dahil olmak üzere beş vakit namaz kıldıkları görülmektedir. Bu gruplar Semah yapmamakta, ibadetleri de kadın-erkek karışık gruplar halinde değil, İslam'daki esasa göre yapmaktadırlar."" Bu ifade Alevi toplumuna karşı onur kırıcıdır. Aleviler kendi ibadet biçimlerini İslamdaki esaslara göre yaparlar. Yanısıra cuma namazı kılıp beşk vakit namaz kılan alevi tipinin kaynağı nedir? Bu tür mesnetsiz ifadeler objektif değildir. Bu imzasız yazı 78.160.122.173 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 7 Temmuz 2010

Alevilik[kaynağı değiştir]

Alevilik sadece Türklere ait bir inanış değil, zaza ve kürt alevileride sözkonusu.78.160.179.106 19:43, 20 Ağustos 2011 (UTC)

Bu içerik olma doğru ihtimaline karşın kaynaksız olarak eklendi.xrazymesaj 18.21, 5 Nisan 2018 (UTC)

İsim[kaynağı değiştir]

  • Peygamber efendimizin ismini yazarken saygılı olun lütfen, sıradan bir isimmiş gibi yazılmamalı Hz.Muhammed s.a.v olarak yazılır bilmeyenler için.
  • Vikipedi kuralları çerçevesinde Hz. veya SAV gibi kısaltmalar ve ünvanları kullanmıyoruz. Vikipedi’de tarafsız bakış açısı için şu sayfayı okumanızı öneririm. İyi çalışmalar. Mimar77 15:37, 27 Kasım 2010 (UTC)
    • İyi güzel, peki madde bu haliyle ansiklopedik mi? Tarihi oluşumu, nasıl gün yüzüne çıktığı, öğretilerin sahibi ve şekli? Madde baştan sona düzmece içi boş ve tutarsız şeylerle doldurulmuş ve kimse de düzeltme zahmetine girmemiş...176.55.187.5 21:47, 25 Mayıs 2012 (UTC)

İslami inanış mı?[kaynağı değiştir]

Birçok Aleviye göre, Alevilik, İslam tarafından çok etkilenmiş olmasına karşın, İslam dışında bulunan bir inançtır. Dolayısıyla, madde girişinin değiştirilmesi gerekiyor. Örneğin şöyle: "Alevilik, kimilere göre İslam içinde, kimilere göre İslam dışında bulunan bir inanç sistemidir." --Benne 11:29, 20 Aralık 2010 (UTC)

"islamiyetin icinde olmasinda ne olursa olsun" gibi bir mantik dogru degildir. Alevilik, islamiyetin bir parcasidir. katolikler ve protestanlarda hristiyan toplumunun uyeleridir ama kendilerine biz hrisyoyanligin disindayiz demezler .??

O sizin dusuncenizdir. Bir ansiklopedide bilimsel kaynaklara dayanilir, kisisel dusuncelere degil. --Benne 16:28, 3 Ocak 2011 (UTC)
  • Bir dini oluşturan bazı temel kurallar vardır. İslamiyette ise İslam ya da Müslüman olmanın şartlarıdır bu kurallar. Bu şartlar:
1-Kelime-i Şehadet getirmek
2-Namaz kılmak
3-Oruç tutmak
4-Zekat vermek
5-Hacca gitmek'tir.

Alevilerin inançlarında bu beş şartın herhangi biri yoktur. Ayrıca bir insan hangi dine inanıyorsa o dine ait ibadethanelerde dini vecibelerini yerine getirir. Hristiyan olan herhangi biri mezhebi farklı bile olsa kendi mezhebine ait kiliseye gider. Müslümanlarda da böyledir. Örneğin Şiilik Müslümanlığın farklı bir koludur ve onlar da kendi mezheplerine ait camiler bulunur. Oysa Alevilerde camide ibadet etmek gibi bir şey söz konusu değildir çünkü onlar namaz kılmazlar. İbadetlerini cem dönerek yaparlar. Bu yüzden Aleviliğin Müslümanlığın bir mezhebi olduğunu savunmak tamamen yanlış bir görüştür. Alevileri İslamlaştırarak yok etmek gibi tehlikeli bir öz içerir. Kaynak: Erdoğan Çınar. Nejat Birdoğan.??

  • Bu beş şart olsa olsa müslümanlığın şartlarıdır.İslam'ın şartları saymakla bitmez.Bu arada Alevi'ler Hacca da gider , oruç da tutar , ibadet de eder , zekat da verir ve kelime-i şehadet de getirir.

Sıraçlar[kaynağı değiştir]

Alevi-kızılbaşlığı en özgün biçimde yaşayan Türkmen gruplarından sıraçlar yalnızca tokat dolaylarında değil sivas-kangal ilçesindede yaşadıkları, 50-100 yıllık bir alevi geçmişleri olanlardan söz edilirken tarihten,temelden alevi olan kangal sıraçlarındanda söz etmek gerekmezmi.??

Obejktif Bilgi[kaynağı değiştir]

Burası belirli kesimlerin kişisel görüşlerinin dikta edildiği bir yer değil, insanlara objektif bilginin sunulduğu bir platformdır. Aleviliğin islam içi olup olmadığı burada tartışılması gerekilen bir konu değildir. İsteyen pekala aleviliği islam içi yahut dışı da sayabilir. Otoritelerin bilgileri paylaşılır. Konuya ek olarak bazı kesimlerin aleviliği islam dışı gördüğü de eklenebilir.?? 14:09, 20 Mayıs 2011 (UTC)

Söz ettiğiniz türden bir eklenti yapıldı. Giriş kısmında görebilirsiniz. --Vitruvian 01:37, 25 Ocak 2012 (UTC)

Kutsal Günler[kaynağı değiştir]

Kutsal Günlerde Kadir Orucunuda yaza bilirsiniz. Aleviler Ramazanda Kadir Orucunu üc gün tutarlar.

  • Elinizde güvenilir kaynaklar varsa bilgiyi ekleyiniz. Sonuna da <ref>Örnek Ansiklopedi vs., 5. sayfa</ref> şeklinde kaynaklarınızı ekleyiniz, biz düzenleriz.--Abuk SABUK msj 21:06, 27 Ocak 2012 (UTC)
  • Bu Madde'de yaziyor: Kadir Gecesi 'ni bağlayan günlerde üç gün ve Muharrem ayında ise 12 gün oruç tutarlar.... Alevilikte Ibadete bakarsaniz görürsünüz. Kutsal Günlerde Kadir Orucunuda yazarsaniz cok sevinirim.

turkmenıstan ve azerbeycanda da alevıler vardır bunlarında yazması lazım. 194.27.73.9 15:27, 23 Mart 2012 (UTC)

ALEVILIK INANCI[kaynağı değiştir]

Alevılık'de cuma namazı yoktur. sadece cem vardır194.27.73.9 15:30, 23 Mart 2012 (UTC)

Hangi alevilikte yok?xrazymesaj 23:50, 2 Mayıs 2013 (UTC)
  • Cem ibadeti Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece yapılır.Yani Alevi'lerin Cuma namazıdır.(Araplar'da perşembe gecesi Cuma olarak bilinir)

DERSİM ALEVİLERİ NERDE[kaynağı değiştir]

Dersim (Tunceli), Erzincan, Bingöl, Varto, Erzurum, Kelkit, Şiran, Kangal, Ulaş, Zara, İmranlı gibi yörelerde, özellikle Alevilerin tek çoğunluk sağladığı Tunceli ilinden neden hiç bahsedilmemesi ilginç... --Asmêno Bêwayir (mesaj) 01:03, 24 Ekim 2012 (UTC)


Şunu kabullenmek çok zor olmamalı Alevilik anadolunun islam anlayışıdır bir çok ortadoğu ülkesi islamı araplardan öğrenmiştir anadolu alevileri islamı kendi içinde yetişen kanaat önderleinden öğrenmiştir herkes islamı araplar gibi öğrenmek zorundada değildir

Sen kimsin ki, imza atmasını dahi bilmiyorsun? --Dılmıc (mesaj) 01:22, 5 Ocak 2017 (UTC)

Türk Dil Kurumu mu yoksa uydurma bir standart mı?[kaynağı değiştir]

Madde içinde geçen İslâmî, i’tikadî, Alevîler’in dinî i'tikadı, Câferiyye Şiîliği gibi bir sürü kesme işareti ile gereksiz yere ayrılmış ve a ve i gibi harflerin üstüne şapka işareti konulmuş ve Türk Dil Kurumu^nca kabul edilen yazıma uygun olmayan sözcükler kullanılmış. Bu maddenin anlaşılırlığını da engelliyor. Bence bunlar değiştirilmeli. Cem Yıldız (mesaj)

Destek Destek okunması güçleşiyor bu haliyle.xrazymesaj 23:50, 2 Mayıs 2013 (UTC)
Aslında bu maddenin özelinde bir tartışmamı bilemiyorum. Maalesef eski kullanımların meraklısı var. Konuşma dilinde bile bu ağdalı konuşma yokken wikipediada bunun peşinden koşma merakını anlamıyorum. bence de 21. yüzyıl Türkçesine uygun olmayan bu kullanımların Türk Dil Kurumu bile kullanmazken burada yer alması abes. --Muratero 14:03, 3 Eylül 2016 (UTC)

Mezhep mi tarikat mı?[kaynağı değiştir]

Bazı cümleleri değiştirdim. Alevilik aynı anda hem mezhep hem de tarikat olamaz. "Alevi mezhebinden olan tarikatlar" denebilir. Bektaşilik için bir Alevi tarikatıdır diyebiliriz. Alevilik için itikadi mezhep diyebiliriz.

Bazı kelimeleri Vikisözlüğü kullanarak değiştirdim. Her tarikat kelimesinin yanına (yol) yazmak gerekmez. Tarikat bir terim. Parantez içinde anlamını belirtmek gerekmez. İsteyen arayıp bulabilir.

Osmanlı Türkçesine göre tamlamalar yapma geleneği şöyle: İlk kelime (tamlanan) ünlüyle bitmişse ikinci kelimeye (tamlayana) bağlarken "-yı" ekleniyor. Bu yüzden doğru yazılış en azından şöyle olmalı: Şîa-yı Bâtınîyye. Şöyle değil: Şîʿa-i Bâtınîyye. --Şinray Dekiru (mesaj) 18:48, 12 Temmuz 2013 (UTC)

Alevî kimliginin resmiyette taninmasi[kaynağı değiştir]

Isvicre'nin Basel sehrindeki meclis Alevilik'i 2012'de taninmistir maddede bahsedilebilir mi? a.nailov 23:09, 22 Ekim 2014 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı bakınızxrazymesaj 18.32, 5 Nisan 2018 (UTC)

Hoca Ahmed Yesevi Yalanı[kaynağı değiştir]

Hoca Ahmed Yesevi ile Hacı Bektaş-ı Veli arasında bağ kurmaya çalışmak çok büyük bir zorlama olmuş. Arada tek delil ise kaynak gösterilemeyen lokman parande. Gerçekten bilgiye bilime çok uzak. Aralarında, kısaltmada en hoş görülebilecek 80 yıl dahi bu durumu kotarmıyor. Ayrıca alevi dergahlarının pagan sembolleri ile dolu olması bu inancın Şaman değil pagan kökenli olduğunun en büyük ispatıdır. Bazılarınız diyecekki o dergahlar eski dönemde romalılar ve bizanslılara ait idi. Tamam peki ozaman bu sembol ve kabartmaların, bir çoğu yeni ve en eskisi 300 yıl önce yapılmış alevi mezarlarında neden kullanılmaya devam edilmiş? Bu imzasız yazı Hyorophan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kaynaksız bilgileri eleştirirken kaynak vermemek ikilem. Zor değil kaynak göstermek. Lütfen bahsettiğiniz bilgileri gösteren kaynakları burada paylaşın bizzat ben uğraşıp maddeyi geliştirmek üzere ekleyeceğim. xrazymesaj 18.37, 5 Nisan 2018 (UTC)