Tartışma:Afroamerikalılar

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Vikiproje Amerika Birleşik Devletleri (Başlangıç-sınıf, En-önem)
  VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Amerika Birleşik Devletleri maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Amerika Birleşik Devletleri kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   

  madde adının "zenci" olmasını öneriyorum. çünkü türkçede "afrikalı-amerikalı" diye bir terim yok. zencilerin de "zenci" teriminden rahatsız olmaları diye bir şey söz konusu değil. türkçedeki zenci maddede verilen bazı ingilizce kelimelerle aynı aşağılayıcı tonu içermiyor. ayrıca madde ciddi bir anglosakson bakış açısı içeriyor. saygılar, Filanca 17:39, 10 Eylül 2007 (UTC)

  Ancak, zenci kelimesi ile Afrikalı-Amerikalı kelimesi aynı anlamı kapsamıyor. Afrikalı-Amerikalı kelimesinin telafuzu gereksiz zorlama içeriyor. Afroamerikalı neden olmasın. Latince -o kaynaştırma eki, Türkçe'de de sık sık kullanılıyor uyarlamalarda. Örneğin; sosyokültürel, vs. Afroamerikalı olmalı bence. Teşekkürler--Tuleytula 09:49, 22 Ocak 2009 (UTC)
  • Ben de afro-amerikalı şeklinde olması gerektiğini savunuyorum.--Onur Kayabaşı Msj 18:07, 14 Mart 2009 (UTC)

  Her zenciye afro amerikali denmez her kusun etide yenmez[kaynağı değiştir]

  Afro-Amerikali(Afro-American)Amerikada yasiyan afrika kokenli siyahi amerikalilara soy itibari ile aciklayici terimdir. Guney Amerika kokenlilere Hispanic Asya kokenli cekik gozlulere ise Asian denmesi gibidir. Amerikadaki her siyah Afro Amerikan degildir.Amerikadaki zenciler soy itibari ile ikiyer ayrilir 1 Kuzey Amerikaya ilk gelen istilaci ispanyollarin islerini gordurmek icin yanlarinda getirdigi zenciler ki bunlarin torunlarina yani soyu nerden baksaniz 200yil veya askin sure olan zencilerin bugunku torunlari bunlara AfroAmerikan degil BlackAmerican denmektedir yani siyahi Amerikali amerikaya sonradan bilhassa son elli yilda afrikadan goc edenlere ise afrika kokenli AfroAmerikan denir bunlara Somali Kenya Nijeryali gocmenler ornek verileilir bir kac kusak geri gidildiginde soyu afrikadan gelmistir. Ama black amerikan ise soyu nereden geldigi belli degildir hangi yilda Atalarinin Amerikaya nasil getirildigi gibi.

  Amerikada yasayan zenci vatandaslara demissiniz ama afroamerikalilarin belkide %70inden fazlasi gocmen veya kacak statusundedir Bu imzasız yazı 78.171.157.133 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  TDK, "Afroamerikan" demiş[kaynağı değiştir]

  TDK'da Afroamerikan terimini bulabildim ama ötekini (Afrikalı-Amerikalı) bulamadım: http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=afroamerikan&ayn=tam Afroamerikan veya Afroamerika olmalı madde adı.

  Ayrıca TDK'nın sitesinde şöyle bir komisyondan bahsediliyor: Uluslararası İlişkiler Terimleri Sözlüğü Çalışma Grubu. Sözlük hazır mı bilmiyorum ama Afroamerikan kelimesini seçmişler galiba. Tuleytulaileti 21:27, 25 Ağustos 2009 (UTC)

  Zenci[kaynağı değiştir]

  "Zenci kelimesi yer yer ve söylendiği zaman ve duruma göre hakaret anlamı taşımaktadır." şeklindeki ifade yanlıştır. Türkçede zenci kelimesi ırkçılık anlamı taşımamaktadır. --2001:A98:C060:80:AC37:A9A3:384C:16BB 08:42, 27 Aralık 2016 (UTC)