Tartışma:Adnan Menderes/arşiv 1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dedesi Hacı Ali Paşa Kırım Tatar kökenli olup Eskişehir çevresinden Tire taraflarına göç etmiştir.
Kaynak: AYDEMİR, Şevket Süreyya. "Menderes'in Dramı", Remzi Kitabevi, İstanbul 1984

Sayfayı düzenledim bozmayın[kaynağı değiştir]

Bu Adnan Menderes'i karalamak için özenle yazılmış bir çamur atma örneği. Bazı arkadaşların beyinleri "Resmi Tarih" tarafından iyice sulandırılmış. Lütfen tarafsız olmaya çalışın. Evet onun da hataları olmuştur, ama iktidara geldiğinde TC tam bir afrika ülkesi gibi aç ve bitaptı. Sizler belki o günleri yaşamadınız ama "Milli Şef"iniz 1940'larda hepimize ekmek yerine süpürge tohumu yedirtiyordu. Kiremit, tuğla, çimento, iğne, iplik herşey dışarıdan geliyordu. Adamı idam ettiniz hala kininiz dinmedi. Neden hala çamur atmaya devam ediyorsunuz ?


sayfa çok yanlıydı düzenledim bozmayın!!!!!! • "İsterseniz hilafeti de getirebilirsiniz." sözüne atıf yapılmalı.şunuda untmayalım bu ülkede halk nederese o olur meclis halkın iradesi değil mi yok efendim olmaz derseniz siz demokrasiye inanmıyorsunuz demektir.halk şimdi hilafet istiyom dese bir avuç solcu (bence) dinsiz adam olmaz atatürk istemez deseniz atatürk diktatör olmazmı. bu nasıl bir çelişki .Bu sözden bahsedilmeden Menderes'in felsefesi anlaşılamaz.
 • Atatürk döneminden o güne kadar Türkçe okunması mecburi olan ezanın istenilen dilde okunabilmesini serbest bıraktı. halk da ezanı arapça okumayı yeğledi, zaten yüzyıllardır böyle yapıyordu. iki ifade arasındaki farka dikkat çekmek istiyorum. Tembelejderha 21:16, 29 Ocak 2006 (UTC)
  • O ifade zaten düzeltildi, diğer ifadeyi geri alırken o da arada kaynamış.
 • Üniversite yönetimi ve öğrencilerine fazla baskıcı politika uygulaması nedeniyle Menderes, toplumun entellektüel kesimiyle askeri kesim (Atatürk'ün ideallerinin tehlikede olduğunu düşünmekteydi) arasında gittikçe popülerliğini yitirmeye başladı.

bu da taraflı, daha doğrusu yanlış. menderes toplumun entellektüel kesimiyle askeri kesimi arasında popülerliğini Üniversite yönetimi ve öğrencilerine fazla baskıcı politika uygulaması nedeniyle yitirmemiştir. sebepleri başkadır. zaten bu kesimde ne zaman popüler oldu ki? menderes sadece halk gözünde bir popülarite yakalamayı başarmıştır. Tembelejderha 21:21, 29 Ocak 2006 (UTC),

 • onun takma adları, adno ve mendersin di.bazen adno, bezen mendersin diye ona hitap ederlerdi.
 • bu konuda ısrar etmek istemiyorum, çünkü tartışma bir kavgaya dönüşme eğiliminde. ancak yukarıdaki görüşümü yineliyorum. bu biraz taraflı gelebilir ama doğrudur, sağduyunuza bırakıyorum: menderes hükümeti halkın seçtiği ilk hükümettir. elit egemen kesim bunu hazmedememiş, bir başbakanın asılmasıyla sonuçlanan süreci başlatmıştır. üniversitelerdeki olaylar ve sonuçları da dahil olmakla birlikte sebepler o gün yapılan rezil muhalefette mevcuttur. şu haliyle subjektif olan bu yorumları daha somut verilerle desteklemek isterdim, ama uzun süreceğinden ve kitaplardan okuyarak uzun uzun yazmam gerekeceğinden zor geliyor. Tembelejderha 21:33, 29 Ocak 2006 (UTC)

sayfaya eklemeler yapın ve bu tartışma sayfasını iyi değerlendirin düşünceleriniz önemlidir===[kaynağı değiştir]

 • pekala sizlere bir soru soracağım; siz Türkiye Halkı süpürge tohumu yiyerek onurlu kalmayı mı tercih ederdiniz yoksa hamburger yiyip kola içip Amerikan tohumu olmayı mı?Türkiye Halkı bir türlü anlık fantezilerden, ne olursa olsun bilincindeki rahat yaşama tutkusundan ve dolayısıyla tembellikten bir türlü vazgeçemedi.Almanlar yıllarca aç uykuya daldı ancak çalıştılar Hollandalılar yıkık dökük ülkelerini inşa ederken biz Türkiye Halkları birbirmizi kırıp döküyorduk.Adnan Menderes evet bence asılmamalıydı çünkü hiç bir insan ölümü hak etmez her ne yaparsa yapsın ama Truman Doktrini çerçevesinde kabul ettiği Marshall yardımları ve onun sayesinde oluşturduğu bilinçle yetişen kişiler sayesinde 70'lerde Adalet Partisi zamanında sarmalandığı yüksek enflasyondan, devletin kurmakta yükümlü olduğu hak, fırsat ve yaşama standardı eşitliğinden uzaklaşmaktan ve hepsinin yol açtığı toplumdaki sosyal bozulmalar, krizlerden hala kurtulamamıştır ve bence bundan kurtulması da önümüzdeki 30 yıl içinde imkansızdır. Henüz feodal olan bir ülke damdan düşme Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Turgut Özal' ın kapitalist politikalarıyla büyük anamalcı-sanayileşmiş devletlerine yem edildi pazar haline getirildi. Sizlere sorarım hanginiz Türkiye'de ihracatın ithalattan fazla olduğu bir günü yaşadınız?Biz tüketim toplumu haline getirildik bilinçsizleştirildik dincileştirilip düşünme yetilerimiz bizden alındı. Her yıl dış ticaret açığı artarak büyüyor. Yabancılar bu denli yüksek faiz veren bir ülkeden paralarını çeker mi sanıyorsunuz? Pardon siz o sıcak paraları kapı kapı dolaşan bürokratlarınız,bakanlarınız sağlıyor sanıyordunuz. Türkiye 50'lerden itibaren değişen aralıklarla emperyalist ülkelere pazar haline getirilmiştir ve şu süreç içinde bunun değişmesi, bu zincirden kopmak imkansız. Hem sosyo-kültürel olarak hem de ekonomi kurumları olarak bu batağın içindeyiz. Çalışmayı, ekmeğini taştan çıkartmayı, Ulus bilincini unuttuk şimdi sömürge tipi faşizmin hüküm sürdüğü bir tüketim toplumu haline geldik ne yarını düşünüyoruz ne de geçmişten dersler alıyoruz. Biliyor musunuz bu ortada kalmışlık en çok bizi ve bizim gibi ülkeleri yakacak çok yakında.

Degisiklik onerileri[kaynağı değiştir]

 • Menderes, geleneksel oyları toplayabilmek için İslam'a daha toleranslı yaklaşır gözükerek aslında irticai kesimin gelişmesine ve güçlenmesine neden oldu.

Islam'a toleransli yaklasmak deyimi yerinde olmamis. Dinsel uygulamalara denilmesi gerekirdi. Islam'a yaklasim hukumet politikasi veya parti programi olmaz, ancak kisisel inanc olabilir. Bunun aksi de CHP'nin Islam Dinine hosgorusuz yaklasmis oldugu anlamina gelir ki bu da asiri bir ifade olurdu. Ote yandan irticai kesimin bu donemde guclenmis olduguna iliskin somut delil de yoktur. Ataturk'un Manevi Sahsiyetini Koruma Kanunu, Menderes'in basinda bulundugu hukumet tarafindan teklif edilerek yasalastirilmistir. Anitkabir de ayni hukumet tarafindan bitirilerek Ataturk'un nasi ebedi istirahatgahina yerlestirilmistir. Bugun bu iki unsur irtica ile zit iki toplumsal ogedir.

 • Menderes'in politikaları, TSK'daki genç subaylar başta olmak üzere pek çok askerin tepkisini çekmeye başladı. Askerler önce Menderes'in seçimleri kaybederek iktidardan düşmesini bekleme niyetindeydiler. Fakat Menderes'in muhelefeti ezme politikaları ve seçimin hemen öncesinde sağ atlattığı bir uçak kazası geçirmesi ile halktaki popülaritesini arttırma ihtimalini göz önünde bulunduran subaylar, yönetimi ele geçirerek Menderes'i devirmeyi kararlaştırdılar.

TSK'daki genc subaylar ifadesi subjektifdir. Butun genc subaylar bu ifade altina girebilmektedir. Bunun yerine bazi orta rutbeli subaylar denilebilir. Askerlerin once secimi kaybetmesini bekleme niyetinde olduklari ifadesi herhangi bir delile dayanmasa gerektir. Aciklanan tarihi belgelerde bu tur bir niyeti ifade eden bir bilgi yoktur. (Ekizoglu)değişiklik önerileri[kaynağı değiştir]

1- "siz isterseniz hilafeti bile getirebilirsiniz" sözü.
2- "odunu aday göstersem onu bile seçtiririm" sözü.
3- Cezayir Fransa savaşı sırasında Fransa yı destekleyişi.
4- 1958 yılında Lübnan Savaşı sırasında Hristiyanlara destek verdiği iddiası. (bu iddia Hristiyanlara silah taşıdığını iddia eden pilot Hüseyin Avni Güler in Haber Türk kanalında Murat Ongun la ana haber de 6.9.2006 19:30 da yaptığı açıklamada temelleniyor). ayrıca bu iddiadan bahsedilirken, bir savaşın desteklenmesi ihtimali eleştirmeli, neden müslümanları desteklemedi gibi taraflı bir bakışa kaymamalı.
5- kore ye meclis kararı olmadan asker göndermesi.
özellikle 1,2 ve 5. maddelerin konu içinde kesinlikle yer alması gerektiğini düşünüyorum. idamın yanlışlığını vurgulamak da, tabii ki bu konunun vazgeçilmez bir kısmı olmalıdır.

armağan ağca diyorki : merhum menderesi asmak isteyen ve asılması için insan üstü çaba gösteren insanların arkasında kimler vardı acaba gerçek niyetleri ve amaçları neydi acaba içinde bulunduğumuz durum hala o dönemin sancılarındanmı kaynaklanmakta bütün sorularımın cevabnın isiyrum ya toplumun içinde bulunduğu uyku modunda kalmaya devammı edelim ? 85.101.229.222

DAHA DİKKATLİ OLALIM[kaynağı değiştir]

Henüz elinizde delil/kanıt yokken nasıl olur da Kendilerine oy vermediği için Niğde’yi bölerek Nevşehir’i kurdu; Kırşehir ve Adıyaman’ı ilçe yaptı. ibaresini kullanabilirsiniz?

-- kanıtı var bunun göstereceğim.

Adnan Menderes bu ülkenin gördüğü en saygın başbakanlardandı böyle iftiralarla gerçekleri ört bas edemessiniz.

Yazı genelinde Menderesi hedef alan bir atmosfer vardır.Acaba tarafsızlık ilkesi ne oldu? Tarafsızlık Menderes gibi muhteremleri karalamak mıdır?


SAYGILAR


Tarafsızlık ilkesine hiçbir şey olmadı da, tarihi gerçekler de ört bas edilemez değil mi? Örneğin Menderes döneminde sağ - sol ayrımının daha da şiddetlendiği, dış borçlanma, Amerika' dan gelen traktörlerin sadece seçmenlerine ve taraflarına dağıtıldığı gibi. Kimsenin kimseyi karalamaya hakkı olmadığı gibi, abartı bir şekilde kimsenin de kimseyi övmemesi gerekir diye düşünüyorum. --Yaşar Şentürk 15:43, 29 Ocak 2007 (UTC)


ABD'den yardım aldığı (ki bu atmosferde gerek yoktu) Kore'ye asker göndermesi ve yüzlerce şehidimizin gelmesi sizce bağımlı olmak değil mi?

TARİHİ GERÇEKLER...[kaynağı değiştir]

Tarihi gerçek şudur ki Türkiyenin gördüğü en iyi başbakanlardan bir Adnan Menderesdi.Siyasi yönden incelendiğinde ne aşırı sağ ne de aşırı sol görüşlü olmadığı anlaşılır.Yani böyle sağ-sol çatışmasında Menderesin suçu yoktur.O zamanın TSK'sı kaos ortamı yaratmak için kendi tasarlamıştır.Dış borca geldiğimizde ise bu mesele insanlar tarafından yanlış anlaşılmaktadır,birileri kötü giden ekonomiye dur demeliydi bunun tek yoluda dış borçtu.Lafta Türkiye SSCB ile çok iyi ekonomik ilişkilere girmiş.Çok iyi ekonomik ilişkilere girseydi dış borca gerek kalmazdı.Cumhuriyetin ilk yıllarındaki aksamaların bedelini Menderes çekti.O borcu biri alacaktı o Menderes oldu.Hiç değilse İsmet İnönü gibi vergileri iki katına çıkarmadı. Ben asla partizanlık yapmam sadece doğru olanı konuşurum bunu böyle biliniz.

SAYGILAR.


Peki ya Köy Enstitüleri'nin kapatılması? Lütfen. Eğer izlediği ekonomik politika olmasaydı o borcu almaya da gerek kalmayacaktı. Ayrıca arada 25-30 yıl var. Hangi cumhuriyetin ilk yılları? TSK'nın bu kaos ortamını yaratmak için yaptığı planlar ile ilgili tezinizi hangi belgelere dayanarak ileri sürüyorsunuz?--Yaşar Şentürk 20:30, 29 Ocak 2007 (UTC)

Köy enstitüleri; giderek çocuklara islam düşmanlığını empoze eden bir yer haline gelmiştir.Nedeni budur.

+

İzlediği ekonomik politika doğru olanıydı onun izlediği ekonomik politika olmasaydı Türkiye kendi çapın gelişmemiş bir ülke haline gelirdi.AB ile ilk ilişkile bu zamanda oluştu.

Sen Cumhuriyet Halk Fırkasının Türkiye'yi cumhuriyetle yönettiğine inanıyor musun?Ortada meşru monarşi vardı.Tek parti,tek fikir,tek düze bir ülke yönetimi.İsmet Paşa bir dikdatör gibi vergileri iki katına çıkarmış,halka eziyet çektiriyor.Yani dikta'cı olan Menderes değil Milli Şef'tir.

TSK'nın yaptıklarına gelirsek.Bu darbe alt rütbeler sayesinde olmuştur.Bazı kesimle Mendres'in yönetimini beğenmez ve TSK'nın alt rütbedeki askerleride hiyerarşiye aykırı olarak darbeyi çıkarırlar.Her şey iyidir(ekonomi,dış ilişkiler vs.).Ama bu kesimler(TSK dahil) Demokrat partinin siyasi görüşünü kendilerine yakın bulmazlar ve darbeyi çıkarark bir kaos ortamı yaratırlar


Köy enstitüleri hakkındaki iddia söylentiden başka bir şey değildir.

İnönü zamanında vergilerin arttırılmasının nedeni, 2. Dünya Savaşı' dır.

Lütfen belge veya kaynak göstermeden herhangi bir iddiada bulunmayın ve maddeyi iddialarınıza göre değiştirmeyin. --Yaşar Şentürk 19:11, 4 Şubat 2007 (UTC)

Ne bu şiddet, bu celal ?[kaynağı değiştir]

Adnan Menderes'in neden bu kadar üzerine gittiğinizi anlamıyorum? Süleyman Demirel, Turgut Özal gibi diğer politikacıların başlıklarında ne bu tip tartışmalar; nede bu kadar ağır eleştiriler var.--Martianmister 14:18, 4 Şubat 2007 (UTC)

Ama onları bu kadar şiddetle savunan ve haklı çıkarmak için kaynak belirtilmeksizin iddialarda bulunan yok. --Yaşar Şentürk 19:14, 4 Şubat 2007 (UTC)

Asıl ben neden menderesin bize demokrasi şehidi olarak yutturulduğunu anlamıyorum.ben wikipedinin konuya bakışına katılıyorum.

Bu menderes ki daha göreve gelir gelmez kendisine tam bir demokrasi inancıyla görevi teslim eden inönüye mecliste hakaretler yağdırmış,aralarında kurtuluş savaşı komutanlarının da olduğu da bulunduğu emektar kumandanları bir inönü fobisiyle emekliye ayırmıştır.
Önce evvela daha meclise bile sormadan dış güçlerin baskısıyla Kore'ye asker gönderilmiş.Ardından anayasa osmanlıcaya,ezan da arapçaya çevrilmiştir.bunda bir kötülük yok.ama ilerliyen yıllarda hepten azan DP önce millet partisini kapatmış.(1952)Ardından Chpnin mallarına el koymuştur.Defalarca kapanan teşkilatlar ve gazeteler cabasıdır.
Ardından İnönü Balıkesire sokulmamıştı.Dış yardımlarla ülkeyi sözde feraha kavuşturan DP yönetiminde imamlar siyasete karışmış,din eğitimi %99 artarken(hadi ona sözüm yok.)Köy enstitüleri kapatılmıştı.
Sakat bir seçim sistemiyle başarısını sürdüren menderes ekibi 1955'te 6-7 eylül olaylarına seyirci olmuştur.İsmet paşa zenginlere o da savaş şartlarında bir varlık vergisi koyarken;menderes döneminde halk yoksulluğa boğuldu.1956 da bağımsızlıkları için mücadele eden ve inim inim inleyen cezayir ve mısıra karşı Fransanın tarafını tutan DP hükümeti 1957 de vatan cephesini kuran dp işi bununlada yetinmedi.İnönüye daha 1954'te mersinde duvar aşırtan zihniyet gazetecilerden başlayarak herkesi hapse tıkıyordu.Bu KERESTEYİ MEBUS YAPAN kişinin partisi 1959 da inönüye önce Uşakta sonra Topkapıda ardından Kayseride saldırdı.Sonra da gelsin tahkikat komisyonları,gelsin rektör tartaklamalar ve de öğrencilere silah açma.
Kısacası biz de Menderein idamı trajiktir ama menderesin kusurlarına da bakmak gerekir.


Sakat bir seçim sistemiyle başarısını sürdüren menderes ekibi 1955'te 6-7 eylül olaylarına seyirci olmuştur.İsmet paşa zenginlere o da savaş şartlarında bir varlık vergisi koyarken;menderes döneminde halk yoksulluğa boğuldu.1956 da bağımsızlıkları için mücadele eden ve inim inim inleyen cezayir ve mısıra karşı Fransanın tarafını tutan DP hükümeti 1957 de vatan cephesini kuran dp işi bununlada yetinmedi.İnönüye daha 1954'te mersinde duvar aşırtan zihniyet gazetecilerden başlayarak herkesi hapse tıkıyordu.Bu KERESTEYİ MEBUS YAPAN kişinin partisi 1959 da inönüye önce Uşakta sonra Topkapıda ardından Kayseride saldırdı.Sonra da gelsin tahkikat komisyonları,gelsin rektör tartaklamalar ve de öğrencilere silah açma.
Kısacası biz de Menderein idamı trajiktir ama menderesin kusurlarına da bakmak gerekir.

.ama ilerliyen yıllarda hepten azan DP önce millet partisini kapatmış.(1952)Ardından Chpnin mallarına el koymuştur.Defalarca kapanan teşkilatlar ve gazeteler cabasıdır.

Ardından İnönü Balıkesire sokulmamıştı.Dış yardımlarla ülkeyi sözde feraha kavuşturan DP yönetiminde imamlar siyasete karışmış,din eğitimi %99 artarken(hadi ona sözüm yok.)Köy enstitüleri kapatılmıştı.

***[kaynağı değiştir]

Bir arkadaş köy enstittüleri konusuna değinmiş kardeşim köy ensitüsü ideolojik bir yuva olma yolundaydı bir kısmı olmuştuda zaten.Resmen CHP ye taraftar yetiştirliyordu.Bunun için kapatıldı. --- saçmalık. adnan menderes bir toprak ağasıydı. köylülün andınlanmasını istemiyordu. (etrafındakilerle beraber) bu yüzden kapattı köy enstitülerini. iftira atıyorsun. dikkat et.

Adnan Menderes'in Vatan hainliği[kaynağı değiştir]

Sayın Merhum Başvekil Adnan Menderes, 1960 darbesiyle idam edilmiştir. İdamın gerekçesi ise Vatan hainliği idi. Merhum Adnan Menderes Vatan haini idiyse o zaman neden Adnan Menderes Üniversitesi, neden Adnan Menderes Havameydanı, neden Merhum Başvekilmiz Vatan haini olmasına rağmen ismi T.C. kullanılmaktadır. Neden acaba... 1960 darbesi Türkiye'mizin kara lekesidir ve T.C. Cumhuriyeti Başkevilini ve Bakanlarını idam ettirmesi kara lekedir ve bu kara leke hiçbir zaman silinmeyecektir. T.C.de iyi işler yapanları daima cezalandırmıştır, hiçbir zaman sahip çıkılmadı sanırım çıkılmıyacak. ÖRNEK: Adnan Menderes, Deniz Gezmiş, Adnan Kahveci... Gerçekler: T.C. Kendi adamlarını asmaktan çekinmedi ve çekinmiyecek bu zamanda idam yasası olmasa da Adnan Kahceci gibi otomobilini doğru ikametten çalışması süren yola ikamet ettirmesiyle T.C. büyük işler yapacak Bakanı öldürmesi. Taner AKAT

Kimseyi öldürecek kadar yüceltmeyeceksin demişler.Asılması büyük hatadır.Darbe bence yerindedir.Türkiye en özgürlükçü anayasasına o dönemde kavuşmuştur. Menderes bugünkü çarpık düzenin baş mimarıdır.Asılmasaydı bugün daha farklı anılacağından eminim. IMF'den aldığı borçlarda burda belirtilmelidir. Türkiye'nin geleceğini ipotek altına aldırtmıştır. Cumhuriyet'in kurulmasında , kurulduktan sonra büyük rol üstlenen askerler darbe yapmış.Bir gelenekte böyle başlamıştır. Dini-imanı devlet işlerine karıştırmıştır.Bugün halen Kuran-ezan Türkçe okunuyor,öğreniliyor olsaydı çok farklı olurdu! Belli kesim zenginleşmiş halk ise fakirleşmiştir.İki sınıf arası uçurumlar meydana gelmiştir düzen daha adaletsizleştirilmiştir.Seçimlerde bu sermayedarların desteğini almıştır.Adnan Menderes T.C için tam bir yol ayrımıdır.Açılımlar yapmak istemiş ama başarısız yönettiğide aşikardır.


slm..ALLAH g ani gani rahmet eylesin.düşnmezmisiniz siyoniszm uşakları nın fiilen gerçekleştirerek yaptığı bu darbe ve cinayet t.c istikrarına çalım atmıştır ve hala t.c milleti ile top gibi oynanmaktadır.forvetimizde ata varken çok madalya kazandık lakin şimdi küme düşüyoruz yazık uyanamayan türk halkına yazık..parayla vaadle satın alınan siyasetçiler ve öldürülme korkusu yaşayan bürokratlar malesef tsk nın emrinde amelelik yapmaktadır..tsk da pembeci lere bağlıdır yani müslümanlığın kaşrısına menfi kavimçileri çıkaran dini yenilemeye çalışan ata nın ideolojisini çarpıtan atayı sömüren din düşmanı pembecilere bağlıdır.bunların amerikadaki crf.sbs örgütlerinden farkı yoktur.bu ülke tsk oldukça refaha kavuşamaz ancak korumalık yapar oda mecburi çünkü onlarda aynı yoprakta keyif yapmakta..pkk nın oluşumuna ses çıkarmayan tsk darbe sevdalısı..önce mitin yaptığı pkk oluşumu faili meçhul cinayetleri araştırsınlar onlara darbe yapsınlar..uğurmumcu yaşayıpda anlatsaydı bugün askerlerimiz şehit olmazdı..takmışsınız menderese kardeşi uyanun artık uyanın


Rahmetli Adnan Menderes bence memleketimize büyük hizmetleri olmuş ve bazı kendini-bilmezlerce kahpece katledilmiş bir Başvekilimizdi. Bazı "genç subaylar" milletin parasıyla alınıp kendilerine emanet edilen silahları kullanıp "millet iradesine silah çekerek", milletin seçtiği Meclise karşı darbe yapmışlardır. Ama bu işi yapan 37 kişidir. Bu darbeden dolayı tüm Orduyu sorumlu tutup herkesi suçlayamayız. Nitekim cuntacılar bu darbeden sonra yüzlerce subayımızı zorla emekliye sevk etmişlerdir. Şunu unutmayalım ki bu isyancılara maalesef millet de karşı çıkamamıştır. Ben de cuntacılara karşıyım ama bundan dolayı tüm Ordumuzu suçlayamayız. Bir tane bayrağımız ve bir tane ordumuz var. Kimimizde üniforma var, ama çoğumuzda üniforma olmasa da hepimiz bu Ordunun parçasıyız.

Tartışmalar Kısmı[kaynağı değiştir]

Döneme ait tartışmalar başlığı altında kaynak belirtilmeden bir sürü şey zırvalanmış,arkadaş kendi görüşlerinin yazmış olduğundan tarafımdan silinmiştir, eğer Menderesin icraatları ile ilgili bir tartışma söz konusu olmuşsa bunun çamur at izi kalsın şeklinde kişisel düşünce ve kanaat şeklinde değil, sistemli bir bilgi bütünü olarak dipnotlarla zenginleştirilmiş bir halde verilmesi gerekirdi...

Sayfayı düzenledim bozmayın diyen arkadaşımıza[kaynağı değiştir]

Selam. Adnan Menderes maddesine sonra bakacağım. Şimdilik şunu söyleyim ki

unuttunuz. İyi çalışmalar. Bir de Vatan ahinliği değil hainliğidir. Ne olursa olsun bu objektif olmayan kelime Vikipediye uygun bir kelime değildir. Kolay gelsin. Takabeg 11:25, 29 Ocak 2008 (UTC)

sende saçmalama

vatan haınlıgı ıle sucladıkları o donemın basbakanı ADNAN MENDERES'i ımralı da ıdam edıyolar ama cocuk katılı teror orgutu ele basını ımralıda beslıyorlar nasıl bı hukumet anlasyısı bu..

ANLAMIYORUM[kaynağı değiştir]

Bu eski devlet büyüğüne karşı bir nefret varsa neden anıtı var madem okadar değer veriyordularda neden bu insanı idama sürüklediler bunu anlamıyorum ben daha 13 yaşındayım ADNAN MENDERES hakkında fazla bir bilgiye sahip değilim vikipediden edindiğim bilgiler üzerinden konuşuyorum.

Genç arkadaşım: Bu ülkede maalesef kıskançlık o kadar korkunç boyutlarda ki, "HİÇBİR HİZMET CEZASIZ KALMAZ". Yakın bir örnek olarak Galatasaray'ın eski antrenörü Mircea Lucescu'nun, takımı Real Madrid'i yenip Süper Kupa'yı kazandıktan ve tarihinde ilk defa Avrupa Şampiyonlar Liginde eleme turlarından çıkartıp son 8'e getirdikten sonra kovulduğunu öğrenebilirsin. Adamcağız hiç olmazsa canını kurtardı.

Birde ben bişi söylemek istiyorum Adnan Menderes madem halkı yoksullaştırdı neden halk 3 kez üst üste onu iktidar yaptı ki?Onu iktidar yapan halk değil miydi?Soruma cvp alabilir miyim? evet

 • Bu adam tam bir vatan hainidir. Mahvetti Türkiyeyi zaten--Mehmetnba 17:01, 1 Mart 2008 (UTC)

Yukarıdaki satırları yazan arkadaş gözü kapalı olarak "Milli Şef"in iktidarı zamanında yazılan "Resmi Tarih"e inanıyor. Hem başka kaynakları okuyarak gözünü yorması gerekmiyor hem de beynini çalıştırmasına gerek kalmıyor. Ona kalsa "Milli Şef" "Takrir-i Sükun"la başladığı iktidarına devam etse her şey çok güzel olacaktı sanıyor. Bir bak bakalım o dönemin diğer "Şef"leri olan Hitler, Mussolini, Stalin, Nikolay Çavuşesku'ya neler oldu ? Dünkü Şef Miloseviç'in ülkesinin ne hale geldiğine de bir bak. "Malum Paşa" dergisini çıkardığı için "Milli Şef" tarafından zindana atılan Aziz Nesin haklı mıydı acaba ?

benim anlayamadığım cemal gürsel izmir e gönderiliyor ama daha öncesinde adnan menderes in cumhurbaşkanı olmasını istiyor ve nasıl oluyorda darbe olduğunda hemen ordunun başına geçiyor burda bir çelişki yada bir kurmaca yada ne bileyim aslınd çok önceden düsenlenen ama sanki sıradışı gelişmiş bir olay süsü verilmeye çalışıldığını aslında bilmemiz gereken bir çok gerçeğin olduğunu düşünüyorum21:27, 26 Mayıs 2008 (UTC)

Menderes'in sözleri niye siliniyor[kaynağı değiştir]

menderes'in referanslı sözlerini niye siliyorsunuz? yoksa menderesçiler menderes'ten ve onun söylediği sözlerden utanıyor mu?

 • Bu sözlerin referansı olarak wikiquote verilmiş. wikiquote'a gidip baktığımda da referansları yok. Bu sözleri Menderes'e atfeden vatandaşımız referanslarını da yazsın lütfen. Basılı kitaplar veya gazete nüshaları gibi. Menderes öldükten sonra darbeyi ve darbecileri öven kitaplar mı bunların referansları ? Bildiğiniz gibi, kişi öldükten sonra kendisi hakkında yazılanları mahkeme kararıyla yalanlaması biraz zor oluyor.


 • google'a bu sözlerin herhangi birisini yazarsanız size yüzlerce sayfa gelecektir. korkma bir dene. nedense menderes'in böyle sözleri siliniyor, kırşehir i ilçe yapmasından bahsedilmiyor yüzlerce kanıt varken. inönüye hakaretler yağdırılıyor. madde düzeltilmeli, yoksa vikipediye erişim engellenmeli bence hakaret var... Bu imzasız yazı 160.75.118.165 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Yukarıdaki "yoksa menderesçiler menderes'ten ve onun söylediği sözlerden utanıyor mu" ve benzeri kıştırtıcı cümleler, karşılıklı saygıyı gözeten Vikipedi kurallarına aykırıdır, lütfen bu üslupta yazmamaya dikkat edin. Menderes'in söklerine gelince, bu şekilde açıklamasız ve seçmece biraraya getirilirlerse kesinlikle silinmeleri gerekli, zira taraflı bir bakış açısı oluşturuyorlar. Yüzde yüz alıntı da yapsanız, belli şekillerde biraraya getirilen alıntılar kolayca taraflı olabilir, burada da böyle bir durumla karşı karşıyayız. Ayrıca, alıntılar için doğru adres ansiklopedi değil, Vikisöz. Ancak bu sözlerin bir ya da ikisini darbeciler ve yandaşları tarafından uzun süre darbeyi meşru kılmak için kullanıldığı açıklaması ile birlikte ve tarafısız bir dille yazarsanız, ansiklopedide yer alabilirler. Saygılar, Filanca 19:24, 5 Mayıs 2008 (UTC)

Kaynak Belirtilmeli[kaynağı değiştir]

1950-1960 yılları arasında yıllık %9 büyüme doğrudur ancak bu belirtildiği gibi TC tarihinde ulaşılamayan bir rekor değildir.Bu yanlıştır ve bu ifadede bilerek Menderes dönemine yapılmış maksatlı ancak yanlış bir övgü sözkonusudur.Çünkü Türkiye Atatürk döneminde 1929-1939 yılları arasında %96 büyümüştür(bkz:Kışlalı,Ahmet Taner,Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği ya da Kemalizm,Laiklik ve Demokrasi).Ayrıca yazıda İnönü'nün ve CHP'nin(dolayısıyla Atatürk'ün)jakoben ve katı bir anlayış,laik anlayış benimsediği söyleniyor.Burada da Menderes'i yüceltme ve içten içe Atatürk'ü ve onun kurduğu Cumhuriyetin temel değerlerini eleştirme çabası vardır.Bahsetmek istediğim mesele Menderes'in yüceltilmesinden duyduğum rahatsızlık değildir ancak ben yazılanları bu yönde algıladım.Menderes'in "Siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz" sözü aslında onun ve dolayısıyla Cumhuriyet hükümetinin ve devletinin o dönemde nasıl bilinçsiz bir laiklik anlayışına sahip olduğunu kanıtlar.Şimdi böyle bir anlayışın hoşgörülü,ancak Türkiye'nin her yönden gelişebilmesi için bir takım prensipler ve yasalar hazırlayan Atatürk'ün ve dolayısıyla dönemin CHP'sinin hoşgörüsüz ve katı olduğunu söylemek mantıklı değildir.Atatürk'ten sonra İnönü'nün politikalarının katı olduğu ve Atatürk'ün ilkelerini çoğu zaman askıya aldığı eleştirisi yapılabilirdi.Ancak burada maksatlı veya makatsız olarak sonuçta Atatürk'ün hatalı olduğu izlenimi asla nesnel bakış açısı taşıyamaz.Bu imzasız yazı 78.169.178.179 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 28 Temmuz 2008

Atatürk döneminde de yüksek büyüme hızları yakalandığı doğrudur. Mamafih 1920'lerin sonunda tüm Dünyayı etkileyen Büyük Buhran'dan Türkiye de olumsuz etkilenmiştir. Ayrıca büyüme rakamları bir önceki senenin üzerine exponansiyel olarak geldiklerinden (ingilizce teknik terim: "compounded annually") 10 yılda %96 büyüyen bir ekonominin "yıllık" büyüme hızı takriben yüzde yedi olmaktadır. Yıllık yüzde dokuz büyüme hızı sonrasında, on yıllık toplam büyüme (1+0.09)üssü10 yani %136 olmaktadır.

Atatürk ile İnönü'nün ekonomik düşüncelerinin çok farklı olması neticesinde, İsmet Paşa Başbakanlıktan ve CHP Genel Sekreterliğinden 1937 yılında Atatürk tarafından azledilmiştir. Atatürk'ün vasiyetinde "İsmet Paşa'nın oğulları Üniversiteyi bitirene kadar kendilerine yetim maaşı bağlanmasını" istemesi, buna mukabil İsmet Paşa'nın da Atatürk'ün vefatından sonra kendi Cumhurbaşkanlığı sırasında 12 yıl boyunca Atatürk'ü toprağa gömmemesi de manidardır.

Menderes kimse kusura bakmasın ama yaptığı hatalarla bu ülkeye çok zarar vermiştir,hala yaptığı bazı hatalaın ceremesini çekiyoruz.Size durumun vehametini anlatmak için basına fazla yansımayan bir olaydan bahsetmek isterim.Olayın gerçekleştiği yer Edirne'de Trakya Üniversitesi.Burada tesadüf olarak çok az potansiyele sahip bir doğalgaz yatağı bulunmuş ancak üniversitenin ihtiyacını karşılayacak kadar.Ancak kullanılmaya başlandığından 3 ay sonra ABD büyükelçiliğinden gelen görevliler üniversitenin buna hakkı olmadığını ve 1 metreküp dahi alamayacaklarını bildirmiş.Nedeni ne biliyor musunuz?O sevgili başbakanınız 1952 yılında ABD ile imzalağı anlaşma ile o bölgedeki bütün yeraltı kaynak çıkarma ve işletme yetkisini ABD'ye vermişde ondan.Anlaşmanın geçerlilik süresi 100 yıl.buyurun burdan yakın!bu anlaşmalar sayesinde aldığımız tek şey ise kısa süreli yarar getiren sonra gene ödeyeceğimiz krediler.Milli şefimizin süpürge tohumu yedirdiğini söyleyen arkadaşın ise dikkat vermesini rica ederim.Bu ülke ilk defa ABD yardım teklif ettiği zaman CHP ve 'Milli Şef' iktidardaydı ve o zaman ABD bize kedi vermedi neden biliyor musunuz?Çünkü o zamanın hükümeti içinde ağır sanayi tesislerininde olduğu bir kalkınma programı hazırlamıştı ve ABD bunu kabul etmedi.Bize tarımla kalkın ya da kredi vermem dedi.Sonra Menderes geldi ve o kreileri sözde tarımı kalkındırmak için kullandı.Sonunda borçlerımızın faizini bile ödeyemeyecek duruma geldik ve 1958'de Türkiye Maliyesi iflas etti.Cumhuriyet Tarihi'nin en yüksek oranlı devaülasyonu yapıldı dolar 2 liradan 9 liraya çıkarıldı.İMF ile ilk stand-by antlaşmamııda o zaman yaptık eğer o kadar tarafsız olsanız bunlarıda yazardını ama merak etmeyin ben hepsini eklerim.YALAN SÖYLEYENLER UTANSIN.

 • Demek ki "Milli Birlik(!) Komitesi" adını verdikleri cunta, arkadaşın yukarıda bahsettiği anlaşmayı kendi kurdukları cunta mahkemesi olan Yassıada'ya getirmeyi unutmuşlar. Belki de bu da "Harp Okulu öğrencilerinin kıyma makinelerinden geçirildikleri" hikayesi gibi "yersen" diyerek "sazan"lara atılan bir yem.
 • Menderes'in Amerikan Marshall yardımından para getirerek kurduğu ve ağır sanayinin hammaddesi diye bildiğimiz yassı çelik üreten Ereğli Demir Çelik fabrikaları da mı "tarımla kalkınmanın bir örneği" ?
 • Çok sevdiğiniz ve hatta tapındığınız "Milli Şef"iniz 12 sene iktidardaydı. Elinden tutan mı vardı da o kadar sene memlekete bir çivi çakmadı, bir sanayi tesisi kurmadı, Ankara-İstanbul yolunu dahi açmadı, çok sevdiğini iddia ettiği Atatürk'ün kabrinin inşaatını bile bitiremedi ? Hemen savaş vardı demeyin, çünkü savaşa girmeyen İsveç ekonomisi 1940-1950 arasında yıllık ortalama %8, savaşın taraflarından ABD ekonomisi ise aynı dönemde yıllık ortalama %7 büyüyordu. İsmet Paşacılar hiç merak edip araştırdılar mı Türkiye ekonomisi onun döneminde ne kadar büyüdü (!) diye ?
 • "Ekonominin büyümesi", "kalkınma" falan "Milli Şef"çileri ırgalamaz. Onların tek düşüncesi ya hileli seçimlerle, ya da darbeyle bir şekilde iktidara gelip milletin parasıyla keyif yapmak, çocukları okula giderken, "Dolmabahçe Sarayı"nı onlara özel mülk gibi yurt olarak vermektir. Bir de tabii kendi iktidarlarına tehdit olabilecek herkesi "hain" ilan edip onları aç bırakmak, sürgüne göndermek, hapise atıp canlı canlı tabutlara sokup işkence etmek, ya da Sabahattin Ali örneğinde olduğu gibi kendi çetelerine öldürtmektir. Bu mu sizin çok özlediğiniz, çok istediğiniz Türkiye ?

Menderes dediğin gibi birisi olsa..[kaynağı değiştir]

MBK değil bu konuları savcılar mahkemeye getirmiştir.Çünkü bazı demokratların aksine darbeci olmakla suçladıkların bağımsız yargıya müdahele etmemiştir.Bu konular sadece gizli oturumlarda görüşüldü.İstersen duruşma tutanaklarına bak bakalım.Mesela MİT müsteşarı Behçet Türkmenin nasıl teşkiletı adb'lilerin kontrolüne soktğunu öğrenmek istersen eğer,sana okumanı tavsiye ederim çünkü bizzat Menderes ve başbakanlık müsteşarı Ahmet Salih Korur'un bu konuda söyledikleri bile insanın kanını donduruyor.Ayrıca Menderes ABD ile yaptığı anlaşmaların pek çoğu bizzat meclisten onaylanarak yürürlüğe girdi.bu anlaşmaların en son örnekleri en son '9 MAYIS 1960' yılında muhalefetin karşı çıkmasına rağmen meclisten geçti.Çok merak ediyorsan meclis tutanaklarını okuyabilirsin.Eğer türk toprakları doğrudan yada dolaylı bir saldırıya uğrarsa ABD ordusu Türk topraklarına gelerek müdahele edecekmiş.Hala buna rağmen Menderes'i cıa'nın devirdiğini iddia edebiliyorsunuz. İsmet Paşa'ya olan düşmanlığınızın asıl Atatürk ve onun getirdiklerine karşı olduğu kusura bakma ama çok belli oluyor.İsmet Paşa'yı darbeci olmakla suçluyorsun.peki sorarım.Bu ülkeye çok partili sistemi ve laik ve demokratik devleti getirmeyi başaranlardan İsmet Paşa mı Demokrat yoksa 1950lerin sonunda ilk seçimlerde kaybedeceğini anlayıp Tahkikat komisyonlarıyla muhalefeti yok etmeye çalışan,hukukun üstünlüğünü savunan Yargıtay başkanı Bedri Köker,Cumhuriyet Başsavcısı Rifat Albay ikinci başkanlardan Haydar Yücekök Üyeler Kamil Çoşkunoğlu Melahat Ruacan ve Faik Uras'ı 'görülen lüzun üzerine' 1 günde emekliye sevk eden,4 yılda 478 gazeteciyi iktidarı eleştirdiği için hapse atan(bizzat içişleri bakanı muhalefetin soru önergesi üzerine meclis kürsüsünde 1954-1958 yılları arasında iktidarı arasında eleştirmek suçundan hapise atılan gazetecilerin sayısını açıklamıştır.tutanakları mecliste mevcuttur.)üniversiteleri kana bulayan,kırşehir ilini Osman Bölükbaşı'yı tekrar vekil seçti diye ilçe yapan( bizzat menderes meclis kürsüsünde 'Türkiye’nin hiçbir vilayetinde yüzde 3’ten fazla oy almayan bir partiye mensup milletvekilini iki seçimde de seçen Kırşehir’in, bir içtimai ve siyasi bünye itibariyle anormallik göstermekte olduğunu inkár etmek mümkün değildir, evet biz açık konuşuruz’ demiş Bölükbaşı'da 'Vilayeti kaldırdınız, bizi de kaldırın da zulmünüz tamam olsun' diyerek kendisini cevaplamıştır. ) Menderes mi daha demokrattır.eğer tarikat şeyhlerinin,yobazların yanında yer almış onların sakalını sıvazlamışsa tabi ki Menderes demokrattır! Menderes ekonomiyi kalkındırmak istedi evet ama yaptığı hatalar sayesinde 8 sene sonunda bizi borçlarımızın faizini bile ödeyemeycek duruma getirdi.bu yüzden 1958'de Cumhuriyet tarihinini en yüksek oranlı devaülasyonunu yaşadık.bu yüzden İMF ile ilk stand-by antlaşmamızı Menderes hükümeti imzaladı.Acaba İsmet Paşa ABD veya diğer batılı devletlerden kaç lira borç aldı? Herkes hata yapabilir ama sırf kendini haklı çıkarmak için olayların işime gelen kısmını anlatıp işine gelmeyeni yoksaymak tam size yakışan bir haraket.Eğer Menderes olduğunu kabul ettirmeye çalıştığın gibi birisi olsa zaten işine gelmeyeni saklayıp işine geleni anlatma ihtiyacı hissetmezdin.Ayrıca Trakya üniversitesi olyı gerçektir.İnanmazsan araştır ama objektif ol.

tartışma sayfası[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Lütfen burayı foruma çevirmeyelim. Burası maddeyi geliştirmeye yönelik tartışmaların yapıldığı bir yerdir. Madde şu anki hali ile objektiflikten oldukça uzak. Maddeye güvenilir kaynaklı ve ansiklopedik ifadeler konması gerekiyor. Aksi takdirde hem maddeye katkılarınız, hem de buradaki yorumlarınız silinebilir. Menderesi ve onu asanları tarih yargılayacak, yargılıyor. Burada amacımız objektif bilgi vermek. İyi çalışmalar.--Abuk SABUK♫ ♫ 23:14, 21 Ağustos 2008 (UTC)

amaç[kaynağı değiştir]

zaten benim amacımda bu.ama maalesef bazıları kendi çıkarı için güvenilir kaynaklardan gelen bilgileri değil işine gelen bilgileri kullanıyor.önce buna karşı önlem almamız gerek-saygılarımla-

Gerçekleri Ortaya Çıkartalım[kaynağı değiştir]

Burası "devlet kontrolunda resmi tarih"in papağan gibi tekrarlandığı bir ansiklopedi olmadığına göre herkes bildiğini kaynaklarıyla ortaya çıkartsın ve hakikatlere ulaşalım. Kim memlekete ne kadar hizmet etmiş, kim diktatörlük yapıp memlekete vakit kaybettirmiş, kimin ne hataları olmuş herşeyi yazalım. Gerçekleri öğrenmek isteyenler de, sansürlerden dolayı sadece İngilizce, Almanca kitaplardan değil, burada Türkçe olarak da okuyabilsinler. Bunu da mı bu millete çok görüyorsunuz ?

neresi taraflı allah aşkına ya[kaynağı değiştir]

neden taraflı ibaesi koyulduğunu anlayamadım hangi satır taraflı?

Millet İradesine Karşı Silah Çekenler Hezeyanlarını Kusmaya Devam Ediyorlar[kaynağı değiştir]

Milletin serbest seçimiyle işbaşına gelen Demokrat Parti'yi ve Adnan Menderes'i iktidardan indirmek için milleti ikna ederek serbest seçimleri beklemek yerine, milletin parasıyla satın alınan silahları kullanarak "millet iradesine karşı silah çekmeleri" için 37 "genç subay"ın fikirlerini iğfal ederek ellerini kana bulayan "Milli Şef"çilerin bu millete yaptıkları hainliğin etkileri aradan 48 sene geçtikten sonra bile içimizden kan akıtıyor. Ekteyi yazıda anlatılan hakikatleri de mi inkar edeceksiniz ? [1]

Kaynakça[kaynağı değiştir]

Siz kimi kandırıyorsunuz???[kaynağı değiştir]

Menderes millet iradesine saygılı olsaydı eğer neden tahkikat komisyonunun kurdurdu?nden kırşehir'i tekrar ilçe yaptı?neden devlet radyosunu kendi çıkarı için kullandı?neden örtülü ödenek paralarını çaldı?sovyetlerle yakınlaşma yalanını uydurmayı biliyorsunuz ama o zaman 9 mayıs 1960 tarihinde meclisten geçen o ikili anlaşmalar neden abd ile yapılmıştı?(eh bunada bir açıklama bulun ama) neden1957 seçimlerinden önce said-i kürdi'nin ellerini öptü?200 den fazla gazetecinin hapse atıldığını açıklayan kişi menderesin adalet bakanıydı bu nasıl demokratlık? önce bu sorulara cevap verin kaldı ki 1960'lardada 1970'lerdede tunceli'de diyarbakır'da chp'nin kalesiydi.eh heralde milli şef darbecilerin lideri darbecilerde kürt düşmanı ise bu nasıl olabilir?akıl var akıl

EVET İNKAR EDİYORUM[kaynağı değiştir]

27 mayıs devrimine karşı başlatılan karalamanın sebebi ülkemizin kurucu düşüncesini yıkmaya yönelik başlatılan psikolojik harebin küçük bir kısmıdır.pkk'ya abd himaye etmedi,silahlandırmadı mı.onlardan öncede ingilizler vardı.bizi bölmek isteyenlere kızacağınıza birleşt,rmek isteyenleri karalamayın artık!!!