Tartışma:Abbas Kiyarüstemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eski seçkin maddeAbbas Kiyarüstemi eski bir seçkin maddedir. Maddenin aşağıdaki aşama geçmişindeki bağlantılardan onun ilk adaylık sayfasını ve neden bu statüsünü kaybettiğini bulabilirsiniz.
Ana Sayfa ödül Bu madde 51. Hafta 2009 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 39. Hafta 2012 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 23. Hafta 2014 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Sanat (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sanat maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sanat kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Orta Doğu (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Orta Doğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Orta Doğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Sinema (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sinema maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sinema kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Biyografi (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Biyografi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Biyografi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Abbas Kiarostami[kaynağı değiştir]

Abbas Kiarostami maddesini açtıktan sonra, bu maddenin önceden açılmış olduğunu gördüm. Ama Türkçe kaynaklarda (sinema dergileri, internet siteleri, vb.) yönetmenin adının benim yazdığım gibi yazıldığını gördüm. Bu ikiliğin giderilmesi konusunda yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler. --Yabancı 12:10, 9 Ekim 2007 (UTC)

ben de bu yazılışı ilk kez görüyorum. doğru transkripsiyon olabilir ama, neredeyse hiç kullanılmıyor. değiştirmekte ve herkes gibi kiarostami yazmakta fayda var. --kibelemesaj 14:36, 10 Ekim 2007 (UTC)

Tartışma:Abbas Kiarostami sayfası içeriği[kaynağı değiştir]

 • Google Türkçe sayfalardan yaptığım aramaya göre:
  - Abbas Kiarostami 4.810 sonuç [1]
  - Abbas Keyarüstemi 78 sonuç [2]
  veriyor. Arada büyük fark olduğu için Abbas Keyarüstemi'yi bu maddeye yönlendirsek galiba daha doğru olacak --Pinar 14:07, 9 Ekim 2007 (UTC)
 • Kibele'nin Abbas Keyarüstemi tartışma sayfasına yazdığı mesajı ve sonraki mesajlaşmamızı buraya aktarıyorum:
  • ben de bu yazılışı ilk kez görüyorum. doğru transkripsiyon olabilir ama, neredeyse hiç kullanılmıyor. değiştirmekte ve herkes gibi kiarostami yazmakta fayda var. --kibelemesaj 14:36, 10 Ekim 2007 (UTC)
Merhaba kibele. Bu isim meselesini epey tartışmıştık, sonuçta Khutuck'ten gelen şu mesaj beni ikna etmişti: "Yazdıklarınızı Abbas Keyarüstemi maddesine taşıyıp orasıyla birleştirdim. Latin alfabesiyle ayzılmayan dillerden gelen özel isimler okundukları gibi yazılmalı, Çaykovski yerine Tchaikovsky yazmak hatalı olacaktır." Sen tekrar "Kiarostami" yapmışsın. Ne yapalım? Bana yukarıdaki kural hala mantıklı geliyor. --Yabancı 08:20, 17 Ekim 2007 (UTC)
selam, sözünü ettiğin kural elbette geçerli ve kiarostami de bu mantıkla yazılıyor. belki bir y gerekebilir orada (kiyarostami) ama bu haliyle de türkçe okunuşa aykırı bir durum yok verdiğin örnekte olduğu gibi. buradaki mesele arap harflerinin biraraya gelişinin farklı yorumlanmasıyla ilgili bir sorun (kiya, keya.. rostami, rüstemi).. ancak bunca yıldır türkçede hiç kimsenin kullanmadığı bir yazılışı burada kullanmak bence yanlış. tartışma sayfasına yazmıştım. bir itiraz da gelmeyince değiştirmeyi uygun gördüm. aksine ilişkin fikirler olursa yeniden bakılır. selamlar. --kibelemesaj 17:58, 17 Ekim 2007 (UTC)
Tartışma sayfasına yazdığını görmemiştim. Aslında benim de çok içime sinmiyor hiç kullanılmayan bir adı kullanmak. Dediğin gibi, bir birlik de yok. (Kirazın Tadı filminin senaryo kitabı Türkçe'ye çevrildiğinde, "Kiyarüstemi" adını kullanmışlar örneğin.) Bunu nasıl netliğe kavuşturabiliriz? Ben maddeyi yavaş yavaş İng. Wikipedia'dan Türkçe'ye çevirmeye başladım, maddenin içinde de eski başlığa uygun olarak "Keyarüstemi" şeklinde yazdım pek çok yerde. Onları da düzeltmek gerekecek. --Yabancı 06:28, 18 Ekim 2007 (UTC)

Herkes fikrini belirtirse iyi olur, belki fikir birliğine varabiliriz. --Yabancı 06:38, 18 Ekim 2007 (UTC)

 • Sanırım konuyu netleştirmek için Farsça okunuşunu öğrenmemiz gerekecek. Bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için sözü bilen birine bırakıyorum --Pinar 10:28, 18 Ekim 2007 (UTC)
Maalesef benim de okunuşu hakkında net bir bilgim yok, ingilizce 'Kiarostami' yazımının okunuşunun 'Keyarüstemi' olacağını düşünüyorum, ama en doğrusu farsça okumayı bilen birini bulmak. Khutuckmsj 11:16, 18 Ekim 2007 (UTC)

Çözüm[kaynağı değiştir]

Güvenilir Türkçe kaynakları araştırmam sonucunda, yönetmenin adının Türkçe'de "Abbas Kiyarüstemi" olarak telaffuz edildiği ve yazıldığını gördüm. Bu yönde gösterebileceğim en önemli kaynak, Hamid Dadabaşi'nin İran Sineması adlı kitabının Barış Aladağ ve Begüm Kovulmaz tarafından yapılan Türkçe çevirisi. (Agora Kitaplığı, 2004.) Maddeye bağlı olarak açtığım veya bilgi eklediğim (gözümden kaçan olmadıysa) tüm maddelerde de gerekli değişiklikleri yaptım. Abbas Kiarostami ve Abbas Keyarüstemi'den de buraya yönlendirme yaptım. İsim konusunda artık bie sıkıntı yaşanmayacağını ümit ediyorum. İlgilenen, yardımcı olan tüm kullanıcılara da tekrar teşekkür ederim. --Yabancımsj 12:45, 21 Kasım 2007 (UTC)

Bayrak[kaynağı değiştir]

 • Bence bayrak Pehlevi Hanedanı'nın bayrağı olmalı; çünkü yazarın doğduğu yılda o bayrak kullanılıyordu. Maddedeki bayrak 1980 yılından sonra kullanılmaya başlandı.--Eyalvac 18:40, 26 Temmuz 2008 (UTC)

Ölüm[kaynağı değiştir]

Ölüm sonrasi temel degisiklikleri yaptim, seckin madde statüsünde kalmasi icin detaylarin da maddeye eklenmesi gerekiyor. Coriolis (mesaj) 21:10, 4 Temmuz 2016 (UTC)

Adil kullanım dosyaları[kaynağı değiştir]

Bu seçkin maddede birkaç tane gerekçesiz adil kullanım iddialı dosya var, tarihleri eski olduğu için direkt silmiyoruz, ama @Yabancı, lütfen bu dosyalara gerekçe ekleyip, ayrıca diğer dosyaların açıklamalarında vs. var olan eksikleri tamamlayabilir miyiz? Teşekkürler. --Deniz (mesaj) 09:42, 20 Şubat 2017 (UTC)

Tabii @Bulgu, ilk fırsatta ilgileneceğim. Teşekkürler. --Yabancım 13:24, 20 Şubat 2017 (UTC)
Adil kullanım dosyalarının tamamı maddeden kaldırıldı. Bunlardan başka bir maddede kullanılmayanlar etiketlendi. Diğerlerine gerekçe eklenecek. --Yabancım 11:02, 18 Mart 2017 (UTC)