Tartışma:1. Türkiye Hükûmeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Türkiye (Taslak-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (Taslak-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Hükümet yerine hükûmet yazılmalı.--Oğuz256 22:26, 2 Eylül 2008 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Bu ve devamındaki hükümet maddelerinin isimlerinden "Cumhuriyeti" ifadesinin kaldırılmasını öneriyorum. Vikipedi maddelerinde ve kategorilerinde ülkelerin resmî adlarını kullanılmamakta genellikle. Bu maddelerde de böyle olması gerek.--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 23:31, 8 Ağustos 2011 (UTC)

Resmi ismi bu şekilde, ben aynı şekilde kalmasından yanayım. Şu aramadaki T.C Sağlık Bakanlığı ve TBMM dosyalarında görülebilir 1 --Duke ϡ»» ileti ^^ 00:12, 9 Ağustos 2011 (UTC)
Ancak dediğim gibi madde ve kategorilerde devletlerin resmî adlarını kullanmıyoruz genelde. Tutup da Çok Huzurlu San Marino Cumhuriyeti Millî Futbol Takımı veya Uruguay Doğu Cumhuriyeti'nde turizm gibi madde adlandırmaları yapmıyoruz. Mesela burada da sadece Turkey demişler.--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 00:20, 9 Ağustos 2011 (UTC)
Evet, 1. Hükümet'in Bakanlar Kurulu gibi bir adlandırmaya gidilebilir. Madde isminin aslında Hükümet değil de Bakanlar Kurulu olması gerekiyor.--Duke ϡ»» ileti ^^ 12:19, 9 Ağustos 2011 (UTC)
  • "XX Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti" bir resmi adlandırmadır. Keyfi adlandırılamaz, viki icadı olur. Diğer ülkelere uyarlamak da doğru olmaz.--Gökçє Yörük mesaj 01:47, 9 Ağustos 2011 (UTC)
Aksini iddia etmiyorum ki. Türkiye Cumhuriyeti de resmî bir adlandırmadır. Ancak madde adı Türkiye. Ya da neyse, tamam...--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 11:08, 9 Ağustos 2011 (UTC)
  • Ben başbakanın adıyla yapılan isimlendirmeden yanayım. İngilizce Viki'de de genellikle böyle yapılıyor. "I. Demirel hükûmeti" gibi.--Oğuzhan 02:01, 9 Ağustos 2011 (UTC)
Oğuzhan'ın belirttiği örnek, zaten bizim madde içlerinde de ikinci isim olarak öyle geçiyor. Olabilir tabi ki, madde içerisinde bakanların listelendiği tabloların üstüne de "Bakanlar listesi" ya da "Kabine üyeleri" gibi bir başlık atarsak sorun çözülür sanırım. --Duke ϡ»» ileti ^^ 01:22, 10 Ağustos 2011 (UTC)
Oğuzhan'ın dediği mantıklı; fakat sadece soyadı kullanmayacağız değil mi maddelerde? "I. Demirel hükûmeti" değil de "I. Süleyman Demirel hükûmeti" daha iyi gibi.--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 01:26, 10 Ağustos 2011 (UTC)
  • Kalsın Kalsın derim ben.--Ğaaw ☽|☾ İleti 07:10, 9 Ağustos 2011 (UTC)
  • Son kararımız nedir bu konuda? I. Süleyman Demirel hükûmeti uygun mudur?--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 09:11, 24 Ağustos 2011 (UTC)
Kaynaklarda kullanımı önemli. Bir örnek var mı bu şekilde yer alabildiğine dair? --SayginerV-posta 09:16, 24 Ağustos 2011 (UTC)