Tartışma:İstiklâl Marşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Kıbrıs (Taslak-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Kıbrıs maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Kıbrıs kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Başlıksız[kaynağı değiştir]

Bu maddenin linkini koymaya çalışıyorum. [tr:İstiklal Marşı] şeklinde. Diğer dillerdeki tercümeleri şeklinde. İngilizce'de zaten İstiklal Marşı İlginç olan Türkçe wikipedia'da aynı link çalışıyor.

Sırpça Vikipedide İstiklal Marşı ![kaynağı değiştir]

Sırpça Vikipedide İstiklal Marşımız var. Hemde Türkçe yazılmış. bakınızAma benim anlayamadığım sayfayı ilk yazan kullanıcı vandal göründüğü halde İstiklal Marşı daha öncesinden var görünüyor. Yani Sırpça viki ilk açıldığında Marşımız varmış orada, hemde Türkçe olarak!!!:)--Ahmetan 18:25, 24 Şubat 2006 (UTC)

İSTİLAL MARŞI

Bu başlığın İstiklal Marşı olarak değiştrilmesi lazım. Aksi görüş var mı? --Cansız 22:19, 5 Eylül 2006 (UTC)

Marşın sözleri eklendi.

aksi görüş yok katılıyorum

Metin[kaynağı değiştir]

bence bu maddede istiklal marşının bulunması lazım birçok vikipedide kendi marşları yazıyor.ayrıca vikikaynak a gitmek gerekmiyor

Niye siliyorlar?[kaynağı değiştir]

Ben dün buraya İstiklal Marşımızı eklemiştim ama silinmiş

İstiklal Marşı'nın adı İstiklal Marşı'dır.[kaynağı değiştir]

İstiklal Marşı'nın adı İstiklal Marşı'dır. Çünkü 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açtığı yarışma "İstiklal Marşı" yarışmasıdır. Merak eden meclis zabıtlarına bakabilir, İstiklal Marşı Derneği'nin sitesinde var. Tabii Türklerden başka hiçbir milletin milli marşı "İstiklal Marşı" değildir. Bu anlamlı bir şeydir ve bu anlamı yok etmek pahasına "Türk Milli Marşı" veya "Turkish National Anthem" falan dememin hiç gereği yoktur. Ayrıca dünya üzerinde sadece Fransız Milli Marşı ve bizim İstiklal Marşı'mız özgün bir edebi eser, bir şiir olarak yazılmıştır. Dolayısıyla onun kendi, has ismini değiştiremeyiz. Nitekim diğer ülkeler de kendi marşlarının ismini başlık olarak kullanmışlar. Mesela: http://fr.wikipedia.org/wiki/La_Marseillaise http://en.wikipedia.org/wiki/Hatikvah http://en.wikipedia.org/wiki/God_Save_the_Queen

(Ayrıca adamlar oturup adam akıllı şeyler yazmışlar)

İstiklal Marşı'nın metninin burada bulunmaması ise anlamsızdır. Diğer marşların metinleri kendi dillerine ait sayfalarda yer alıyor. İstiklal Marşı'nın metninden rahatsızlık duymuyorsak neden buradan kaldırıyoruz, anlayamıyorum. Kaldırılmasını gerekli gören lütfen sebebini açıklasın.

Diğer marşları da vikikaynaklaştıralım. Takabeg 01:11, 25 Mart 2008 (UTC)

Tamam bu konuda da bir çalışma yapılabilir elbette.

İstiklal Harbi[kaynağı değiştir]

İstiklal Harbi verildiği zaman onun adı İstiklal Harbi idi. "Kurtuluş Savaşı" deyimi daha sonradan yakıştırılmış bir şeydir. Dolayısıyla İstiklal Harbi'nin adının Kurtuluş Savaşı olarak değiştirilmesi bir anakronizmdir. Ama devlet iktidarı tarihi hangi kelimelerle anlatır, onu bilemeyiz. Burada devlet tarihçiliği yapmıyoruz.

Eklenen parçaları silmeyin[kaynağı değiştir]

  • İngilizce wiki de, marşın tüm mısraları varken; Türkçe de sadece dörtlüğü var. Biz ekleyince neden siliniyor?

Madde içeriği[kaynağı değiştir]

  • Madde içeriği, olması gereken ya da olabileceği seviyede değil bence. Daha da geliştirilebilir. --DsMuratileti 09:34, 18 Ağustos 2008 (UTC)

Madde[kaynağı değiştir]

Bence madde çok kısa, istiklal marşımıza hakaret gibi birşey çünkü kendi marşımızı ingilizce vikipedidekiler kadar açıklayamıyoruz, lütfen madde geliştirilsin Durkin 17:21, 6 Mayıs 2009 (UTC)

Vikipedi'de varolan İstiklal marşı maddesine alt başlık olarak eklenmesi daha doğru olacktır. askinaltun 16:00, 15 Kasım 2009 (UTC)

Telif durumu[kaynağı değiştir]

  • Telif durumu ile ilgili son gelişmeler maddeye eklenmeli.--Reality 21:42, 3 Aralık 2010 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Madde adının "İstiklal Marşı" şeklinde değiştirilmesi gerekiyor. Türk Dil Kurumu'nun da, Dil Derneği'nin de kabul ettiği yazım biçimi bu. — Amateur55 (mesaj) 13:57, 17 Haziran 2012 (UTC)

Marş metni[kaynağı değiştir]

Vikipedi - Vikikaynak ayrımının fazla sert uygulandığı kanaatindeyim. İstiklal Marşı'nın Vikikaynak'ta yer alması gerekliliği şüphesiz, ama Vikipedi'de yer alması ve Vikikaynak'ta yer alması illaki birbirini dışlayan şeyler değil. Burada kriter şu olmalı: (1) Tam metnin Vikipedi'ye de eklenmesi maddenin ansiklopedik olarak sunumuna katkı sağlayacak mı, (2) metin uzunluğu sebebiyle maddenin okunurluğunu azaltacak mı. Örneğin Safahat sayfasına bütün kitabın eklenemeyeceği kuşkusuz. Hem fazla uzun, hem ansiklopedik olarak fayda sağlamaz. Ansiklopedi maddesinin yapması gerek kitapla ilgili bilgiyi vermek, ilgilenen kişiyi de kütüphaneden kitabı alıp okumaya (burada Vikikaynak) yönlendirmektir. Sayfada ancak, fazla uzun olup sayfanın okunurluğunu bozmamak şartıyla, kitabın kayda değer, ya da bir sebeple tartışılmış, bilinen kısımları fikir vermek amacıyla aktarılabilir.

İstiklal Marşı gibi maddelerde, metnin tamamı bu aktarılması gereken kısımlar kapsamına giriyor. Hatta metnin aktarılmasının da ötesinde, tek tek şiirde geçen cümleler, kelimelerle ilgili yorumlar, bu cümlelerin hangi olaylara refere ettiği ya da o zamanlar başka anlamlara geliyorsa bunların ne olduğuyla ilgili bilgiler, cümlelerin farklı versiyonları varsa onlar da yer alabilir, metne not düşülebilir. Bunların hepsi, metnin kendisi dahil, ansiklopedik niteliklere haizdir. Nitekim diğer dillerdeki Vikipedi'lerde de bu yöntem izleniyor. Örnekler sınırsız: en:İstiklâl Marşı, en:God Save the Queen, en:La Marseillaise, fr:La Marseillaise, en:Deutschlandlied, de:Lied der Deutschen, en:National Anthem of Russia, ru:Гимн России, saymakla bitmez.

Metni ekliyorum. Metin eklendiğinde maddenin daha bilgilendirici olmayacağını, okunurluğunun bozulacağını iddia eden varsa tartışalım. Ama maddenin bundan fayda sağlayacağına katıldığı halde sırf "Vikikaynak'ta var" diye çıkarmak doğru bir yaklaşım değil. --Cfsenel (mesaj) 21:22, 19 Şubat 2015 (UTC)

Yazım hatası[kaynağı değiştir]

9. kıtada "vecdile" şeklindeki ifadenin "vecd ile" olarak yazılması gerekiyor. Tablo içerisinde olduğundan dolayı düzeltmek istediğimde düzeltemedim. Belki düzeltmemin bir yolu vardır ama araştırdığım halde bulamadım, bilen arkadaşlar ilgilenirse güzel olur.


Madde adının eğik yazılması[kaynağı değiştir]

"İstiklâl Marşı" da bir eser olduğuna göre Vikipedi kuralları gereği, madde adı ve içeriğindeki "İstiklâl Marşı"nın eğik yazılması gerekmez mi? --Bezgin GezginEvet? 18.21, 21 Kasım 2020 (UTC)