Tartışma:İslam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eski seçkin maddeİslam eski bir seçkin maddedir. Maddenin aşağıdaki aşama geçmişindeki bağlantılardan onun ilk adaylık sayfasını ve neden bu statüsünü kaybettiğini bulabilirsiniz.
Ana Sayfa ödül Bu madde 19. Hafta 2009 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 7. Hafta 2011 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 24. Hafta 2012 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 26. Hafta 2014 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 26. Hafta 2015 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Besmele ve Euzü Besmele[kaynağı değiştir]

Değerli devriye @Antmqr; gördüğüm kadarıyla "Kaynak gerektiren bilgi eklentisi" ibaresiyle değişikliğimi geri almış bulunmaktasınız. Saygı duyuyorum. Lakin; kaynak gerektirmekteki kastınızı idrak edemedim. Çünkü ben bir tercüme hatasını geri aldım. Besmele "Bismillahirrahmanirrahim" olarak kullanılan cümlenin Türkçe karşılığı "Rahim ve Rahman olan Allah'ın adıyla (başlarım)" demektir. Oysa ki ilgili bölümde "kovulmuş şeytanın şerrinden" diyerek yukarıda ifade etmiş olduğum tanımın dışında kalan bir kavramı işaret ediyor. Bu kapsamda; "Euzübillahimineşşeytanırracim" Cümlesinin besmelenin başına eklenmesiyle oluşan "Euzü besmele" tam olarak bu tanıma denk geliyor. Kısacası besmele çekildiği zaman ifade edilen şeyin "şeytanla" bir alakası yoktur. Eğer kaynak ifadesinde ısrarcı davranırsanız, bu çeviriye uygun bir kaynak eklemeyi kendime görev addediyorum. Sayın @II. Niveles bu kapsamda bilgili olduğunuzu düşünüyorum, hatam varsa düzeltmenizi rica ediyorum. Saygılarımı sunarım. Chansey (mesaj) 16:18, 1 Eylül 2016 (UTC)

Cümlede şeytanı kovma diyor bunun için eüzu yani euzübillahimineşşeytanirracim denir cümlede Kur'an okumaktan bahsediyor bunun içinde besmele gereklidir. Birleştirin Eüzü Besmele oluyor bu sebeple Kullanıcı:Chansey doğru demiştir. --II. Niveles (mesaj) 16:26, 1 Eylül 2016 (UTC)
Besmelenin Türkçesi konusunda küçük bir yönlendirme yapmak istiyorum. Mesela Selefi akidesine göre, Rahman ve Rahim... demek bidattır. Çünkü ve Arapça telaffuzunda yoktur. Dolayısıyla, çevirirken direkt Rahman Rahim olan Allahın adıyla diyenlerde mevcuttur. Bu da kenarda not olarak kalsın. Ancak konumuz bu değil.
Ayrıca @Chansey'ye katılıyorum. Tam olarak, euzü besmele bu anlamı verir. Yani, değişikliği doğru olmuş.--MerhabaNe yapabilirim? 16:39, 1 Eylül 2016 (UTC)
  • Yorum Yorum Sayın @II. Niveles ve @Merhabaviki kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim. Değerli devriye @Antmqr'in de görüşlerini almak için bir süre beklemenin uygun olacağı kanaatindeyim. Hem belki bu arada başka vikipedist arkadaşlar da tartışmamıza katkıda bulunur. Ondan sonra sayfanın son şeklini vermek uygun olacaktır. Saygılarımla...Chansey (mesaj) 17:02, 1 Eylül 2016 (UTC)
  • Yorum Yorum Saygınız için öncelikle teşekkür ederim. Sözlerinizde sonuna kadar haklı olabilirsiniz fakat konuyu iyi bilmeniz bir kanıt oluşturmamaktadır. Bende kesin emin olmamakla birlikte sizinle aynı fikirdeyim. Lakin bizim maddeye müdahalemizden önce bilginin doğruluğuna yönelik adım atmış insanlar da var. Belkide biz doğru bildiğimizi sanıyoruzdur. Bu görüşle ilgili uygun bir kaynaktan konuya yönelik rehber niteliğinde kanıt sunmanızı tavsiye ederim. Tezinizin değerini kat ve kat arttırır. Ben tıp doktoruyum ama görüş bildirirken bile doğrusu böyle demem; şu kaynakta böyle yazıyor, kaynağım şu özelliklere sahiptir derim. Kaynağı da yazılı ortamlarda savunduğum düşüncemin sonuna eklerim ki başkaları da açıp araştırabilsin. O zaman konuya yönelik kimse bu tip hatalarla karşılaşmaz. Site uygun kaynaklarla zenginleşir. Bu site içindeki en küçük bilgi için bile önemli. Aynı tutumda olmanızı öneririm. Yorum ve inceliğiniz için ayrıca çok teşekkür ederim. Birisini kırdımsa ya da farketmeden hata yaptımsa şimdiden özür dilerim. saygılarımla - Antmqr mesaj at 08:10, 2 Eylül 2016 (UTC)
Konuya yönelik Diyanet Vakfı sitesinden bilgi eklemesi yaptım. Orada Nahl suresinin 98. ayeti gereği olarak da Kur'an okumaya başlarken "Euzü" çekilmesi gerektiği yazılı. Dolayısıyla Besmele değil, Euzü Besmele çekilmelidir. Uygun düzenleme daha öncesinde yapılmış, lakin "Nahl suresinin 98. ayeti gereği" ifadesi de eklenebilir ve kaynak doğrultusunda daha doğru olur görüşündeyim. Başka kaynakta eklenebilir. Saygılarımla - Antmqr mesaj at 08:34, 2 Eylül 2016 (UTC)
  • Yorum Yorum Sayın @Antmqr; nazik cevabınız için teşekkür ederim. Hata bende araştırmadan lakin emin olduğum konuda değişim yapmıştım. Değerli Vikipedist'lerin ve sizin yaklaşımınızda beni mutlu etti. Kırma, gücenme, üzülme diye bir şey yok hepimiz aynı amaçla gönüllü olarak burdayız. Kendimi bu vesileyle gelişmiş addediyorum ve sevinç duyuyorum. Maksadım hasıl oldu, madde gerekli düzenlemeyle geliştirildi bana bu yeter :) Saygılarımı sunuyorum. Chansey (mesaj) 08:45, 2 Eylül 2016 (UTC)

Değişiklik sebeplerim[kaynağı değiştir]

s.Yakamoz

1. Tarih konusu sayfanın ileri bir yerine taşındı, çünkü konu anlatılmadan tarihine geçmenin anlamlı bir şey olmadığını sanırım 2.İnanç kavramları anlamsız bir başlık gibi duruyordu, inanç esasları ve inançlar daha tanımlayıcı bir başlık, 3.Allah başlığında kelime tekrarı ve anlatım bozuklukları var idi, 4.İslamda peygamberliğe inanılır, peygamberlerin birkaç tanesi hariç adı bile bilinmez 5. Kutsal kitaplar değil, kutsal metinler olmalı, çünkü değişik peygamberlere indirilen sahifeler de bu başlıkta 6.İslamın şartları başlığı ibadet ve tapınma olarak değiştirildi, çünkü islamın şartları bütün islam topluluklarında aynı değil, sünni islamın bir parçası, ayrıca sünni islamda her mezhepte aynı mıdır bunu bilmiyorum dorusu. 7.Seni rahatsız eden ve tartışmalı bulduğun değişiklik acaba şu mu;

Kıbrıs NEU ilahiyat fakültesinde yapılan bir çalışmada cahiliye dönemine ait vergilerle ilgili veriler ve bunların Kur’ân’daki malî yükümlülüklerle ilişkisi araştırılmış, Kur’ân’ın söz konusu vergilerinin İslam öncesi Güney, Kuzey ve Hicaz Araplarında hatta daha eski toplumlarda yer alan düzenlemelerin aynısı olduğu sonucuna varılmıştır.[1] bu bir akademik yayın

8enson olarak islam mitolojisi bir alt başlığa ayrıldı

değişiklikleri geri alırken tartışmalı katkılar deyip hiçbir tartışma gereği duymamanı da ilginç buldum. ÖÇS

gayrimüslim[kaynağı değiştir]

ilk paragrafta yer alan 'gayrimüslim' ifadesini, bu tanım, cümlenin doğruluğu açısından sıkıntı yarattığı için kaldırdım. gayrimüslim maddesine bakılabilir. --kibele 20:08, 18 Eylül 2017 (UTC)

islam yüzünden gerçekleşen katliamlar bu sayfada yok[kaynağı değiştir]

haydaaaaaaaaa, acaba neden? birilerinin eklemesi lazım. Modern primat (mesaj) 16.58, 20 Şubat 2021 (UTC)

Tarih boyunca İslam yüzünden bir katliam yapılmamıştır.Son yüzyılda ortaya çıkan radikal terör örgütleri(Selefi örgütler Osmanlı dağıldıktan sonra büyük oranda orta doğuyu dizayn etmek amacı ile Avrupa ve Amerika tarafından finansman sağlanmıştır ve bu sayede aktif eylem yapmışlardır lakin bunu İslam medeniyeti toplumu ve insanları ile bağdaştırmak bir kavram yanılgısıdır iyice araştırıp böyle tartışmalar açmakta yarar vardır.Saygılar... Sarıninja (mesaj) 03.00, 13 Nisan 2021 (UTC)

Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker[kaynağı değiştir]

Bu kısımdaki şablonu güncelleyebilirmiyiz yanlış bilgi verici ve ayrıştırıcı bir görsel ilgili arkadaşlara rica olunur.Saygılar... Sarıninja (mesaj) 03.08, 13 Nisan 2021 (UTC)

  1. ^ https://neu.edu.tr/wp-content/uploads/2015/11/k%C4%B1br%C4%B1s-ilahiyat-dergi4-1.pdf