Tartışma:Öngörü aralığı

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Vikiproje Matematik (Taslak-sınıf, Az-önem)
  VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Matematik maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Matematik kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   
  • Diğer isimi de ayrı bir başlık olarak bırakıp , buraya yönlendirsek nasıl olur acaba? Çünkü makale başlığı öngörü aralığı olmasına rağmen içerikte öngörü yerine hep tahmin kelimesi kullanılıyor.----Selkem 18:33, 30 Kasım 2005 (UTC)
  • Madde üniversite notlarına bakılarak yazılmış gibi. Bir lise öğrencisinin bile anlama şansı yok. Örnek ise kafayı daha da çok karıştırıyor. Bence basitleştirilmeli Doganmustafa 15:49, 6 Eylül 2006 (UTC)
   • Madde bilimsel, okuyucunun parametre, anakütle, normal dağılım gibi kavramlara aşina olması lazım. Basitleştirilmesin demiyorum fakat lise öğrencisinden İstatistik maddesini anlamasını beklemek haksızlık olur. --Alperen 15:54, 6 Eylül 2006 (UTC)
    • Basitleştirilmesi günlük hayatta karşılaştığımız terimleri içeren bir örnek ile sağlanabilir. Mesela Merkez Bankası yıllık enflasyon beklentisini açıkladığında bir tahmin aralığı açıklıyor. Senenin başındaki belirsizlik (aralığı) ile senenin ortasındaki belirsizlik arasındaki değişim yapılan tahminin doğru çıkma olasılığını direk etkiliyor gibi yaşamdan bir örnek verilebilir.

  Öngörü[kaynağı değiştir]

  Öngörü; soyut veya somut konuların sonuca ulaşılması sürecini kısaltan, fakat kesin olmayan sonuçlarda doğurabileceğinden sonuca ulaşılma sürecinde muhtemelen ve/veya varsayım gibi kavramlarıda içinde barındırabilecek bir öğretidir.

       Örneğin; Bu yılkı banka faizlerine, ekonomi göstergelerinden olan enflasyona ve reel piyasaya baktığımda, bence 4-5 ay içinde fiyat artışlarının hızla artışa geçeceğini ....(sanıyorum, umuyorum, tahmin ediyorum)
       Görüldüğü gibi öngörülen bir cümlenin sonuna kesin bir yargı olarak yüklemi yerleştiremiyoruz. varsayımlarla ve/veya tahminle neticelendirdiğimiz cümlelerin öngörülen şekilde gerçekleşmesi ise kesinlikle konusuna, zamanına, gerçeklik boyutuna vd. şeklinde bağlı kalır.