Tartışma:Çerkesler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Kafkasya (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Kafkasya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Kafkasya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Rusya (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Rusya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Rusya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Cscr-former.svg Çerkesler eski bir seçkin madde adayıdır. Maddenin aşağıdaki aşama geçmişindeki bağlantılardan adaylığın neden başarısız olduğunu görebilirsiniz.
16 Ağustos 2014 Seçkin madde adayı Başarısız

Telif[kaynağı değiştir]

http://www.circassiancanada.com/tr/tarih/cerkes_tarihi.htm adresinden kopyalanmis gozukuyor. Muhtemel telif hakki ihlali --Özgürmesaj 21:33, 28 Feb 2005 (UTC)

Kafkas halklarının genel adı; Çerkes[kaynağı değiştir]

Çerkes toplumu dediğiniz gibi sadece Adigeler’den oluşmamaktadır. Çerkes kelimesi, bu toplumun genel adıdır. Hatta dünyanın diğer ülkelerinde de Çerkes denildiği zaman, Kafkasya da ki tüm halklar akla gelir. Şahsen ben de bir Apsua, yani Türkçe de ki o kaba tabiri ile “Abaza”yım. Apsualar’ın Çerkesliği kabul etmediklerine ben de şahit oldum. Ancak bu işin doğrusu budur. Apsualar'ın yaptığı bu itirazın nedeni de, diasporadır. Tıpkı, Adigeler'in oynadığı "Şeşen" oyunun, diaspora tarafından "Çeçen" olarak bilinmesi gibi... Bazı bilgiler, anavatandan ayrıldıktan sonra bir nevi zaman aşımına uğrayabiliyor. bu da onlardan bir tanesidir. Hatta Arapça’da Apsua, ya da Adige olsun tüm Kafkas muhacirlerine günümüzde dahi “Çerakeze”, yani Çerkez (Çerkes) denilmektedir.

Sürgün konusuna gelecek olursak, öncelikle sevgili kardeşlerim, gerçekten kusura bakmayın, çok özür dilerim ama şunu belirtmek zorundayım, gerçekten çok yanlış bilgiler verilmiş! Sadece Adigeler mi sürgün edildi yani ?!? Kesinlikle yanlış… Kafkas-Rus savaşları, zaten tüm Kafkasyalılar’ı ilgilendirmiştir. Kafkasya da ki tüm savaşçılar, Şeyh Şamil önderliğinde, Ruslar’a karşı direnmişlerdir. Sadece Adigeler savaşmamıştır yani… Zaten Rusya'nın amacı sadece Adige soykırımı yapmak değildi.Ruslar'ın amacı; Kafkasya'yı boydan boya insansızlaştırarak, Anadolu'ya, ardından da Ruslar'ın yüzlerce yıldır planladıkları "sıcak denizlere inme politikası"nı uygulamaktı. Sadece Adigeler savaşmış ve sadece onlar sürgün edilmiş ise, diğer halklar kendi istekleri ile göç etmiş ise, bizim ailemizde kuşaktan kuşağa anlatılan, dedelerime ait savaş hikayeleri, sürgün hikayeleri nereden geliyor? Eğer gerçekten dediğiniz gibi olsaydı, ben bir Apsua'yım, dedelerimin böyle hatıralarının olmaması gerekirdi, çünkü ne savaşı ne de sürgünü yaşamamamış olurduk. Sonuça göç etmişlerse bile, bu kendi istekleri ile değil, yine Rusya'nın Kafkas soykırımı yüzündendir. Zaten tüm kafkas halklarından başka ülkelere göç edenler ya kadın, ya çocuk yahut savaşamayacak durumda olanlardır. Malum, bu vahim hadise, Çarlık Rusya döneminde olmuştur ve dönemin savaş kayıtlarına işlenmiştir. Yani sürgün edilecek halklar; 45.023 Natuhay, 27.337 Abadzeh, 165.626 Şapsığ, 74.567 Vıbıh, 11.873 Ciget, 10.500 Bjeduğ, 30 bin Abaza (Abazin), 4 bin Besleney, 15 bin K'emguy, Mahoş, Yegerukay, 30.650 Nogay, 17 bin Kabartay ve 23.193 Çeçen… bunları başka bir yerden almadım, yine wikipedia’nın, üzerinde tartışmakta olduğumuz ÇERKESLER yazısından aldım. Bunlar Rusya ve Osmanlı İmparatorluğu’nun tutmuş olduğu ortak kayıtlardır. Yani uzun lafı kısası, Abhazlar göç etmemiş, sürgün edilmiştir. Tıpkı diğer Kafkas halkları gibi… Çünkü aksi taktirde kim doğduğu topraklardan toplu göç yapmak istesin ki? Adigeler tek başlarına savaşmamış, Kabardeyler, Abhazlar, Ubıhlar, Çeçenler, Avarlar v.s. tüm Kafkasya, Rusya’nın bu işgaline karşı direnmiştir. Hatta Şeyh Şamil’in kendi hatıratından alınan bir bilgiye göre, Şamil’in emrinde sadece Abhaz savaşçılardan oluşan bir “hareket” ordusu bulunmaktaydı.--IIIAPSUAIII 08:41, 1 Mart 2009 (UTC)

ː kendi icinde cesitli alt siniflandirmalari olan bu halk, trakya ve anadoluya sürüldügünde çerkez ismiyle kendilerini tanitmis olmali, cünkü sirplar ve arnavutlar, ile bulgarlar çerkez demis, köylerine de çerkez sifatiyla isimler verilmis ve taninmis (bkz. makedonya cumhuriyetinde Čerkesko selo (selo yani köy) Čerkezi, sonra kosova cumhuriyetinde Čerkez sadovina, sonra dogu trakyada çerkez köy vb. yani demek istedigim çerkez kelimesini kullanim kaynagi yine cerkezler olmali çünkü ruscada Черкесы (Čerkesy) adigece Чэркэс/Шэрджэс Šerdžes yani cerkezler ne milletsin diye soranlara Şerces demis duyanlarda çerkez diye dili dönmüs, fakat wikide buldugum bu nitelemeyi "Şerces" diyenlerin Dogu Cerkesleri diye türkcede yazildigini kesfettim. acaba sürgün yiyenler sadece bu kesimler miydi ki köyleri bu isimler kurdular/anildilar. diger yandan yine kendi icinde asiret isimleri oldugu belli (UBIH vb.) simdiye kadar cerkez isminin disardan verildigini saniyodum cerkeslerin kendilerine kendi dillerinde adige dediklerini saniyordum. halbuki cerkes ile adige ayni halk imis bkz Anton (mesaj) 10:51, 30 Ağustos 2015 (UTC)

Çerkesler[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar bu başlıkta İngilizce sayfadaki yazıların tercümesinin kullanılması en doğrusu olacaktır. Zira bu haliyle sanki tüm kafkasya halkları birlik beraberlik halinde tek milletmiş gibi olmuş.

Başlık[kaynağı değiştir]

Kafkasya tarihsel süreç içerisinde Türk toplumları (türkler-tatarlar-azerbaycan türkleri-hazarlar ve diğerleri)önemli etkileri,rusların etkisi. kısmen iran-fars toplumu bir dönem moğollardan önemli şekilde etkilenmiştir.

Günümüz kafkasyasını oluşturan temel dönem Osmanlı devleti ve çarlık rusyası arasında geçen mücadeledir.bu mücadelede türkçede söylenen tabirle çerkezler(apsua(abaza),kabardeyler,abhazlar,şapsığlar,ubıhlar) dünya dillerine türkçeden geçmiştir çerkez ismi.Osmanlı-rusya mücadelesinde yoğun bir mücaedeleye sahne olan kafkasya topraklarında önemli bölümü müslüman olmuş bir bölümü hristyanlaşmış ve savaşlar ilk dönemlerde osmanlı-rus savaşı görünürken bir süre sonra kafkasya savaşlarına dönüşmüştür.çerkezlerde büyük katliamlara sürgünlere uğramışlardır.Osmanlı devleti kafkas halkarına sahip çıkmış ve topraklarında yaşamalarına izin vermiştir.Kafkasya destanların savaşların coğrafyasıdır.

Kafskasya türk halkarı:Türkler(türkmen geçmişte),Azerbaycan türkleri,karaçay türkleri,balkar türkleri,ahıska türkleri,terekemeler,nogaylar ,kalmuklar, kısmet tatarlardan oluşmaktadır.

Kafkasyanın diğer yerli hakları:avarlar,lezgiler,lazlar,gürcüler,tabarasanlar,osetler,çeçenler,inguşlar ve diğer toplumlardan oluşmaktadır.

Çerkez ifadesi kesinlikle yanlıştır, doğrusu çerkes olmalıdır.

Diger adıyla Adigeler...[kaynağı değiştir]

O zaman niye iki farklı sayfa var? biri adigler diğeri cerkesler diye ? 85.96.130.138 01:37, 24 Mayıs 2011 (UTC)

Bir Adigeden Uzun Cevab

Türkiyede yaşanan kafa karışıklıkları sebebiyle iki farklı başlık açmak zorunda kalmışlar. Ben bir Adigeyim ve bende diyorumki biz Adigeyiz Çerkezlik terimi karışmış bi terimdir Türk Dil Kurumunun resmi sitesinde Çerkez diye geçer Çerkes diye bir kelime yoktur orda bu yüzden Çerkezde denir veya denmesindede bir mahsurda yoktur. Hatta orda şöyle bir tanım vardır. "özel, isim Kafkasya'da yaşayan bir boy veya bu boydan olan kimse" fark ettiyseniz burda bir boy denmektedir yani bu boy olan Adigelerden başkasıda değildir eğer aksi kastedilseydi orada Kafkasyada yaşayan yerli halklara verilen genel ad denirdi. Türkiyedeki bu karışıklıkların çözümü Adige kelimesinin benimsenmesiyle mümkündür fakat eğer Adige olarak tanımlanırsa tarihi olaylar Çerkez olarak anılan bir millet üzerinde geliştiği için Rusyanın veya olaya muhalif kimselerin yaşanan bu olayları inkarını kolaylaştıracağı düşüncesiyle özel belirtmeler yapılma zorunluluğu ortaya çıkıyor sebebi bu..

Doğduğum büyüdüğüm ve şu yaşıma geldiğim ana kadar hep Çerkez bildim ve öyle söyledim bu yaşlarımda karşılaştığım Çerkes terimi benimde kafamı çok kurcaladı hatta Osmanlı ve Cumhuriyet arşivlerinde yeryer Çerkes,Çerakes,Çerkez diye çok farklı şekillerde tanımlarla karşılaşmanız mümkün bu sebeble dijital arşiv arama taramalarınızda yanlız Çerkez veya Çerkes yazarak doğru sonuçlara ulaşamıyabilirsiniz.. Terimlere takılmayalım asıl olanı zaten bütün Kafkas halkları tarafından kabul görülen Çerkes=Çerkez=Adige olmasıdır. Aksini inkar edenler ayrımcılık yapıldığını sanmakta olduklarından birleştiricilik adına böyle bir hataya düşmektedir gerçeklerde bu sebeplerle sapmalara uğramaktadır. Bir Adigenin nufusi kalabalığıyla biz Çerkeziz demesinin Abhazı, Çeçeni veya Oseti veya diğerlerini üzeceği dışlanmışlık hissi uyanıdracağı küstüreceği kaygısı Adigelerde her zaman olmuştur bu sebeble onları hep kendine çekmiştir benimsemiş kardeşçe onların haklarını savunmuşlardır.. Adigeler sayıp sevdikleri bu milletlere olan sevgi ve saygısı sebebiyle bütün Kafkas halklarını davasının parçası savunmasının mecburi kısmı olarak gördükleri için bu gün bu karışıklıklar yaşanmaktadır..

Artık bu karışıklıkları saçmalıkları bir kenara bırakıp gerçekleri saptırmanın birleştiriciliği değil bölücülüğü körükleyeceğinin farkına varalım. Çünkü insanlar aydınlandıkça gerçekleri görmeye başladıkları anda güvendikleri otarite saydıkları kurumlara, toplumlara olan güvenlerini kaybederler. Buda onları ayrılmaya sürükler çünkü ortada bir yalan vardır ve bu yalanında bir sorumlusu vardır. Kandırılmışlık duygusunun 1 asır sonraki hüsranı insanların yüzünde hiçte hoş izler bırakmamaktadır ve bu sebeplede kabulden kaçınmatadırlar "yalan söylüyorsun, olamaz ne olur bana yalan olduğunu söyle, inanıcam sana yalanda olsa" diyecek hale geliyorlar fakat gerçekleride bir kere gördükleri için içlerine düşen kor alevlendiriyor yangınlarını bir parlamayla kıvılcım olup atlıyorlar onları harlayan ateşten ve düştükleri yeri yakıyorlar..

Size konuyu daha iyi anlamanız ve pekiştirmeniz için aydınlatıcı bir fikir daha vereyim aynı Türk Dil Kurumuna ait olan sitede şunlarıda arayın Çeçen, Abhaz, Adıge Adige diyede aratın ve biz Adigelerin orada olmadığını görün. Orada olmama sebebimiz bizim Çerkez olarak bilinmemizdir Oysa Abhaz bir halk olarak vardır, Çeçen bir Cumhuriyet olarak vardır orda.. Çerkezler bütün kafkas halklarını kendine ekleştirmesi bütün göstermesi yüzünden akıllarınca onları bi çatı altında toplayarak hala daha sahiplenmesi Türk Dil Kurumunda bu fedakarlıkları yüzünden sanılmışki bu millet ordaki bir boydur. Hepsi bir millet olarak kayda geçmeyi başarmıştır ama bizim birleştirici Çerkezlerimiz Kafkasyada yaşayan vatansız Cumhuriyetsiz bir boy olarak kalmayı gene bu düşüncesiz birleştiricilik duyguları sebebiyle başarabilmiştir kendine zarar vermek adına bukadar çaba sarf eden heralde Çerkezlerden başka bir millet yoktur kafkas halkları arasında.


Türk Dil Kurumunun arama sonuçları


Abhaz: 1. özel, isim Kuzeybatı Kafkasya'da yaşayan bir halk, Abaza
2. özel Bu halka mensup olan kimse, Abaza


Çeçen: (ohoo bizim Çerkezlerin birliktelik söylemiyle uğrunda kendi aralarında birbirlerine girdikleri Çeçenler kendi Cumhuriyetlerini kurmuş bile orda yaşayan bir halk olarakta kayıtlara geçmişler siz daha tartışın Çeçen kardeş biz, uhu, bali, birazda tinerle bileşik kafkasya al sana birleşik kafkasya senin ya başın dönmüş yada bali tiner uçurmuş seni hayal perest olmuş uçuyorsun ayakların yere basmıyor Thamişge uyan artık uyan horul horul uyuyorsun..)

özel, isim Kafkasya'nın kuzeydoğusundaki Çeçen Cumhuriyeti'nde yaşayan bir halk veya bu halkın soyundan olan kimse


Çerkez: özel, isim Kafkasya'da yaşayan bir boy veya bu boydan olan kimse (But anımı şöyle değişirsek zihniniz zorlanmasın şimdi nasılda cuk oturacak. özel, isim Kafkasya'da yaşayan bir boy veya bu boydan olan kimse, Çerkezce Thamişge bknz. )


Adige: adige sözü bulunamadı.


umarım aydınlatıcı olmuşumdur..


http://www.tdk.gov.tr buyrun resmi site adresidir bildiğiniz üzere gov.tr uzantılar resmi devlet idarelerinin uzantılarıdır. Çerkes sözcüğünü orada aratın birde Çerkez yazın gözünüzün önündeki gerçekleri sizde göründe herkes bu konudan bi sıyırsın artık kendini.

Çerkes - Adige ? Çerkes - Kafkasyalı ?[kaynağı değiştir]

Çerkes ismi osmanlı tarafından kafkasyadan gelen bütün halklara verilen ortak bir isimdir.Ayrıca bu ad türkiyede benimsenmiş çok öne çıkmıştır.Ama artık bilinen birşey varki Çerkes sadece Adigedir ve Adigelerin başkaları tarafından bilinen adıdır.Türkiyede ve kafkasyada bir çeçenin çerkesim dediği görülmez,abhazın görülmez,osetin görülmez öyleyse bu ad sadece adigeler tarafından benimsenmiştir ve zaten adigeyi tamamlar.Çerkes - Adige dir85.107.90.233 08:50, 31 Mayıs 2011 (UTC)


Karaçay-Malkar Türkleri yüzyıllardan beri, Kafkas sıra dağları’nın en yüksek zirvesi olan Elbruz dağının (Mingi Tav) yüksek bölgelerinde ve derin vadilerde yer alan köylerde yaşayan iki kardeş topluluktur. Elbruz dağının bir ucunda Karaçaylılar, diğer yamacında Malkarlılar yaşar. Bu coğrafi konumun dışında aralarında hiç bir farklılık yoktur.. 1920’li yıllarda Sovyetler’in "Kollektivizm" politikası gereği, dağ köylerinde yaşamakta olan pek çok Karaçay-Malkar ailesi düzlüklere göç ettirilerek buralarda kurulan yeni köylere yerleştirildiler.Dilleri batı Türk dilleri grubundandır. Kıpçak ve Kıpçak alt grubunda sınıflandırılabilir. Kuzey Kafkasya'da yaşayan diğer iki Türk topluluğu olan Kumukça ve Nogay diline de benzerlik gösterir. Tarihî, antropolojik, arkeolojik ve linguistik araştırmalar Karaçay-Malkarlıların bu bölgede uzun yüzyıllar hakimiyet kuran Türk kavimlerinin torunları olduklarını, zaman içinde çeşitli Kafkas halkları ile karıştıklarını ortaya koymaktadır. Karaçay-Malkar halkının etnik yapısının oluşmasında Hunlar-Kara Bulgarlar,Alanlar, Hazarlar ve Kıpçaklar gibi Türk kavimlerinin payı vardır. Dolayısıyla sayfada verilen 'Türkçe konuşmayan' tabiri tamamen yanlıştır.

Madde başlığı[kaynağı değiştir]

Çerkez değil bizimde kullandığımız gibi çerkes olmasını öneririm. Bu imzasız yazı Mustafatok (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

"Bizim de kullandığımız gibi" derken neyi kastettiniz? esc2003 (mesaj) 07:47, 14 Eylül 2012 (UTC)

Yarısı hindi yarısı keklik olan Çerkes tavuğu[kaynağı değiştir]

Madde şu an yarısı hindi yarısı keklik olan Çerkez tavuğu gibi; üstelik ceviz bulamamış, hindistancevizi kullanmışlar. İyice didiklenmeli madde ki Edigesi Büdügesi kullanabilsin bilgiyi. İngilizce vikipedi tamamen çorbaya dönmüş. en:Circassians maddesi en:Adyghe people sayfasına yönlendirilmiş, en:Kabarday maddesi Çerkeslerin dışında tutulmuş. Esasen Çerkes/Çerkez adı Türkiye'de herkes/herkez tarafından Türkiye Çerkesleri/Türkiye Çerkezleri (Kafkas dillerini konuşan Adige, Kabartay, Ubıh, Abaza, Abhaz; İran dillerini konuşan Oset; Türk dillerini konuşan Karaçay, Balkar) anlamında kullanılır yaygın biçimde. Fakat Rus yönlendirimli uluslararası arenada Çerkes/Çerkez adı yalnızca Adigece ve Kabartayca konuşan Kuzey Kafkasyalılar için kullanılır. --Kmoksy (mesaj) 17:29, 6 Nisan 2013 (UTC)

Vikipedide birbirinden ayrı iki ana "Çerkes" maddesi olmalı:

1). DAR ANLAMDA ÇERKESLER [Rus Kafkas coğrafyasında] = iki ayrı dil (ady Adigece ile kbd Kabardeyce) konuşan ve diyaspora hariç üç ayrı ata toprağında (Adigey, Karaçay-Çerkesya, Kabardey-Balkarya) ikamet eden Kuzey Kafkasyalılar (Türk dilli Karaçay ve Balkarlar dahil değil).
2) GENİŞ ANLAMDA ÇERKESLER [Osmanlı coğrafyasında] = Güney Kafkas dilleri (Laz, Megrel, Gürcü, Svan) haricindeki bütün Kafkas dillerini konuşan halklar ile İran dilli Osetler ile Türk dilli Karaçay ve Balkarlar. Kuzeybatı Kafkas dillerini (Abhaz-Adige) konuşanlar (ki Çerkeslerin ana kısmını teşkil ederler) her zaman geniş anlamdaki Çerkes kavramı içinde iken, Kuzeydoğu Kafkas dillerini (Çeçen-İnguş ile Dağıstan) konuşanlar çoğu kez bu kavram içine dahil edilmeyebiliyor. Bu geniş anlamdaki Çerkeslerin işleneceği madde (ki adı geçen ülkelerin eski bütünlüğünü oluşturduğu için "Osmanlı Çerkesleri" en uygun başlık olur). Balkanlardan ve Güney Kafkasya'dan gelen Müslümanlar (Balkan Türkleri, Pomaklar, Arnavutlar, Boşnaklar ... Acar, Gürcü, Ahıska Türkleri ...) ise hicret eden/tehcir edilen anlamında "Muhacir" (ya da halk dilinde: Macır) denmesi gibi, Kuzey Kafkasyalıları kapsayan geniş anlamda Çerkes nitelemesini esasen Osmanlı Devleti yapmış ve bu tanımlama günümüze kadar halk arasında sürmüştür.
Osmanlı Çerkesleri
Türkiye Çerkesleri
Suriye Çerkesleri
Ürdün Çerkesleri
İsrail Çerkesleri
Mısır Çerkesleri + Memlûk Çerkesleri
Libya Çerkesleri

--Kmoksy (mesaj) 22:25, 6 Nisan 2013 (UTC)

Özetlersek;

Çerkesler (dar anlamda) maddesi, Rusya'daki literatür doğrultusunda Çerkesçe konuşan Kafkasyalıları (Kabardeyler, Şapsığlar ...) içermelidir.
Çerkesler (geniş anlamda) maddesi, Türkiye ve çevresindeki literatür doğrultusunda yukarıdakilere ek olarak ayrıca Abhazlar, Abazalar, Osetler, Karaçaylar, Balkarlar ile belki de Çeçenler-İnguşlar ve Dağıstan halklarını da içermelidir.

--Kmoksy (mesaj) 14:31, 7 Nisan 2013 (UTC)

Rusça vikideki (ru:Адыги) (=Adıglar) maddesinin tanımlamasında ru:Кабардинцы (Kabardeyler), ru:Черкесы (=Çerkesler), ru:Адыгейцы (=Adıgeyler), ru:Шапсуги (=Şapsığlar) ve ru:Убыхи (=Ubıhlar) gibi halkları içerdiği belirtiliyor. Rusçadaki Адыги (=Adıglar) maddesi Çerkeslerin bütünü için kullanılırken (istisnasız bütün Çerkesler kendilerine Adıge/Adığe der; ayrıca Türkiye'deki Abhaz-Abazalar, Osetler ve Karaçay-Balkarlar bile bu adı kendileri için kullanırlar) onunla kökteş olan Адыгейцы (=Adıgeyler) ismi ise Çerkeslerin Batı kolunu, yani Adigey Cumhuriyetinde yaşayanları için kullanılıyor. En komiği ise Черкесы (=Çerkesler) adı Karaçay-Çerkesya cumhuriyetinde yaşayan ve Doğu Çerkesçesi (Kaberdeyce) konuşan Çerkesler için kullanılıyor. Rusların maddeyi nasıl bir çorbaya (onlar sanırım borşç çorbası diyorlardı) çevirdikleri açıkça görülüyor. İbret vericidir ve Rusçayı temel alan yayınlarda da bu yanlışlığı görmek mümkündür. --Kmoksy (mesaj) 16:49, 8 Nisan 2013 (UTC)

Çakma Çerkes[kaynağı değiştir]

Çerkeslerin nüfusları (mesela bilgi kutusundakiler) Rusya hariç diğer ülkeler sanırım dar anlamda Çerkes (= Adığe) ile geniş anlamda Çerkes (= Kuzey Kafkasyalı) karışımıdır ve bunların belirtilmesi gerekir. --Kmoksy (mesaj) 18:41, 20 Nisan 2013 (UTC)

Halka suikastçiler[kaynağı değiştir]

Hayal gücü sınır tanımaz. Rusça vikipedide yer alan ve kaynaksız (Rusça vikipedi metin içi kaynaklandırma yerine metin dışı topluca "kaynaklar" bölümünde ele aldığı için hangi bilgi hangi kaynaktan alınmış ya da hangisi "araya kaynak yapılmış" belli değildir) biçimde "kendince" Çerkes adının etimolojisi olarak verilen Черкесы это люди состоит из двух основ «Circ» — круг и «assian/assassin» — воин—профессионал bilgisi tipik bir halk etimolojisi örneğidir ve kaynaklandırılabilirse Adlandırma bölümüne eklenebilir. --Kmoksy (mesaj) 20:52, 21 Nisan 2013 (UTC)

Çerkes ve Adiğe tanımları[kaynağı değiştir]

Bazen Çerkes ile Adiğe eş anlamla kullanılken bazen Adiğe Çerkeslerin bir kolu olarak tanımlıyor. Mesela Kafkas kavimleri: Çerkesler (Abazalar, Aphazlar, Ubıhlar, Arguveyler, Nethaçlar, Çebinler.... Bunların içinde Adiğe'nin kolları da var ama Adiğe grubuna girmeyenler de vardır. Birde Tarih ve Toplum dergisinin Cilt 34, Sayfa 44'de Araplar, Avrupalılar ve Türklerce kullanılan bir terimdir. Hiçbir Kuzey Kafkasya halkı kendi dilinde Çerkeş adını kullanmaz. 'Çerkeş'in 2. Tanımı: Çerkeş, Kuzey-Batı Kafkasya'da yaşayan Adiğe- Abhaz-Ubıh halklarının ortak adıdır deniyor. Takabeg ileti 15:17, 23 Nisan 2013 (UTC)

Çerkes (Türkçe) = Adığe (Çerkesçe) denkliği vardır. Çerkes yaygın adlarıdır. Türkiye'de ve Rusya'da hem ady hem de kbd kodlu dilleri konuşanlar kendilerine Adığe adını verirken, Ruslar resmi olarak Adığe adını Adigey Cumhuriyeti Çerkesleri için kullanmaktadır (1920'li yıllardan sonra). Çerkes adı is günümüzde Rusya'da "resmî olarak" yalnızca Karaçay-Çerkesya (kbd kodlu Doğu Çerkesçesi dilini kullanırlar) Çerkesleri/Adığeleri için kullanılır (1920 li yıllardan beri). Fakat 1920 öncesi Rusçasında Çerkes adı ady ve kbd kodlu dilleri konuşan bütün Çerkesler/Adiğeler için kullanılmıştır. Türkiye'de (ve Ortadoğu'da) kullanımı ise oldukça geniştir ve buna Ubıh, Abaza-Abhaz, Oset, Karaçay-Balkar dahildir. Bu Çerkesler maddesini ben "dar anlamda Çerkesler" olarak düzenliyorum (fakat ister istemez "geniş anlamda Çerkesler" de yer yer belirtilerek işlenmektedir, özellikle nüfuslar geniş anlamda Çerkes olarak düzenlenmiştir. "Hiçbir Kuzey Kafkasya halkı kendi dilinde Çerkeş adını kullanmaz" sözüne gelince, Rusya'daki Kuzey Kafkasyalılar için bu söz doğrudur, fakat Türkiye'dekiler için yanlıştır, zira benim Türkiye'de tanıdığım bütün Osetler kendilerini Çerkes ("Kuşha Çerkes = Dağlı Çerkes") olarak tanımlar, çevre de onları "Çerkes" olarak görür. Günümüzde, Gürcistan'dan ayrılan Abhazya ile Güney Osetya'dakiler kendilerini "Çerkes" olarak nitelendirilmesine şiddetle karşı çıkarlar, fakat Türkiye'deki Abhazlar (Abazinler ile birlikte Abaza ortak adıyla anılırlar) ile Osetler kendilerini Çerkes olarak tanımlar. Yani, Kafkasya'da "Çerkes = Adığe" ile sınırlı iken, Diyasporada "Çerkes = Adığe, Ubıh, Abaza-Abhaz, Oset, Karaçay-Balkar" anlamına gelir. --Kmoksy (mesaj) 15:40, 23 Nisan 2013 (UTC)
Eninde sonunda maddenin giriş kısımı düzeltilmelidir. Yoksa gayri-Adığe Çerkesler kızarlar :=) Takabeg ileti 15:46, 23 Nisan 2013 (UTC)
Maddede işlenen halk "ady ve kbd" kodlu dilleri (= Çerkesçe) konuşan Kuzey Kafkasyalılar (= Adiğeler) olup, Rusya Çerkesleri (ady ve kbd kodlu dilleri konuşan halklar resmi olarak dörttür: Adiğeler, Çerkesler, Kabardinler, Şapsığlar) ile Türkiye Çerkesleri (ady ve kbd kodlu dilleri konuşan halklara ek olarak ayrıca Abaza-Abhaz, Oset ile Karaçay-Balkarlar da dahildir) için tanım yapılmıştır. "Gayrı-Adığe Çerkesler" Rusya'da Çerkes olarak kabul edilmedikleri gibi, kendileri de kendilerini Çerkes olarak görmezler. Diyasporada ise "Adığe Çerkesler" ile "Gayrı-Adığe Çerkesler" hep birlikte yaygın olarak Çerkes adını alırlar ve bunlar "Adlandırma" bölümü ile "Ülkelerine göre Çerkesler" bölümlerinde belirtilmektedir. --Kmoksy (mesaj) 16:01, 23 Nisan 2013 (UTC)

Çerkesleri bölelim[kaynağı değiştir]

İki ucu da yanık değnek, hangi taraftan tutarsan tut elini yakar. Evet Çerkesleri bölelim:

1. dar anlamda Çerkesler (Adığeler)
2. geniş anlamda Çerkesler (Kuzey Kafkasyalılar).

Aksi taktirde, sayfaya Gayrı-Adığe değişikliklerini sık sık göreceğiz demektir. Türkiye'de özellikle kendini "Abaza" (Rusların Abazin ve Abhaz dedikleri halklar) alt kimliğiyle tanımlayan Kuzey Kafkasya muhacirleri sanırım Çerkes adının Adığelerle sınırlı tutulup, yıllardır benimsedikleri Çerkesliklerinin heba olmasını istemiyorlar. Rusya'nın gerçekleri farklıdır, Türkiye'nin gerçekleri farklıdır. --Kmoksy (mesaj) 14:27, 24 Nisan 2013 (UTC)

Bence iyi fikir. Okurları için faydalı olacağını düşünüyorum. Takabeg ileti 14:56, 24 Nisan 2013 (UTC)

Adige Bayrağı[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Kullandığınız "Adige Bayrağı İmajı" yanlıştır. Adige Bayrağı'nın, yay şeklinde sıralanmış 9 yıldız bölümünde her yıldızın arası eşit 18 derece açılıdır. Bu bayrak, sanıyorum 1940 yılına ait. Adige Bayrağı'nın özgün ölçülerine -örnek olarak- aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Yanlışlığın düzeltilmesi ricamla, kolaylıklar dilerim.

https://www.facebook.com/notes/адыгэ-хэку-circassia-çerkesya/адыгэ-hыпым-и-cурэт-зэращlыкlэрdrawing-of-the-circassian-flagçerkes-bayrağının-ç/162796883760697

--88.230.12.193 21:27, 23 Mayıs 2013 (UTC)


Hatalı Adige Bayrağı[kaynağı değiştir]

İnsanlar hayatta tek gayeleri gibi işi gücü bırakıp bir madde açıyorlar, güzel. Ancak, o maddenin içeriğinde en önemli konuyu, bir ulusa, bir devlete ait en temel simgeyi "bayrağı" yanlış kullanıyorsunuz. Pekiyi, diğer bilgilere nasıl güveneceğiz? Kes yapıştır, derle topla. Kolay mı bu işler bu kadar; Kolay. Yaptık oldu. Lütfen biraz itina, biraz disiplin. Madem bu işi yapacaksınız ya tam yapın, yada yarım yamalak idareyi maslahat işlerden vazgeçin lütfen. Uyarıya ilgi göstereceğiniz ümidiyle. 88.230.182.62 11:52, 29 Kasım 2013 (UTC)

Çerkez Nüfusu[kaynağı değiştir]

Çerkezlerin ve diğer Kafkas kökenli cumhuriyetlerin niye 2013 cumuriyet nüfusu ve etnik nüfus sayımları yok.En azından 2012 ekleyebilirseniz sevinirim. Bu imzasız yazı Ömer Berkay (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kaynağınız varsa siz de ekleyip katkıda bulunabilirsiniz. Alexandre M. 11:09, 23 Haziran 2013 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Biçem gereği madde adındaki paragraftan kurtulmamız gerekiyor. Parantezi alternatif isimler için kullanmıyoruz.--Abuk Sabuk 18:55, 1 Ekim 2013 (UTC)

Fakat aynı adda iki madde var. Bu ve Çerkesler (Kuzey Kafkasyalılar) adlı madde. -esc2003 (mesaj) 22:41, 1 Ekim 2013 (UTC)
  • O zaman bu sayfanın adını en yaygın alternatif ada taşımak [örneğin Adığeler (Çerkes halkı)], Çerkesler sayfasının başına da "Bu sayfada tüm Kuzey Kafkasyalı Çerkes halklarından bahsedilmektedir." notu düşmek daha uygun olur bence.--Abuk Sabuk 17:43, 30 Aralık 2014 (UTC)

Kibris Cerkesleri[kaynağı değiştir]

Acaba Adige Cerkes mi Abaza Cerkes mi? Ama mevcutlar. http://www.circassiancenter.com/cc-turkiye/yorum/tns/007_kibrisinenzengini.htm a.nailov 14:11, 30 Aralık 2014 (UTC)