Tartışma:Çağrı Mert Bakırcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Köpek-Kedi-Tavuk[kaynağı değiştir]

@JanusMutatio:...2 köpeği, 1 kedisi ve 2 tavuğu ile birlikte yaşamaktadır. Bu bilginin ansiklopedik bir değeri var mı sence? --Mavrikantmsj 16:19, 10 Haziran 2017 (UTC)

@Mavrikan:Yok, doğru. Çıkarılmalı. Dikkatimden kaçmış, gereksiz bilgi olmuş. Yalnız sanırım bir yerde daha gördüm Vikipedi'de, onu bulayım, oradan da çıkartılmasına çalışacağım. Düşününce anlamsız çünkü. --JanusMutatiomsj 09:57, 13 Haziran 2017 (UTC-5)

Ansiklopedik Bilgi Sorunu[kaynağı değiştir]

Kişinin kendi kaleminden çıkmış gibi duran madde hakkında itiraz etmek istediğim noktalar var. Ansiklopedik bir madde olmaktan ziyade övme amacı taşıyan, kişiyi ve katkılarını tanıtmak yerine ön plana çıkarmaya çabalayan bir metin olmuş gibi görünüyor. Aşağıda bazı örneklere yer veriyorum:

1) "Akademik bilim ile popüler bilimin bir arada sürdürülmesi gerektiğini savunan Bakırcı, evrimsel biyoloji başta olmak üzere modern bilimin günlük yaşantıdaki uygulamaları ve halk arasında hatalı olarak bilinen konularla ilgili olarak gazetelere demeçler ve röportajlar vermektedir".

Kişinin nerelere hangi konuda demeç ve röportaj verdiği ansiklopedik bilgi taşımaz. Bu konuda çalışmaları ve katkıları varsa onlardan bahsedilmelidir.

2) "Kendisini bilimsel ateist olarak tanımlamakta; ancak bilimin din-ateizm çatışmasına araç edilmesi ve felsefeye karşı bir düşmanlık yaratma unsuru olarak kullanılmasına karşı çıkması bakımından Yeni Ateizm akımından ayrılmaktadır."

Kişi bir bilim felsefecisi ya da din sosyoloğu değildir. Bu konuda literatüre katmış olduğu bir çalışması da bulunmamaktadır. Görüşleri hiçbir kaynağa dayandırılmadan kullanılmış. Yazan kişinin bu bilgiyi nereden aldığını merak etmekteyim.

3) "... Evrim Ağacı bünyesinde bugüne kadar yüzlerce popüler bilim makalesi, binlerce popüler bilim içeriği yayınladı."

Ansiklopedik madde nötrdür. "Yüzlerce" şeklindeki ifade bir yüceltme anlamı taşıyor.

4) Vikipedi'de yer alan bilim insanlarının henüz bitirmemiş oldukları doktora çalışması hakkında bir paragraf bilgiye yer verilmesinin ne kadar doğru olduğunu merak etmekteyim.

"Doktora araştırmalarının ana konusu, evrimin teorik ve matematiksel altyapısının modern mühendislik ve robotik alanlarına uygulanması üzerinedir. Devam eden doktora tezi çalışmaları, mühendislik ile evrimsel biyoloji arasındaki köprüyü kurarak, Algoritmik Evrim Teorisi adı verilen daha genel ve biyolojinin sınırlarının ötesine çıkan bir teorinin inşa edilmesi üzerinedir. Evrimsel algoritmalar, evrimsel robotik, makine öğrenmesi ve yapay zeka gibi alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir."

Benzer şekilde lisansta hangi dersleri aldığı, stajları nerede yaptığına dahi bu maddede yer verilmiş.

Özet olarak: Ansiklopedik madde daha çok bir üniversiteye ya da işe başvuruda kullanılan bir motivasyon mektubuna benzemektedir. Kaydadeğerlik kriterlerini olmasa da TBA politikasını önemli düzeyde ihlal ettiği düşüncesindeyim. 51.15.218.159 22:37, 27 Aralık 2017 (UTC)


Kisisel fayda icin yazilmis otobiyografi Üstteki yorumlara kesinlikle katiliyorum. Kisiyi övme amaci tasiyan bir otobiyografi'nin Wikipedia'da yeri olmadigini düsünüyorum. Ansiklopedik bir bilgi amaci tasimayan, "self-claimed" ve gerceklikten uzak, tarafli yazilmis bir kendini övme yazisi olmus.

Bu sayfanin kisaltilmasini öneriyorum.

-- Çağrı Mert Bakırcı (d. 4 Temmuz 1990, Ankara), Türk makine mühendisi, evrimsel biyolog, Evrim Ağacı kurucusu ve idari sorumlusu, yazar[1][2][3]. --> Kisinin evrimsel biyolog oldugu sadece kendi iddiasidir. Bu konu ile ilgili bir tane bile hakemli dergide yayinlanmis makalesi yoktur. Ayrica bu konuda egitimi olduguna dair bir kanit da yoktur.

-- Carnegie Mellon Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi'nde biyolojiden-esinlenen mühendislik, robotik, kendi kendine organizasyon, kendi kendine iyileşme ve biyomimikri alanlarında staj yaptı. --> Kisinin yaptigi stajlar ansiklopedik bir bilgi degildir.

-- Buradaki çalışmalarının bazı sonuçları, biyomimikri alanında yayınlanan bir ders kitabının bir bölümüne konu oldu[4].

--> Kitabin tesekkür bölümünde yazilanlar bu ifadeyi yalanliyor. Kitabin tesekkür bölümünde Bakirciya "initial literature research" ve "discussion on self-organizin principles" sebebi ile tesekkür edilmis. Calismalarinin sonuclarinin kitapta kullanildigi iddiasi gecerli degil.

--Doktora konusu, evrimin teorik ve matematiksel altyapısının modern mühendislik ve robotik alanlarına uygulanması üzerinedir. Araştırmaları, mühendislik ile evrimsel biyoloji arasındaki köprüyü kurarak, Algoritmik Evrim Teorisi adı verilen daha genel ve biyolojinin sınırlarının ötesine çıkan bir teorinin inşa edilmesi üzerinedir. Evrimsel algoritmalar, evrimsel robotik, makine öğrenmesi ve yapay zeka gibi alanlarda akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

--> Ansiklopedik olmayan bir bilgi. Kisinin doktora tezi konusunun ne oldugu ancak bu konu hakkinda akademik bir katki saglamis ise yazilmalidir. Kisinin an itibariyle Web of Science, Scopus veya Google Scholar'da indekslenen herhangi bir dergide yayinlanmis hicbir makalesi bulunmamaktadir.

-- Bakırcı, Evrim Ağacı bünyesinde bugüne kadar 500'ün üzerinde bilim makalesi, 7500'ün üzerinde popüler bilim içeriği yayınladı.

--> Yayinlanan yazilarin bilim makalesi oldugu kisinin kendi iddiasidir. Bu yazilarin bilim makalesi olup olmadigina kisi kendisi karar veremez.

--Akademik bilim ile popüler bilimin bir arada sürdürülmesi gerektiğini savunan Bakırcı, evrimsel biyoloji başta olmak üzere modern bilimin günlük yaşantıdaki uygulamaları ve halk arasında hatalı olarak bilinen konulardaki çalışmalarıyla da tanınmaktadır[9][10].

-->referans 10 kesinlikle yaniltici. Aynen söyle devam ediyor: "BirGün gazetesi yazarı Çağrı Mert Bakırcı bugünkü yazısında, savaş muhabiri Devrim Gürkan’ın bir canlı bombanın nasıl tanınacağı ve patlama anında neler yapacağına ilişkin yazısını paylaştı." Baskasinin bir yazisini paylasmak calisma degildir. Ayrica kisi halk arasinda hatali olarak bilinen konulardaki calismalari ile taninmamaktadir. Cünkü kisinin bu yönde yaptigi herhangi bir bilimsel yayini yoktur.

--Londra Kitap Fuarı'nda da satışa sunulan ve D&R gibi bazı kitabevlerinin bilim kategorisinde çok satanlar listesinde 1 numara olan kitap, kısa sürede çok sayıda olumlu eleştiri aldı. --> referans eksik. bu iddiaya ya referans verilmeli ya da silinmeli. Tekrar tekrar ayni yere variyoruz. Kisinin kendi hakkinda objektif bir otobiyografi yazmasi zor oldugu icin Wikipedia bu tür makaleleri desteklemiyor.

--Veri-temelli politikalar, toplum ve bilim odaklı, modern sosyalist bir ekonomi-politik anlayışını destekleyen Bakırcı, Doğruluk Payı gibi iddia gerçekliğinin analizi ("fact-checking") platformlarında da görev almaktadır[23].

--> Bakirci'nin nasil bir ekonomik veya politik anlayisi destekledigi önem tasimamaktadir. Zira kendisinin bu yönde herhangi bir bilimsel calismasi bulunmamaktadir. Fackt-checking platformunda görev almasi ansiklopedik bir bilgi degildir. RamesJandi (mesaj) 16.28, 13 Temmuz 2018 (UTC)

Türk ateistler kategorisi[kaynağı değiştir]

Şuradaki yazıda, "Bunu bilemeyiz, zira diğer yazılarımda da işlediğim gibi, belki de Tanrı var; ancak çok çılgın bir karakter olduğu için kafamızı karıştıracak bir dolu “bilimsel” şey atıp duruyor karşımıza. Belki bizimle kafa buluyor. Bilemeyiz." yazmış. Buradan yola çıkılarak kişi, Türk ateistler yerine Türk agnostikler kategorisine eklenebilir belki. Gerçi ilgili yazı 2015 tarihli. Aradan geçen zamanda düşünceleri değişmiş de olabilir. Bildirim gönderip ( @JanusMutatio ) kendisine soralım. --Selahattin ilhan (mesaj) 07.51, 25 Ağustos 2019 (UTC)

Ansiklopedik bilgi sorunu ya da kişisel fayda sağlayacak içerik ya da kaynaksız içerik ya da kelime oyunları[kaynağı değiştir]

Tam olarak bu başlık neden açılmış anlamış değilim. Silinmeye aday gösterilmiş daha önceki tartışmalar da silinme fikir birliği ile ilerlemiş ancak yine de silinmemiş. Herhangi bir doktora öğrencisi kendi başlığını açacak olsa Vikipedi'ye kimse özgür ansiklopedi demez. Wattpad'ten ne farkımız kalır?

Ben tekrardan silinmeye aday göstermek istiyorum. --Hakaretamiz (mesaj) 22.12, 13 Şubat 2020 (UTC)