Tarkan (çizgi roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tarkan (çizgiroman) sayfasından yönlendirildi)
Tarkan
Altar'ın oğlu Tarkan.jpg
Yayım bilgileri
Yayımcı Hürriyet
İlk görünüm Mars'ın Kılıcı (1967)
Yaratan Sezgin Burak
Hikâyedeki bilgileri
Uyruğu Avrupa Hun İmparatorluğu
Yardımcıları Kurt
Önemli takma adları Altar'ın oğlu Tarkan

Tarkan, Sezgin Burak tarafından yaratılan kurgusal Hun savaşçısı ve aynı isimli çizgi roman serisi. Daha önceki çizgi romanlardan gerek anlatım gerekse çizgi açısından çok farklı olarak tasarlanmış, 14 Nisan 1967'de Hürriyet'te günlük bantlar halinde yayımlanmaya başlamıştır. Tarkan karakteri "atıl kurt!" sözüyle bilinir.

Tarkan, diğer çizgi romanlar gibi seri üretilmemiş, geniş aralıklarla çizilmiştir. Bu yüzden üstünde uğraşılarak, titiz bir şekilde hazırlanma şansı bulunmuştur. Avrupa tarzı çizgi romanlar gibi, neredeyse yılda bir öykü çıkıyordu. En beğenilen serüvenleri, ailesini katleden Alan Kralı Kostok'tan intikam mücadelesinin anlatıldığı Gümüş Eyer ve Altın Madalyon'dur. Tarkan'ın asıl karakterini bu serüvenler anlatır. Gülmez yüzü, hedefinden şaşmayan ve vazgeçmeyen kişiliği bu öykülerde öne çıkar.

Tarkan, 1970'ten başlayarak dergi olarak yayınlanmaya başlanmıştır. İlk sayısı Günaydın gazetesi ile birlikte bedava verilmiştir.

1969 yılında ilk Tarkan filmi Mars'ın Kılıcı macerasının senaryosu ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Daha sonra Gümüş Eyer, Viking Kanı, Altın Madalyon ve Güçlü Kahraman maceraları sinemaya aktarılmıştır.

21 Temmuz 1967'de Mars'ın Kılıcı ile başlayan Tarkan'ın, 1978'de Sezgin Burak'ın ani vefatı nedeniyle yarım kalan Milano'ya Giden Yol adlı serüveni de dahil olmak üzere yirmi bir bölümden oluşan on dört serüveni vardır.

Tarkan'ın yaratıcısı Sezgin Burak'ın ailesi tarafından bu kahraman ve sanatçının diğer eserlerini yaşatmak üzere bir dernek kurulmuştur. TASEYAD isimli derneğin merkezi sanatçının bu eserlerini yazıp çizdiği evidir. Ayrıca bu dernekçe Tarkan serüvenleri 2011 yılında yeniden yayımlanmaya başlamıştır.[1]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi romanlarda kullanılan logo

Tarkan sözcüğü Türklerde ve Moğollarda demirci, demir ustası, devlet görevlisi ve savaşçı/asker anlamlarına gelir. Tarhan, Targan, Dargan, Darkan olarak da söylenir. Tarkanların, toplumda saygın bir konumu vardır.[2]

Serüvenler[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Mars'ın Kılıcı
 2. Margus Kalesi
 3. Bayraktaki Canavar
 4. Dehşet Kulesi
 5. Maryo'nun Kuşları
 6. Kuzey Canavarları
 7. Honoriya'nın Yüzüğü
 8. Korkunç Takip
 9. Gümüş Eyer - 1
 10. Gümüş Eyer - 2
 11. Gümüş Eyer - 3
 12. Viking Kanı
 13. Altın Madalyon - 1
 14. Altın Madalyon - 2
 15. Altın Madalyon - 3
 16. Kuzeyde Dehşet Var
 17. Güçlü Kahraman
 18. Kurt Kanı
 19. Milano'ya Giden Yol - 1
 20. Milano'ya Giden Yol - 2
 21. Milano'ya Giden Yol - 3

Sinema uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1968 ile 1973 yılları arasında 8 tane Tarkan filmi çekildi. Yeşilçam'da çekilen bu filmlerden beşinde Tarkan'ı Kartal Tibet canlandırmıştı ve Tibet'in oynadığı bu filmlerden son dördünün yönetmeni Mehmet Aslan'dı.

Yıl Film Yönetmen Tarkan rolü
1968 Bozkırlar Şahini Tark-Han Mehmet Aslan Tanju Korel
1969 Tarkan Camoka'ya Karşı T. Fikret Uçak Hasan Demirtaş
1969 Tarkan: Canavarlı Kule Cavit Yürüklü Ünal Şahin
1969 Tarkan Tunç Başaran Kartal Tibet
1970 Tarkan: Gümüş Eyer Mehmet Aslan Kartal Tibet
1971 Tarkan: Viking Kanı Mehmet Aslan Kartal Tibet
1972 Tarkan: Altın Madalyon Mehmet Aslan Kartal Tibet
1973 Tarkan: Güçlü Kahraman Mehmet Aslan Kartal Tibet

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Old Turkish comic heroes make return to bookshelves". 3 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Aralık 2010. 
 2. ^ "Türk Söylence Sözlüğü, Deniz Karakurt" (PDF). 13 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 16 Aralık 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]