Tariq Ramadan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tariq Ramadan
Tariq Ramadan.jpg
Doğum 26 Ağustos 1962 (1962-08-26) (60 yaşında)
Cenevre, İsviçre
Meslek İslamolog
Akademisyen
Yazar
Resmî site

Tariq Ramadan ya da Tarık Ramazan (d. 26 Ağustos 1962), İslamolog ve üniversite hocasıdır. Mısır kökenli olup İsviçre vatandaşıdır. 26 Ağustos 1962'de Cenevre'de doğmuştur. Eserleri İslam dini, ve İslam dinine bağlı felsefi, teolojik ve siyasi alanlara dayanmaktadır. Ayrıca diğer spiritüalizm ve felsefi konuları eserlerinde geliştirmektedir. Son yıllarda özellikle İslamofobi, Avrupa'da yaşayan Müslümanlar, Müslüman dünyanın mevcut durumu, İslami hukuk ve İslami etik gibi konularda çeşitli eserler vermektedir.[1]

Halen Oxford Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü'nde (the Faculty of Oriental Studies) Çağdaş İslam Bilimleri profesörüdür. Aynı zamanda Oxford Üniversitesi Teoloji Fakültesi'nde de ders vermektedir. Aynı zamanda Katar İslam Çalışmaları Fakültesi, Malezya Perlis Üniversitesi ve Japonya'da Doshisha Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.[2]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukluk ve Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Tariq Ramadan, 1928 yılında Mısır'da Müslüman Kardeşler'i kuran Hasan el-Benna'nın torunu, Wafa el-Benna ve Said Ramadan'ın oğludur. Tariq Ramadan'ın babası Said Ramadan, Müslüman Kardeşler'in önemli figürlerinden biriydi ve bu yüzden 1958 yılında dönemin Mısır devlet başkanı Cemal Abdünnasır tarafından Tariq Ramadan'ın da doğduğu ülke olan İsviçre'ye sürgüne gönderildi. Sürgünün ardından Ramadan ailesi Cenevre'ye yerleşerek çocukları Tariq ve Hani'yi burada yetiştirdi.

Tariq Ramadan, Cenevre Üniversitesi'nde felsefe ve Fransız edebiyatı eğitimi gördü. Yine Cenevre Üniversitesi'nde Arapça ve İslam Çalışmaları alanında doktora çalışmasını tamamladı.

Akademik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cenevre'de bulunan College de Saussure'de dersler verdi. 1996 ve 2003 yılları arasında Fribourg Üniversitesi'nde felsefe ve din bilimleri üzerine dersler verdi. Kahire'de El-Ezher Üniversitesi'nde İslami bilimler alanında çalışmalar yaptı. 2005'te Oxford Üniversitesi'ne bağlı St Antony's College'de ders vermeye başladı. Kasım 2006'da, European Voice Dergisi'nin Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülke vatandaşı kategorisinde Yılın Avrupa ödülünü almaya hak kazandı.1 Eylül 2009'da Oxford Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü'nde Çağdaş İslam Bilimleri Bölüm Başkanlığına atandı.

2012 yılında İslam Hukuku ve Etiği Araştırma Merkezi'ni (Research Centre of Islamic Legislation and Ethics - CILE) kurdu. Halen bu kurumun direktörlük görevini yerine getirmektedir.[3]

ABD'ye giriş yasağı ve yasağın kaldırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 Ağustos ayında ABD hükümeti, Patriot Act çerçevesinde Tariq Ramadan'ın çalışma vizesini skandal bir kararla iptal etmiştir. Bu skandal olayı takiben, ABD hükümeti çok ciddi eleştirilerin hedefi olmuş, başta Noam Chomsky olmak üzere birçok Amerikalı entelektüel, akademik özgürlüğü kısıtlayıcı bu girişimi kınayan dilekçeler imzalamıştır. 20 Ocak 2010 tarihinde ABD Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton tarafından imzalanmış bir belge ile ABD'ye girmesini engelleyen yasak kaldırılmıştır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tariq Ramadan evli ve dört çocuk babasıdır. Eşi İslam dinini seçmiş olan bir Fransız'dır [4] Kardeşi Hani Ramadan Cenevre'de ikamet etmektedir ve Cenevre İslam Merkezi'nin başkanlığını sürdürmektedir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

(fr) Mon intime conviction, Ed. Presses du Châtelet, oct. 2009.

(fr) L'autre en nous pour une philosophie du pluralisme, Ed. Presses du Châtelet, avr. 2009.

(fr) Islam, la réforme radicale, éthique et libération, Ed. Presses du Châtelet, oct. 2008.

(fr) Muhammad, Vie du Prophète, Ed. Presses du Châtelet, oct. 2008.

(fr) Mondialisation Résistances musulmanes, Ed. Tawhid, nov. 2003.

(fr) Les musulmans d'occident et l'avenir de l'islam, Ed. Sindbad, janv. 2003.

(fr) Jihâd, violence, guerre et paix en Islam, Questions Contemporaines n°5, Ed. Tawhid, déc. 2002.

(fr) Dar ash-shahada : L'Occident, espace du témoignage, Questions Contemporaines n°4, Ed. Tawhid, sept. 2002 (2.bask. Haziran 2004).

(fr) La foi, la Voie et la résistance, Questions Contemporaines n°3, Ed. Tawhid, sept. 2002 (2e éd. juin 2004).

(fr) Musulmans d'Occident : Construire et Contribuer, Questions Contemporaines n°2, Ed. Tawhid, sept. 2002 (2e éd. juin 2004).

(fr) De l'Islam, Ed. Tawhid, sept. 2002.

(fr) Aux Sources du renouveau musulman - D'al-Afghâni à Hassan al-Bannâ, un siècle de réformisme islamique, Ed. Tawhid, sept. 2002.

(fr) Entre l'Homme et son Cœur..., Ed. Tawhid, sept. 2001 (2.baskı janv. 2005).

(fr) Islam : Le face à face des civilisations - Quel projet pour quelle modernité ?, Ed. Tawhid, sept. 2001 (2.baskı janv. 2005)

(fr) L'islam en questions, Ed. Actes Sud, oct. 2000, 231 p.

(fr) Ouvrage collectif, La spiritualité, un défi pour notre société - Convictions en dialogue et responsabilités communes, Ed. Tawhid & Réveil Publications, sept. 2000.

(fr) L’Islam et les musulmans, grandeur et décadence, Ed. Al Bouraq, nisan. 2000

(fr) avec Jacques Neirynck, Peut-on vivre avec l'Islam ? Le choc de la religion musulmane et des sociétés laïques et chrétiennes, Ed. Favre, nisan 2000 (2. baskı mart 2004).

(fr) Être musulman européen : Etude des sources islamiques à la lumière du contexte européen, Ed. Tawhid, sept. 1999.

(fr) Les Musulmans dans la laïcité : Responsabilités et droits des Musulmans dans les sociétés occidentales, Ed. Tawhid, 1994 (2e éd. sept. 1998).

(fr) Ouvrage collectif, Le Coran : Nouvelle traduction française du sens de ses versets, Ed. Tawhid, nov. 2006.

(fr) Traduction Le Saint Coran - Chapitre Amma avec la traduction en langue française du sens de ses versets et la translittération phonétique en caractères latins, Ed. Tawhid, sept. 2003.

(fr) Yusuf Islam (terçume. T. Ramadan), La Vie du dernier Prophète, Ed. Tawhid, sept. 1999.

(en) The Messenger, Ed. A.Lane .

(en) Western Muslims And the Future of Islam, Ed. Oxford University Press, USA .

(en) Islam, the West, and Challenges of Modernity, Ed. Islamic Foundation .

(en) To Be a European Muslim, Ed. Islamic Foundation.

(en) Muslims in France, Ed. Islamic Foundation.

(en) In the Footsteps of the Prophet: Lessons from the Life of Muhammad, Ed. Oxford University Press, USA.

(es) Reformismo Musulman, El - Desde Sus Origenes, Ed. Bellaterra.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 3 Mayıs 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Tariq Ramadan'ın çalışma alanları.
  2. ^ [2][ölü/kırık bağlantı],Tariq Ramadan Biography.
  3. ^ [3] 8 Temmuz 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Research Center for Islamic Legislation and Ethics.
  4. ^ [4] 22 Aralık 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Tariq Ramadan'ın Eşi hakkında bilgi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]