İçeriğe atla

Tarih (tiyatro türü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shakespare'in Henry IV, Bölüm 1, Eylem II, Sahne 4'ten bir sahne. Falstaff, kendisi ve onbir saldırgan arasındaki çarpışma hakkında yanlış bir açıklama sunar.

Tarih, trajedi ve komedi ile birlikte Batı tiyatrosundaki üç ana türden biridir, ancak modern biçiminde, diğer birincil türlerden binlerce yıl sonra ortaya çıkmıştır.[1] Bu nedenle, genellikle bir trajedinin alt kümesi olarak ele alınır.[2] Bu türdeki bir oyun tarih oyunu olarak bilinir ve genellikle Orta Çağ veya erken modern geçmişte yer alan tarihsel bir anlatıya dayanır. Tarih, İngiliz Rönesansı'ndaki trajediden farklı bir tür olarak ortaya çıktı.[3] Tarzın en iyi bilinen örnekleri, William Shakespeare'in yazdığı ve hala türünü tanımlamaya hizmet eden tarih oyunlarıdır. Tarih oyunları, Thomas Heywood'un IV. Edward, Schiller'in Mary Stuart veya Hollanda türü Gijsbrecht van Aemstel gibi İngiliz ve Batı edebiyatının başka yerlerinde de yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ostovich, Helen, Mary V. Silcox, Graham Roebuck (eds). ‘’Other Voices, Other Views: Expanding the Canon in English Renaissance Studies.’’ Dover: University of Delaware Press, 1999.
  2. ^ Ribner (Dec 1955). "Marlowe's Edward II and the Tudor History Play". ELH. 22 (4). ss. 243-253. 
  3. ^ Irving Ribner (2005). The English History Play in the Age of Shakespeare (İngilizce). Psychology Press. ISBN 9780415353144. 3 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2020.