Tarih öncesinde din

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tarih öncesinde din, Tarihöncesi çağdaki insanların dini inançları ve uygulamalarıdır. Terim Paleolitik (Eski Taş Çağı) din, Mezolitik (Orta Taş Çağı) din, Neolitik (Cilalı Taş Devri) din ve Tunç Çağı dinlerini kapsar. Demir Çağı da bu kapsamda toplanabilmektedir.

Eski Taş Çağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Taş Çağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Göbeklitepe, kazı çalışmaları sırasında görülüyor.

Göbeklitepe, Türkiye'nin Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında[1] yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur.[2] Göbeklitepe'nin bir kült merkezi olarak kullanımının MÖ 9600 ile 8200 yılları arasında devam ettiği ve bu tarihlerden sonra gömülerek terk edildiği, başka veya benzer amaçlarla kullanılmadığı anlaşılmaktadır. Kazılarda ortaya çıkarılan anıtsal mimari ile tüm tarihsel ve sosyolojik bulgular, Göbeklitepe'yi eşsiz ve özel yapmaktadır. Bu bağlamda UNESCO tarafından 2011'de Dünya Mirası geçici listesine alınmış ve 1 Temmuz 2018'de[3] kalıcı listeye dahil edilmiştir.[4] Arkeoloji dünyası, avcı-toplayıcı toplulukların sosyokültürel yapısı hakkındaki hakim görüşleri gözden geçirmek durumunda kalmıştır.

Cilalı Taş Çağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tunç Çağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Demir Çağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

İleri okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa)". kulturvarliklari.gov.tr. 6 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2019. 
  2. ^ "Göbekli Tepe - Memories of the Neolithic" (İngilizce). Global Heritage Fund. 18 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2019. 
  3. ^ "Four sites added to UNESCO's World Heritage List" (İngilizce). 4 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2019. 
  4. ^ "Göbekli Tepe" (İngilizce). UNESCO. 18 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2018.