Taraşcı, Seydişehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Taraşçı
—  Mahalle  —
Konya, Taraşçı
Konya, Taraşçı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Konya
İlçe Seydişehir
Nüfus (1965)
 - Toplam 1.976
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
İnternet sitesi: Yerelnet

Taraşcı kasabası Konyanın Seydişehir ilçesinin 8 Km. batısında kurulmuş bir mahalledir. Kasabanın kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte bölgedeki yerleşimin çok eskilere dayandığı bilinmektedir. Hatta Seydişehir ilçesinin kuruluş tarihi ile aynı yıllara rastladığı söylenmektedir. Toptaş mevkiinde işlenmiş mermer ve diğer buluntular, Demiralan mevkinde ilkel şekilde işlenen demirler,karakoru yöresindeki kalıntılarda rastlanan binalar bu görüşü doğrulamaktadır. Kelezler mezarlığı tarininin çok eskilere dayandığı bilinmektedir. Kelezler mezarlığı ile karakoru yöresindeki bölgeye gavur evleri denmesi bu bölgenin Oğuz Türklerin Anadolu'ya geçmeden önce de bu bölgenin yerleşim alanı olduğunu doğrulamaktadır.

Kasaba halkı Taraşcı kasabasının tarihinin 1300 lü yıllara dayandığını iddia etmektedir. Kanıt olarak ta Seyyid Harun Veli'nin müridlerinden olan ve bugün kasabanın Şıhlar Mahallesinde türbesi bulunan Ekmek Yemez Dede olarak ta bilinen Şeyh Mahmut Bin Yahya'yı göstermektedir. Mahmut Bin Yahya Seyyid Harun Veli ile birlikte Seydişehire gelen ve Taraşcı Kasabasını inşa eden kişi olarak bilinir.

Taraşcı kasabası Milli Mücadele döneminde Yemen Cephesine giden hiçbir askeri geri dönmemiş, şehit omuştur. 313-314-315 (bu rakamlara açıklık getiriniz) lerden geri dönen hemen hemen tamamını cephede şehit verdikleri bugün yaşayan yaşlı insanlardan öğrenilmeltedir (Bu konuda araştırmalar sürmektedir).

Taraşcı kasabası 1972 yılında belediye olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

YÖRÜK OĞUZ Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
Yıl Nüfus
1965 1976
1970 2282
1985 4024
1990 3521
2006 2300

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]