Taptık, Havsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taptık
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Havsa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 664
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0284
Posta kodu 22500

Taptık, Edirne ilinin Havsa ilçesine bağlı bir köydür.

BİLGİLERİ TOPLAYAN (KEMAL ATLI) Yolageldi, Necatiye, Havsa İlçe merkezi ve Köseömer köyleri ile çevrili bulunan köyün, 20 bin dekar arazisi bulunmaktadır. Dağı, bataklık ve sazlık yeri yoktur. Ormanlık yeri Çavuş korusu bulunuyor. Bu büyük orman kalıntılarıdır.

Köy, İlçe merkezinin 13 km. doğusunda yer alıyor. E5 karayolunun 5 km. kuzeyinde bulunmaktadır. Köyün ortasında, bir çatak bulunuyor ve köyü adeta ikiye bölmektedir.

Köy 1877 (93) Osmanlı-Rus Savaşı sonrası kurulmuş. 1878 Berlin Antlaşmasında, Osmanlıya yüklenen ağır şartlar, Kırım'da bulunan Türkleri de göçe zorlamış ve Kırım'dan gelen bir göçmen kafilesine, beğenecekleri bir çiftliğe iskan edilmeleri için birkaç çiftlik gezip görenler, bugünkü köyün bulunduğu yeri beğenmişler. Çiftlik Devletin olduğu için buraya yerleşenlere cami ve okul devlet tarafından yapılmış. Daha sonraki yıllarda Bulgaristan'dan gelen göçmenlerle bugünkü duruma gelmiş. 1912-13 Balkan Savaşında köyü terk edip Anadolu içlerine gidenler iki yıl sonra geldiklerinde, devlet tarafından yapılan evlerin yakılmış ve yıkılmış olduğunu görmüşler. Kendi olanakları ile kerpiç ve saplardan yapılan evler, günden güne gelişerek bugünkü duruma gelmiştir.

Köy ilk kurulduğunda, resmi kayıtlarda adı Fethiye olan çiftliğin, Kırım' dan gelen Tatar Türkleri yer beğenme gezilerinden sonra kendilerine "Beğendiniz mi?" sorusuna karşılık "TAPTIK" demişler. Tatarca beğendik anlamında olan ve "TAPTIK" dedikleri için köyün de adı TAPTIK olmuş.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köbete ,tarhana ,

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 37 km, Havsa ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 664
1997 649

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köyde en çok ayçiçeği ve çeltik ekilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]