Tanrıların Arabaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Japonya'da Jōmon dönemine (M.Ö. 1000-400) ait bir heykel. Yazar bu heykelin antik bir astronotu betimlediğini iddia etmiştir.

Tanrıların Arabaları (Almanca: Erinnerungen an die Zukunft), ilk olarak 1968 yılında yayınlanan Erich von Däniken'in yazdığı kitap. Genel olarak Antik Çağ'daki ilkel insanların yüksek bir medeniyete ve bilgi düzeyine sahip dünya dışı varlıklar tarafından ziyaret edildiğine dair hipotezleri ve bunların delillendirilmesini içermektedir. Fakat kitap yayınlandığı yıldan itibaren akademik çevrelerce eleştirilmiş ve işlediği konuların sözdebilim sınıfına girdiğini iddia etmişlerdir.

Bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Evrende insan benzeri yaratıklar var mı? / Oksijensiz gelişme olanaklı mı? / Ölümcül bir çevrede yaşam var mıdır?

İkinci bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir uzay gemisinin boşluktaki fantastik gezisi / "Tanrılar" ziyaretimize geliyor / Silinmeyen izler

Üçüncü bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

11.000 yıllık haritalar? / Tarih öncesi havaalanları? / "Tanrılar" için iniş pistleri? / Yeryüzünün en eski kenti / Taşlar ne zaman erir? / Tufan geldiğinde / Sümerlilerin mitolojisi / Maymunlara ait olmayan kemikler / Tüm eski ressamlarda aynı tik mi vardı?

Dördüncü bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Tevrat mutlaka haklıydı / Tanrı, zamana bağlı mıydı? / Musa’nın Ahit Sandığı elektrik yüklüydü / "Tanrılar"ın çöl kumlarında yürüyen çok amaçlı araçları / Büyük Tufan, önceden planlanmıştı / "Tanrılar" neden belirli metalleri talep ediyorlardı?

Beşinci bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

"Tanrılar" ve insanlar birbirleriyle çiftleşmekten hoşlanıyordu / Yeni araçlara bir bakış / Hızlandırıcı güçler hakkında veriler / Bir uzay gemisinden görüntüler üzerine verilen ilk rapor / Büyük Tufan’dan arda kalan birinin anlattıkları / "Gerçek" nedir?

Altıncı bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm tarihçiler aynı fanteziye mi kapılmışlardı? / İkide birde "Gök Arabaları" / Eski Çağlarda hidrojen bombası patlamaları mı? Teleskopsuz, geze-genler nasıl keşfedildi? / Sirius Takvimi / Kuzeyde yeni bir şey yok / Eski kitaplar nereye gitti? 6965 yılında bugünün anıları / Tam bir felaketten sonra bizden geriye ne kalacak?

Yedinci bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Devler için bir dans pisti / Eski Mısırlılar nereden geçiniyorlardı? / Kufu, sahtekârın biri miydi? / Piramitler neden bugün durdukları yere inşa edildi? / Derin dondurucuda yaşayan cesetler mi? / Tarih öncesi moda yaratıcı­ları / C-14 metodu kesin mi?

Sekizinci bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanrılar devleri Paskalya Adası’nda terk edip gittiler mi? / Beyaz Tanrı da kimdi? / Daha insanlar mekiği bilmezken pamuk yetiştiriyorlardı / İnsan bilincinin varması gereken son aşama

Dokuzuncu bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Takvimlere göre inşa edilmiş cangıl kentleri / Aile gezintisi gibi kavimler göçü mü? / Bir Tanrı randevusuna gelmiyor / Gözlemevleri neden yuvarlaktır? / Eski Çağ’daki hesap makineleri / Geçmişten miras kalan gariplikler

Onuncu bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzay yolculuğunun bir anlamı var mı? / Milyarlarca dolarlık yatırım kimin yararına? / Savaş mı, uzay yolculukları mı? / Uçan daireler konusu / 60 yıl önce bile bir atom patlaması olmuştu / Mars gezegeninin uydusu, yapay bir uydu mu?

On birinci bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzaya sinyaller / Işıktan hızlı düşünce bağlantıları var mıdır? / İlginç bir olay; Edgar Cayce / Green Bank formülü / Eksobiyoloji ile ilgilenen önemli bilim adamları / NASA neyin üzerinde çalışıyor? / Wernher von Braun ile bir konuşma

On ikinci bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Düşünce fabrikaları geleceği garantiliyor / Eski peygamberlerin işi daha kolaydı / Çember kapanıyor.